Kada se kupuje stan na dugoročni kredit, prije potpisivanja ugovora s bankom pregovara se o kamati, o roku otplate, iznosu, visini rate, ali postoji i jedna stvar koju nikako nije moguće predvidjeti.
Što se događa s kreditom u slučaju da korisnik kredita umre?
Berislav Kutle, direktor Udruge banaka BiH, kaže kako postoje tri opcije u ovom slučaju, a o čemu se vodi računa prilikom potpisivanja ugovora o dodjeli kredita.
Prva opcija je da kredit nastavljaju otplaćivati žiranti (sudužnici). Druga opcija je hipoteka na stan, treća je osiguranje kredita. Ili u nekom posebnim slučajevima banka može olakšati vraćanje duga, ali to nema veze s biznisom nego s odnosom banke u nekom konkretnom slučaju, pojašnjava Kutle, piše Faktor.
Najbolje je da klijent osigura svoj kredit, predlaže Kutle.
Kredit se može osigurati na određeno vrijeme ili za cijeli iznos i to plaća klijent koji uzima kredit. Koliko će to iznositi, ovisi od visine kredita i na koje vrijeme se osigurava i to je najbolja opcija i za klijenta i za banku i za nasljednike jer u slučaju smrti, osiguranje sve plaća banci, ističe Kutle.
Berislav Kutle
Isti je princip ako je preminuli imao dug za potrošačke i ostale kredite, dodaje Kutle.
Prilikom podizanja bilo kojeg kredita uvijek ima glavni dužnik i žirant uz njega, i onda se ostatak kredita od žiranta naplaćuje. Međutim, na potrošačke kredite uvijek se ide na njihovo osiguranje, tako da kasnije nitko nema problema s vraćanjem preostalog duga, pojasnio je, piše Faktor.
No, jesu li nasljednici dužni vraćati kredit nakon preminulog srodnika, bez obzira o kojoj se vrsti kredita radi?
Nasljednici stana nemaju nikakve obveze u vezi s vraćanjem kredita jer nisu pravno vezani, a to se odnosi i na potrošačke kredite. Međutim, ako je stan pod hipotekom, banka uzima stan ili se dogovara s nasljednicima da oni vrate ostatak kredita. Banci nije u interesu napraviti problem već naplatiti ostatak kredita koji je dala, zaključuje Kutle.
(www.jabuka.tv)
Lešinari…
Što?
Daj ti nekome lovu i neka ti je ne vrati
Nemoj dizati kredit i sretan si
Ako moraš kao ja, onda se okani luksuza dok ne vratiš, a kad vratiš napravi feštu za ekipu
zašto lešinari, sve ti je napisano.
kome ste Vi posudili novac i niste očekivali povrat.
Sve je moguce, samo nije moguce da banka proknjizi gubitak – Boze sacuvaj!!
Pa nece ni proknjizit samo Osiguranje nastavlja uplacivat kao sledeci duznik.to jest posle smrti predhodnog duznika.pozdrav
Meni ovde nista nije sporno jer se dogovaras prije potpisa. To sto neki uzmu kredit i misle dace uvijek proci ko kad se raspala juga i nisu morali vise vracat kredit , to je njihov problem. Ja nikad nisam uzeo kredit u zivotu , vazda pokusavam platiti gotovim param a ako nemogu tako onda i nekupujem dok nemognem opet.
Aj ne pametuj, kao da ti jedini znaš da je bolje ne uvaljivati u kredite, od čega se skućiti i kupit auto recimo, okle mi tolika lova za sve?? Ili ako imaš kakvu magičnu formulu daj nas spasi svega ti
“Pazi sta zelis!”;kaze prastara poslovica.
Pametnom dosta.
Nek se raspalaJuga ali hipoteku ne možeš skinuti dok ne otplatiš kredit. Zabilježba stoji.
Bogu hvala pa ima kredit.Jesu kod nas visoke kamate malo ali hajde malo realno,sta bi tko kupio i napravio kod nas da nema kredita.
Neka njega
Nema više žiranata.
Da nema ovog Kutle i njegovih savjeta propali bi skroz,stvarno neka “pametna” glava ….!!!
Klijent placa ratu sv.Petru, a on prosljedjuje doznaku banci 😁
Dignes kredit i sprašiš vani. Prije tog sve prebacis na nekog drugog i ne mogu ti nista. Provjerena metoda, nepitaj te me odakle 😀
Pozdrav Unicreditu s lihvarskim kamatama 😀
Gospodin Kutle je potpuno u pravu.Jadan onaj ko ima kredit nemoze mirno spavat i zbog toga jos oboli.Banka ne daje kredit da te voli ona ima svoj interes.Navalite i dizite kredit sve je bez povratka.🤣