10 knjiga koje će uvijek biti dio vašeg života

Jeste li ikada naišli na knjigu za koju ste se toliko vezali da ste njezine likove počeli smatrati svojim prijateljima, a samu knjigu prelistavali i ponovno iščitavali u teškim životnim trenucima ili jednostavno onda kada ste imali nedoumice na bilo kojem polju svog života?

Vjerujem da jeste.

Svatko od nas ima te neke knjige kojima se uvijek vraća, a na ovom popisu izdvojili smo deset najboljih koje šalju snažne poruke, koje nas mogu poučiti ljubavi, prijateljstvu, odanosti, ustrajnosti, toleranciji, preispitivanju onoga što nas okružuje, piše Tatjana Barat za blog Čitaj knjigu.

Harper Lee: Ubiti pticu rugalicu

Američka književnica Harper Lee dokaz je da nikada nije kasno za stvoriti jednu od najboljih knjiga svih vremena. Štoviše, za svoje djelo osvojila je i Pulitzerovu nagradu te je u kratkom vremenu ovaj dramski roman postao nezaobilazno štivo milijuna čitatelja diljem svijeta.

Radnja ovog bildungsromana (romana o odrastanju i razvoju) prati živote obitelji odvjetnika Fincha i njegove djece Scout i Jema, a relativno mirne živote obitelji i njihovih prijatelja poremeti sudski slučaj dodijeljen ocu. Naime, on treba na sudu braniti Afroamerikanca optuženog za silovanje bjelkinje, čime započinje teško razdoblje za cijelu obitelj.

Kroz stilski jednostavne rečenice, retrospekciju i vidljiv smisao za naraciju, Lee je prikazala teme koje su tijekom 19. i 20. stoljeća bile itekako aktualne u njezinoj domovini, a to su rasna diskriminacija, položaj žena u društvu, težak južnjački život, ali i borba za pravdu te uvažavanje svih ljudi.

Zanimljiv je podatak da su ovaj roman britanski knjižničari 2006. godine proglasili knjigom važnijom od Biblije i napomenuli da je nitko ne bi smjeo propustiti pročitati. Upravo je njezina tematika vječna i zato sam joj se vraćala već nekoliko puta tijekom života.

Dnevnik Anne Frank

“Dnevnik Anne Frank” zasigurno je jedna od najsnažnijih knjiga koju možete pročitati. Prvi put sam se susrela s njome kao desetogodišnjakinja, a potom ponovno nekoliko godina poslije. Svaki put je na mene ostavila duboki dojam.

Koliko je utjecaj imala na tinejdžere diljem svijeta, pokazao je i film “Pisci slobode”, snimljen prema istinitim događajima u kojem profesorica književnosti učenike nastoji zainteresirati za svoj predmet upravo preko Anne i holokausta. Spominje se i u brojnim drugim filmovima za mlade, a posljednji od njih je “Greška je u našim zvijezdama” u kojem bolesna Hazel posjećuje Anninu kuću u Amsterdamu.

Annin odnos prema svijetu koji je okružuje, njezina zrela razmišljanja koja itekako nadilaze razmišljanja prosječne djece i koja nas mogu mnogome poučiti, ono su što ovu knjigu čini nezaobilaznom za svakog ljubitelja književnosti. Čak i u najtežim trenucima, ona je pronalazila načine kako si uljepšati svakodnevicu, a njezini zapisi iz dnevnika još i danas inspiriraju.


Markus Zusak: Kradljivica knjiga

I dok Anne Frank dočarava kako je to bilo biti Židovka u vrijeme Drugog svjetskog rata, australski pisac austrijsko-njemačkih korijena posegnuo je za dotad neviđenom perspektivnom pisanja o tome periodu kroz lik njemačke djevojčice Liesel Meminger. No, ono što je još neobičnije jest pripovjedač, a to je sama Smrt.

Liesel je nakon gubitka majke i brata bila smještena u udomiteljsku obitelj Hubermann koja joj je otvorila novi prozor u svijet. Naime, naučili su je čitati i pisati, a nakon toga više nije bilo kraja njezinoj strasti za čitanjem. Prvu knjigu koja joj je ikada došla u ruke, uzela je na bratovom grobu iako tada još nije ni znala čitati, ali kao da je osjećala da će joj jednom zatrebati.

Kako si obitelj u koju je stigla nije mogla priuštiti nove knjige, Liesel ih “posuđuje” te tako postaje “kradljivica knjiga”, Dijeli ih sa susjedima i prijateljima, a jedina knjiga koju ne želi “posuditi” jest Hitlerova “Moja borba”, čime se prikazuje da nisu svi Nijemci prihvaćali ideologiju koja im je bila nametnuta.

