Apsurd u BiH: Isti čin i isto godina, a mirovine im skoro dvostruko manje

Ustavni sud FBiH, odlučujući o zahtjevu bivšeg Premijera FBiH Fadila Novalića za ocjenu ustavnosti Zakona o izvanrednom usklađivanju mirovina ostvarenih po Zakonu o službi u Oružanim snagama BiH, donio je presudu da on nije u skladu s Ustavom FBiH.

Ustavni sud je u svom obrazloženju naveo da postupak njegovog donošenja nije proveden u skladu s Poslovnikom Zastupničkog doma Parlamenta FBiH i Poslovnikom o radu Doma naroda Parlamenta FBiH.

Dom naroda Parlamenta FBiH usvojio je prošle godine na izvanrednoj sjednici Zakon o usklađivanju mirovina ostvarenih po Zakonu o službi u Oružanim snagama BiH.

Novoizglasani zakon je predložio izaslanik Ivo Tadić kao što ga je u istom tekstu predložio Zijat Mušić, zastupnik u Zastupničkom domu u kojem je prihvaćen mjesecima prije, tada u formi prijedoga.

Prema Tadićevim riječima tada, Zakonom se ispravlja nepravda jer primjenom Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju, isplaćene mirovine vojnim osiguranicima, umirovljenim do 28. veljače 2018. godine, drastično su veće od mirovina njihovih kolega istog ranga umirovljenih od 1. ožujka te godine.

Tijek izaslaničke rasprave u Domu naroda, tada je bilo i mišljenja da s glasanjem treba sačekati do odluke Ustavnog suda FBiH od kojeg je Federalna vlada zatražila ocjenu već ranije, nakon što je prijedlog ovog zakona odobrio Zastupnički dom.

Sada su ova mišljenja dobila na značaju jer je Ustavni sud donio presudu kojom je obrazložio da ovaj zakon ipak nije u nije proveden u skladu s Poslovnikom Zastupničkog doma Parlamenta FBiH i Poslovnikom o radu Doma naroda Parlamenta FBiH.

Dvostruko manje mirovine od kolega koju su se ranije umirovili

Rušenjem ovog Zakona pripadnici Oružanih snaga BiH koji su tijekom Domovinskog rata bili u Hrvatskom vijeću obrane i Armiji BiH i koji se danas spremaju u mirovinu imat će skoro dvostruko manja primanja od njihovih kolega koji su se umirovili prijašnjih godina.

Naime, oni koji sada idu u mirovinu trebali bi se umiroviti prema izrazito nepovoljnom koeficijentu 1 umjesto prema koeficijentu 1,29. S druge pak strane oni koji su u mirovinu otišli do 1. ožujka 2018. godine imali su povoljan koeficijent 1,80. I tu je nastala nevjerojatna razlika od skoro dvostruko većih ili dvostruko manjih mirovina.

Dakle, oni koji sada idu u mirovinu ne traže ekstra koeficijent 1,80 nego kompromisno rješenje. Izbjegavanje ekstremno niskog koeficijenta jedan i povećanje na 1,29. I ne samo da oni to traže nego to predviđa Zakon o izvanrednom usklađivanju mirovina ostvarenih po zakonu u Oružanim snagama BiH koji je početkom svibnja Ustavni sud FBiH proglasio neustavnim.

Tako će osobe koje imaju isti čin i isti broj godina imati skoro dvostruko manje mirovine samo zašto što su u mirovinu otišli nakon 1. ožujka 2018. godine, a takvih je, prema procjenama, 2.300 osoba.

Zavod MIO: Zakon od početka ne vrijedi

Ravnatelj Zavoda Mirovinskog i invalidskog osiguranja FBiH Zijad Krnjić poručuo je za Klix.ba da će ova odluka biti jasno provedena.

Krnjić je istaknuo da su oni ipak u skladu sa Zakonom u upravnom postupku donijeli zaključak o obustavi postupka dok se Ustavni sud FBiH ne očituje.

Ustavni sud FBiH se sada očitovao, sve je jasno. Zakon od početka ne vrijedi jer se nije mogao provoditi. Zaključak o obustavi postupka se odnosi na korisnike koji su tužili redovnim sudovima i sudovi su potvrdili da je zaključak ispravan i da se pričeka odluka Ustavnog suda, poručio je Krnjić.

Naglasio je da se to u pravu zove odlaganje primjene zakona dok se ne riješe prethodna pitanja.

Nije zakon ‘odbijen od nekoga’ , nego je bilo prethodno pitanje ustavnosti. Redovni sudovi su potvrdili da je to ispravno da se sačeka s primjenom dok se Ustavni sud ne očituje, naveo je.

