Indijski radnici u Njemačkoj ostvaruju najviše prihode u usporedbi s ostalim stranim zaposlenicima, pokazuje istraživanje objavljeno u petak.
Prema podacima Njemačkog ekonomskog instituta (Institut der deutschen Wirtschaft – IW), bruto medijalna plaća indijskih zaposlenika u 2024. godini iznosila je 5.393 eura mjesečno (oko 6.320 dolara). Iza njih se nalaze radnici iz Austrije s 5.322 eura, Sjedinjenih Američkih Država s 5.307 eura te Irske s 5.233 eura.
Prosječna bruto primanja njemačkih državljana iznose 4.177 eura, dok strani radnici u prosjeku zajedno zarađuju 3.204 eura mjesečno.
Iz instituta IW navode da se visoki prihodi indijskih zaposlenika mogu objasniti činjenicom da su često angažirani na dobro plaćenim tehničkim pozicijama. Veliki broj Indijaca zaposlenih u Njemačkoj radi u akademskim STEM zanimanjima (znanost, tehnologija, inženjerstvo i matematika).
U razdoblju od 2012. do 2024. godine broj indijskih radnika u tim oblastima porastao je gotovo devet puta i sada prelazi 32.800.
Otprilike trećina indijskih zaposlenika s punim radnim vremenom, starosti između 25 i 44 godine, radi upravo u ovom sektoru.
Istraživanje dodatno ukazuje da je ovakav trend povezan s naglim rastom broja indijskih studenata u Njemačkoj. Mnogi od njih uspješno su završili studije, nakon čega su ostali u zemlji i nastavili doprinositi znanstveno-istraživačkom radu, navode autori istraživanja. Broj godišnjih patentnih prijava izumitelja indijskog porijekla porastao je čak 12 puta u razdoblju od 2000. do 2022. godine.
Bez kvalificirane imigracije, rast njemačke ekonomije danas bi teško bio moguć – posebno u STEM profesijama i u smislu inovativne snage, kaže stručnjak za integrirano učenje Axel Plünnecke.
Kvalificirana imigracija iz Indije je „posebna priča o uspjehu“, dodaje.
(www.jabuka.tv | Foto: Unsplash)


Nigdje nema ovih iz Balkana, mada ispod 4000 netto u euro je sve slabo i puko preživljavanje.
naravno da nece biti nitko sa ovog podrucja, indijci su informaticari, a svi sa ovih prostora su obicni prevaranti, nepismeni i niskoristi
Ko Balkanac, di bio da bio, isto mu se piše
..pravi balkanci su Bugari,a neki su indoktrinirani..
Slabo se tamo isplati ako je tako.
Nista cudno opce je poznato je da su nasi ljudi najneuspjesniji u njemackoj , nasi puno bolje zaraduju u Americi, Kanadi ali i u ostalim zemljama europe, zato se guralo vec od yuge nase tamo, dok su drugi birali zemlje.
Bravo za komentar u 12.54, dobro je sto su ove mlade generacije to skontale pa nitko i ne ide vise u svabiju.
sve kući poslat
Mi smo se specijalizirali za čišćenje WC-ova i pranje g.zica babama.