No, ono zbog čega je ova knjiga posebna jest sama čarolija knjiga koje utječu na sve likove i pokazuju da nam i u najtežim životnim periodima pisane riječi mogu biti od neprocjenjive pomoći. Pisana rečenicama prepunima emocija, ova će vas knjiga godinama nadahnjivati. Čak i kada mislite da imate loš dan, tjedan ili mjesec, sjetite se koliku je snagu Liesel pronalazila u sjeni holokausta.

Khaled Hosseini: Tisuću žarkih sunaca

Remek-djelo ljubavi i prijateljstva krije se iza “Tisuću žarkih sunaca”, afganistanskog autora najpoznatijeg po djelu “Gonič zmajeva”. U ovoj potresnoj priči koja se odvija u poleđini ratnih i političkih stradavanja u Afganistanu, dvije hrabre žene naučit će vas kako se nositi s gubicima, ratnim stradavanjima, ali i kako nikada ne izgubiti vjeru u ljubav i bolje sutra.

Dvije žene koje pripadaju različitim generacijama život spaja na neobičan način. Naime, Marjam ima jedva petnaest godina kada je prisiljena udati se da trideset godina starijeg Rašida, a gotovo dva desetljeća kasnije tragedija pogađa petnaestogodišnju Lejlu koja pak sada mora doći u Marjamin nesretni dom.

I jedna i druga obilježene su teškim životima, no iako ih dijeli dvadesetak godina razlike, jedna u drugoj pronaći se neraskidivo prijateljstvo i snažnu ljubav koju nisu mogle pronaći ni u kome drugome. Jedna drugoj su istodobno i majka i kći i sestra. Upravo će im taj njihov odnos pomoći da prevladaju najteža životna iskušenja za koja nisu mogle ni sanjati da će se naći na njihovom putu.

 

Carlos Ruiz Zafon: Sjena vjetra

Ratna stradavanja nisu zaobišla ni Španjolsku, a u okrilju Španjolskog građanskog rata dječak Daniel pokušava pronaći utjehu u knjigama. Dok oplakuje smrt svoje majke, nailazi na knjigu “Sjena vjetra” Juliana Caraxa, koja ga oduševljava, a koju je pronašao u knjižari “Groblje zaboravljenih knjiga”.
Kako želi saznati više o autoru, kreće u potragu za njegovim drugim književnim ostvarenjima, no saznaje da je netko sustavno uništio sve što je Carax ikada napisao. Štoviše, čini se da je “Sjena vjetra” u njegovim rukama jedini primjerak koji postoji, a to ga otkriće uvodi u tamno španjolsko podzemlje.

Ova ponešto drugačija knjiga pokazat će vam što se sve krije iza književnih djela onih autora koji su u nekom periodu svog života bili okarakterizirani kao pobunjenici, odmetnici ili pak jednostavno kao oni koji se ne uklapaju u postojeće okvire. Sjetimo se samo da su knjige još jednog Španjolca, svima nam dragog Lorce, također bile uništene…

 

Joanne Kathleen Rowling: Harry Potter

Najveći književni fenomen koji je obilježio djetinjstva milijuna djece diljem svijeta i čija čarolija nikada neće prestati, svakako je serijal od sedam knjiga o čarobnjačkom dječaku Harryju Potteru koji je izlazio od 1997. do 2007. uz dodatak Ukletog djeteta prošle godine.

Elementi fantastičnosti isprepleteni s edukacijskom notom prikovali su uz knjige, a kasnije i filmska platna, djecu koja su se vrlo lako mogla poistovjetiti s nekim od likova. Postoji i literatura koja istražuje fenomen Harryja Pottera.

Činjenica je da nijedna dječja knjiga u povijesti književnosti nije izazvala takav interes za čitanje, a vrlo je logično za pretpostaviti da će tako biti i s budućim generacijama. No, to nije knjiga samo za djecu. Primjerice, ja sam se prvi put susrela s njome još u petom razredu osnovne škole, a nakon toga sam se nebrojeno puta vraćala Harryju.

Kako je on odrastao, tako sam i ja, a iz njegovih odnosa s drugim likovima možemo mnogo naučiti o iskrenom prijateljstvu, ljubavi, toliko željenoj obitelji. Osim toga, čarolija koja vas cijelog obuzme kada otvorite ove stranice, teško se može mjeriti s bilo kojom drugom knjigom, posebno ako ste kao ja ljubitelj čarobnjaka i magije.


Jane Austen: Ponos i predrasude

Više se ni je sjećam koliko sam puta u životu prelistavala “Ponos i predrasude” i koliko sam puta vidjela različite citate iz te knjige koji i danas služe kao primjeri prave ljubavi. Svima poznati gospodin Darcy i Elizabeth Bennet nerijetko su isticani kao primjeri ljubavi kakvu svi mi priželjkujemo, u kojoj će biti strasti, poštovanja i uzajamne brige.

