Aluminijev poslovni iskorak prepoznat i u Europskom parlamentu

Aluminij Mostar

Aluminijev poslovni iskorak s kraja 2016. godine u Europskom je parlamentu prepoznat kao iskorak Bosne i Hercegovine u smjeru razbijanja gospodarskih prepreka unutar države.

Naime, redovito mjesečno glasilo za europske parlamentarce, EP Today, objavilo je opsežan tekst imena “Žilava, klimava BiH obilježava godinu dana od predavanja zahtjeva za ulazak u EU” (“Resilient, shaky Bosnia marks a year since EU application”), kojega potpisuje analitičar Sanford Henry, međunarodni stručnjak za transatlantsku trgovinu i bivši gostujući suradnik na Kraljevskomu institutu za međunarodne poslove Velike Britanije.

U uvodnom dijelu, Henry raščlanjuje kako je, u proteklih godinu dana, malo toga išlo po planu za krhku državu, ističući pak kako je ohrabrujućom činjenicom to što je Predsjedništvo BiH ustrajalo u naporima na putu priključenja zemlje Europskoj uniji. Henry kao prioritet ističe zapošljavanje mladih, odnosno zaustavljanje odljeva mozgova, navodeći kako neke procjene govore o stopi nezaposlenosti u BiH od nevjerojatnih 44 posto, s čak dvije trećine mladih osoba bez zaposlenja i bez nade za zaposlenje u skorijemu razdoblju, piše Bljesak.info.

”Ohrabrujuće je vidjeti kako bh. vlasti provode gospodarske preustroje i povezivanja unutar zemlje, naspram prethodnih razdoblja, u kojima su se tri etničke skupine u državi uglavnom bavile same sobom, što je zaustavljalo napredak i narušavalo inovacije i ulaganja. Nedavno poslovno povezivanje Aluminija, proizvođača aluminija u hrvatski-većinskomu južnom gradu Mostaru, i JP Elektroprivrede BiH, proizvođača električne energije iz bošnjački-dominirajućega Sarajeva, dobrim su znakom razbijanja gospodarskih prepreka unutar BiH”, uzeo je Henry poslovni iskorak Aluminija d.d. Mostar za pozitivan primjer promjena nabolje u BiH, predviđajući kako bi takva kretanja mogla privući i strane ulagače.

”Doista, partnerstvo Aluminija i Elektroprivrede BiH možda predstavlja odskakanje u godini koja je inače obilježena frustracijama i preprekama za BiH. Ali to pokazuje veliki potencijal države i to pokazuje zašto Bruxelles, unatoč bezbrojnim ometanjima, ignorira BiH na svoj rizik. Nade i težnje svih građana BiH koji gravitiraju Europskoj uniji trebaju biti nagrađene, prije nego što bude prekasno”, jasno je poručio ovaj svjetski priznati stručnjak, inače bivši glavni direktor Edmond de Rothschild Group i upravitelj Zaklade Lazard Freres, a danas partner u savjetodavnoj tvrtki Dr. Schwartz-Schilling & Partners.

Direktor Aluminija Mario Gadžić i predsjednik Nadzornoga odbora Društva Dalibor Miloš nisu krili pozitivan doživljaj javnoga priznanja Aluminiju na tako visokom mjestu kao što je središte europske političke moći. Podsjetili su na činjenicu kako je, s razlogom, poslovni odnos s Elektroprivredom BiH u javnosti označen povijesnim, ali i na činjenicu da je do uspostave toga partnerskoga odnosa došlo tek nakon suglasja i pune potpore čelnih ljudi svih vladajućih strana u Federaciji BiH, što također cijeloj priči daje posebnu težinu, sada prepoznatu i u europskoj sabornici.

Inače, europski zastupnici u EP Today pišu o temama za koje smatraju kako moraju biti u žiži pozornosti njihovih kolega. Razvozi ga se u više od 12 tisuća primjeraka svim zastupnicima u Europskomu parlamentu, kao i diplomatskim zajednicama u Bruxellesu (Belgija), Ottawi (Kanada), New Yorku i Washingtonu (SAD), New Delhiju (Indija) i u Ženevi (Švicarska).

(www.jabuka.tv)

2 komentara

  • Opet LAŽ. Nije ni spomenio riječ Hercegovina. Dok god nas u Hercegovini zovu Bosnia, pa kako im nije jasno da nas još više vrijeđaju? Osim ako je Aluminij Mostar iz Bosne? Koja god se država zvala nešto i nešto, uvijek je propala. Tako će i ova Be i Ha, pa nek onda govore Bosnia.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.