Na kraju poručuje da će se sada provoditi zakon kakav je bio i do sada.

Taj zakon je sada poništen i stavljen ixvan snage i imamo sustav s ostalim propisima koji se primjenjuju prilikom umirovljenja koji su predviđeni zakonom, te će biti kako je bilo do sada, zaključio je u izjavi za Klix.

(www.jabuka.tv)

20 komentara

  • Izjednačili prava onih iz pozadine i pripadnika borbenih operativnih postrojbi.
    Tako onaj što je pisao pozive u uredu obrane ima veću mirovinu od zapovjednika bojne iz operativne postrojbe
    Sve je nakaradno
    Na koncu dobro da su nam ista dali
    Jer na kraju revolucije pobunjenike uvijek povjesaju

  • I svim umirovljenicima je tako,isti posao različite mirovine,a kako tko zna.Da je bilovidjeti u arhivi koju nitko ne gleda?
    A tek mirovine za 15 godina i 40 godina skoro iste mirovine?
    A i vojska je na radničkom fondu kao i mnigo drugih povoljnih mirovina što nije u redu.

  • Imam4’5 g rata 42 god staža i mirovinu 630 maraka a vojnici sa 1god rata ni 20 staža 1200 maraka sa tim da imam 5 činova više

  • Slažem se sa komentarom iznad
    Sto je sa uhljebima u EPHZ sto rade u kancelarijama i ne dolaze na posao i primaju dobre plate

  • Čitajući ovaj naslov, sad bi se civilni umirovljenici trebali bunit,,
    40 godina staza mirovina skoro pa minimalna,,
    jeli tako…??

    • Nemojte me pogrešno shvatiti ali nije tako. Kada su ti isti umirovljenici na račun primali 400 maraka a i kovertama 700 maraka, bili su zadovoljni!!!!

    • ko im je kriv, nisu se bunili poslodavcu,,,a vojska se niti ne smije bunit niti sindikalno organizirat, stoga de malo objektivnosti a manje populizma

  • Ovo je jedina generacija koja odlazi u starosnu penziju sa punim radnim stažom. Nagrađeni su sa dosada najmanjim kojeficijentom obračuna pa tako ja imam više godina radnog staža od nekog mog kolege koji je otišao prije zakona kojeg je donio Malina i duplo manju penziju. Da bude apsurdno taj zakon donosi u tkz tehničkom mandatu a apelaciju na zakon koji bi djelimično ispravio diskriminaciju podnosi apelaciju u vrijeme kada se protiv njega vodi optužnica . Radi više da bi dobio duplo manje ili možda našoj političkoj eliti ( bivšoj)ne pašu zajedničke OS.

  • Ovo je jedina generacija koja odlazi u starosnu penziju sa punim radnim stažom. Nagrađeni su sa dosada najmanjim kojeficijentom obračuna pa tako ja imam više godina radnog staža od nekog mog kolege koji je otišao prije zakona kojeg je donio Malina i duplo manju penziju. Da bude apsurdno taj zakon donosi u tkz tehničkom mandatu a apelaciju na zakon koji bi djelimično ispravio diskriminaciju podnosi apelaciju u vrijeme kada se protiv njega vodi optužnica . Radi više da bi dobio duplo manje ili možda našoj političkoj eliti ( bivšoj)ne pašu zajedničke OS.

    • Moramo tražiti ispravku diskriminacije, ne treba dozvoliti da nas ponižavaju. Svi koji su bili 92-95 u ArBiH i HVO bez obzira kako došli do penzionisanja uvesti u ista prava. Radni staž plus rat. Mi koji smo otišli iz OS BiH u penziju nemamo od ratnog staža ništa osim penzionig staža. To je trebalo svima za rat dodati na penziju 1000 KM i svi bi bili u ravnopravnom položaju.

  • Odeš u mirovinu sa 40 godina starosti i 20 staža po koef.1.86 i imaš od 1500 do 2400 KM (gornji limit), a ovi koji odu poslije 1.3.2018 imaju 55 godina starosti i više od 40 godina staža i imaju od 600 do 1200 KM (činovi od narednika do pukovnika). Dakle, skoro duplo više staža i skoro duplo manja mirovina.
    Kad su u pitanju civili svi koji su napunili 40 godina radnog staža imaju višu od minimalne mirovine. Većinom minimalnu primaju oni kojima bi, prema ostvarenom stažu, mirovina bila od 10 do 100 KM.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.