Vlada Federacije BiH omogućila je poslodavcima isplatu do 300 KM neoporezive mjesečne pomoći radnicima u prvoj polovici 2026. godine, uz strogu napomenu premijera Nermina Nikšića da se time ne smiju smanjivati postojeće plaće.
Vlada Federacije BiH nastavlja s mjerama koje imaju jasan cilj, a to je zaštita standarda radnika i stabilnije, pravednije gospodarsko okruženje, izjavio je premijer Federacije BiH Nermin Nikšić.
Kako je poručio, današnja podrška Gospodarsko-socijalnog vijeća Uredbi o isplati neoporezive pomoći radnicima potvrda je da ove reforme imaju podršku i sindikata i poslodavaca.
U prvoj polovici 2026. godine poslodavci će moći isplaćivati do 300 KM mjesečno neoporezive pomoći radnicima. To znači veća primanja za zaposlene, bez dodatnog opterećenja gospodarstva, naveo je Nermin Nikšić.
Vlada se, kako ističe, svjesno odriče dijela proračunskih prihoda kako bi novac završio izravno kod radnika i rasteretio poslovanje.
Važno je naglasiti: ova pomoć ne može i ne smije biti izgovor za smanjenje postojećih plaća. Nastavljamo voditi odgovornu politiku zasnovanu na socijalnom dijalogu, jer samo zajedničkim rješenjima možemo graditi sigurniju i bolju budućnost za građane Federacije BiH, poruka je federalnog premijera.
Kraljević potvrdio: Poslodavci radnicima mogu neoporezivo isplatiti do 300 KM mjesečno
(www.jabuka.tv | Foto: Vlada FBiH)


U mojoj firmi nas 24. To znaci da gazda svaki mjesec dobije od drzave 24x 300 KM =7200 KM. Za godinu dana 86400 KM. Taman za novu e klasu. Ne bi da ce nama dat garib jedan. Ne treba nista vise radit, da mu samo ovo od drzave ostane dobar je. Glade gladni. Drzava se brine za radnike koliko moze ali ne daju gazde.
E moj radniče, država ne isplaćuje novac poslodavcima, već gazda taj iznos mora isplatiti iz vlastitih sredstava.
Neoporeziva pomoć od 300 KM ne ulazi u plaću, pa se radnicima ne povećava npr. kreditna sposobnost.
Dakle, radnici će i dalje imati iste plaće, iste troškove života i iste probleme, s ovim dodatkom koji ništa ne rješava jer je kratkoročno rješenje od par mjeseci.
Vlada FBiH nema uopće stvarne namjere da sustavno povećava minimalnu ili prosječnu plaću.
Država se cirkusira i namagarčuje radnike i poslodavce s ovakvim debilnim mjerama.
300 neće oporezovati. To što 300 neće oporezovati zovu pomoć.
Jesi neuk. Pa pročitaj ne dobije ništa, već kad ti isplati dodatnih 300 KM na to ne treba platiti 70% poreza
Kad je državu zanimao radnik, da je bilo tako nikad se doprinosi ne bi plaćali na mimalac, a ostalo davalo u koverti. Mogli su davno propisati niže stope doprinosa. Nisu jer je njima tako odgovaralo, i sad pričaju kao vlada se odriče nečega, vlada se ne odriče ničega. I dalje će ubirati doprinosa koliko je i do sada ubirala, a radnici kad odu u mirovinu imat će najnižu moguću mirovinu.
Poslodavci ne dobijaju ništa što trebaju isplatiti radnicima. Politički spin za zaluđivanje masa
Za radnika, sasvim si pokazao intelektualnu razinu ovim komentarom pa se bojim da ces cijeli zivot ostati tu gdje jesi
Ti si sigurno jedan od tih ‘gazda’ koji sta drzava dadne ostavis sebi za novog mercedesa kojeg su ti radnici ko ja zaradili. Ja da imam svoje radnike proslijedio bih te 3 stoje koje drzava daje svaki mjesec za svakog radnika. Tugo najedi se.