Osim toga, bogata paleta pamtljivih likova među kojima se ističu ne samo protagonisti, nego i rođak obitelji Bennet William Collins, čija je jedina misija naći dobru ženu koja će pristajati uz njegov položaj svećenika ili pak gospođa Bennet, čija je životna misija udati svoje četiri kćeri, prikovat će vas za stranice ove knjige.

Jedna od tih kćeri gospođe Bennet je spomenuta Elizabeth. Nju i njezine sestre upoznajemo u trenutku kada bogati mladić Charles Bingley odlučuje unajmiti ljetnu rezidenciju u susjedstvu Bennetovih. Dakako, gospođa Bennet njega i njegovo društvo vidi kao odličnu priliku za udaju svojih kćeri. Ipak, jedan od njih, gospodin Darcy, svima je na prvi pogled antipatičan, no ni ne slute da će upravo on odigrati veliku ulogu u njihovim životima i još jednom pokazati da se u životu ne možemo voditi predrasudama.

 

John Irving: Molitva za Owena Meanyja

Uspješnica koja je također zaživjela na filmskom platnu danas je dio obavezne lektire američkih škola. Jednom kada uzmete knjigu u ruke i s dječakom Owenom upustite se u avanturu njegovog života, shvatit ćete koliki ste sretnici.

Naime, Owen je netipičan dječak s poteškoćama u svome rastu i razvoju, s netipičnom bojom kože i s velikim teretom koji nosi, a to je spoznaja o vlastitom trenutku smrti. Ono što pak stavlja dodatni teret na njegovu već ionako tešku dječju dušu jest i činjenica što je nesretnim slučajem lopticom za bejzbol ubio majku dječaka Johna.

No, Owen nikada nije vjerovao u nesretne slučajeve, pa tako i za ovaj događaj smatra da je poslan od Boga. Godine koje slijede pokazat će kako je u i u nevjerojatnim i teškim životnim okolnostima moguće imati osobu od povjerenja i osobu na koju će utjecati vaš život. Čak i kada mislite da nitko ne mari za vas, razmislite još jednom. Imajte vjeru u sebe, a sve ostalo posložit će se poput slagalice, baš kao u ovoj knjizi.

 

Elie Weisel: Noć

Još jedna knjiga na našem popisu koja progovara o holokaustu i nacističkim terorima omotana je u autobiografsko ruho preživjelog Elieja. Iako mi ne možemo ni zamisliti kako je bilo biti u koncentracijskom logoru, nije slučajno što su knjige te tematike nerijetko svjetske uspješnice.

Ljudi koji su preživjeli taj teror mogu nas mnogočemu poučiti, pa tako i Elie. Snaga koju imaju u sebi može nam biti nit vodilja u najtežim trenucima kada se pitamo zašto se nešto događa baš nama.

Jednako je bilo i s Eliejem. S obzirom na to da je jedini iz svoje obitelji preživio strahote genocida, bori se s nepodnošljivim osjećajem krivnje.

Nema dana u kojem ga ne proganjaju slike tih trenutaka, a noći u kojima se bori s nesanicom posebno su teške. Ne može shvatiti kako je Bog, u kojega je od djetinjstva toliko vjerovao, mogao dopustit da se dogodi holokaust.
Neće naći odgovor, no ono što je bila njegova misija tijekom pisanja ove knjige, a i tijekom cijelog života jest slaviti živote onih koji su stradali kao nevine žrtve nacista, što mu je i uspjelo.

 

George Orwell: 1984

Orwellova najpoznatija knjiga uz “Životinjsku farmu” ostat će vam u sjećanju dugo nakon čitanja i navesti da vas promišljate o svijetu u kojem živimo. U konačnici, stanje opisano u knjizi itekako se može pronaći u nekim dijelovima svijeta. Ako ništa drugo, stalno smo kroz nadzorne kamere i društvene mreže pod okom “Velikog Brata”.

Totalirarni režimi SSSR-a i Trećeg Reicha nagnali su Orwela na stvaranje znanstvenofantastičnog romana, čija radnja započinje godine 1984. u Londonu, nekadašnjem glavnom gradu Velike Britanije koja je nakon nuklearnog rata i revolucije postala dio Oceanije, svjetske superdržave kojom upravlja režim ingsoca pod vodstvom Velikog Brata. Glavni lik Winston Smith član je vanjske partije i službenik Ministarstva istine zadužen za “korigiranje” svih povijesnih dokumenata i svega što nije u skladu s novom partijom.

No, njegov privatni život prava je zavrzlama, a čak i njegova tajna veza s Juliom pokazat će da ništa nije tajno i da uvijek netko motri nad nama.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.