Česte su rasprave oko toga koliko često treba prati kosu i je li moguće spriječiti da se kosa masti. Na to utječe mnogo čimbenika, a mi smo izdvojili one ključne.
Jedni imaju naviku prati kosu svaki dan, dok drugi tvrde da to nije zdravo za vlasište. Postavlja se pitanje kako se nekome kosa masti brže nego ostalima.
Odgovor na ovo pitanje je da ne postoji univerzalno pravilo. Sve ovisi o tipu kose i strukturi vlasi, a veliku ulogu u tome imaju i životni stil te razni okolišni utjecaji.
Masna kosa treba češće pranje, ponekad i svakodnevno, dok suha kosa može duže ostati čista. Tanka kosa brže se masti, a gusta i kovrčava sporije upija masnoću.
Na učestalost pranja utječe i stil života, pa je tako logično da će osoba koja svakodnevno trenira češće prati kosu od one koja ne obavlja tjelesne aktivnosti. Također, previše proizvoda može opteretiti vlasište, što zahtijeva češće pranje.
Frizeri poručuju da je važno odabrati dobre proizvode i prilagoditi rutinu pranja kose ovisno o individualnim, a ne općim pravilima. Ako češće perete kosu, bitno da je odaberete blage šampone koji ne isušuju vlasište, a kada nanosite regenerator, stavljajte ga samo na vrhove te izbjegavajte korijen kose.
Ključnu ulogu u pranju kose igra i temperatura vode. Voda ne smije biti prevruća jer isušuje kosu, čini je lomljivom i bez sjaja pa je zato mlaka ili hladna voda bolji izbor, a pruža i ugodan osjećaj za tjeme.
Za one s masnom kosom, preporučuje se korištenje suhog šampona. On može pomoći s upijanjem viška masnoće i osvježiti izgled kose, produžujući vrijeme između pranja, piše 24sata.hr.
Može se zaključiti da za učestalost pranja kose ne postoji zlatno pravilo. Važno je eksperimentirati s proizvodima i pratiti kako će se kosa ponašati. S vremenom ćete razviti rutinu koja vašu kosu čini sjajnom i zdravom.
(www.jabuka.tv)