Radnik, imaš li ti dva razreda osnovne? Država ništa ne daje čovječe.
Lazi nekog drugog, znam ja vas vrlo dobro. Svi ste isti. Zajedno jedete ruckove i dogovarate place kolike cete davat. I ovo ste dogvorili da ostavljate sebi umjesto da dadnete radniku. Da ima drzave gledala bi di pare idu i koji zlotvori zadrzavaju 300 KM za sebe umjesto da daju radniku. Ali uzivajte dok mozete, uskoro nema radnika, dugo ste govorili ako neces ti ima ko oce.
Zašto si ti sebe osudio da budeš radnik koji nešto zarađuje gazdi?
Nitko ti ne brani biti poslodavac koji će svoje djelatnike držati na 3.000 KM neto plaći. Budi poduzetan, preuzmi rizik, otvori obrt ako imaš neki zanat, budi sam svoj šef i pokaži primjerom što je to odgovoran gazda koji brine o svojim radnicima i onda se pohvali medijima koji jedva čekaju da takvog odgovornog gazdu izreklamiraju.
Ne moze se firma imat ako nisi žaku para uzeo u ratu. A vi ‘gazde’ ste izmedju vas podijelili. Nama obicnim ljudima ne preostaje nista drugo nego bit radnik. Ja koga god znam da ima firmu je ratni tajkun i lopov. Svi ostecuju radnike kao sto sam ja. Ali svi s politikom slizani i ne moze vam se nista. Ne bi se zacudio da od ovih 300 KM pola morate vratit politicarima i da u dogovoru s njima ne dajete radniku. Opet kazem, samo gonite dok moze. Ali nicija nije do zore gorila, nece ni vasa. Oteto prokleto.
Kako vlada ovdje maže oči radnicima, ljudi povjeruju da vlada poslodavcima isplaćuje taj novac, a to je notorna laž. Ni u ovom tekstu nema nigdje mi naznake da je Vlada izdvojila neka sredstva za tu namjenu, već je pribacila lopticu na poslodavce, pa nek se ljudi glože. Neki su to možda u mogućnosti isplaćivati, a bome ima veliki broj malih poslodavaca koje i onako jedva posluju i nisu u stanju to isplaćivati.
E pa trebalo bi uvesti da poslodavci isplacuju bruto na račun radnika, pa da onda država pokupi svoje.
Onda bi se valjda promjenila priča, kad radnik vidi da je dobio 1720 KM na racun, pa mu drzava uzme 720 KM. Ili dobije na racun 2900 KM a ostane mu 1700 KM.
Ovo podržavam,možda bi onda nekima došlo iz guze u glavu
22.45,
Pa sad ti je upravo tako.Ti ne razumiješ.
Poslodavci trebaju povećati neto plaću ,a time i bruto pa da plaća bude adekvatna radnikom radu.
A država uzima svoje i ne mora biti nitko poslodavac ako ne može platiti radnika ili još i gore davati radnicima minimalnu plaću i minimalnu mirovinu od 390 KM za 15 godina.
22.45,
Pokupi država ali radniku za mirovinu.
Povećaj to plaću a ne daji minimalac a ostalo sve sebi.
Nije moguće da radnik radi dan za 33 KM ,od toga i jede i gorivo plaća za dolazak i odlazak na posao.
Minimalna plaća je samo ispod koje ne može biti manja plaća a onom tko radi u društvenom i privatnom sektoru treba biti plaća 2 minimalne plaće i više.Ne stvarate sirotinju od radnika kao što ste I umirovljenike napravili sirotinjom.
Meni drzava da 10000 maraka mjesecno po radniku a ja njima ne dam ni placu. I tako zivimo i radnici i ja vec 20 godina. I sve u drzavi cvjeta. Boze kakvih tupsona ima na komentarima.
Zasto vraćamo novac poslodavcu kad uplati na račun ako ide radniku
Hoće li ŽZH ovo isplatiti kad smo bogata županija???