Zubac protiv Šarića za NBA finale, Bogdanović se vraća kući

LA Clippersi nevjerojatnim preokretom u drugom poluvremenu pobijedili su Utah Jazz u Salt Lake Cityju 131:119 i prvi put u povijesti izborili finale Zapada.

Postali su prva momčad u NBA povijesti koja je dvaput u istom doigravanju nadoknadila zaostatak od 2:0 u seriji. Nakon što su izbacili Dallas s 4:3, najbolju ekipu regularnog dijela sezone svladali su četiri puta zaredom za 4:2.

To su učinili bez najboljeg igrača Kawhija Leonarda, koji je propustio drugu uzastopnu utakmicu zbog ozljede koljena, a čovjek koji ga je zamijenio u petorci postao je potpuno neočekivani junak.

Terance Mann, 48. izbor drafta 2019. godine, postigao je 39 koševa, od čega 20 u trećoj četvrtini. To mu nije samo najbolji učinak NBA karijere nego još od srednje škole koju je završio prije šest godina.

Ovakav ishod znači da je Bojan Bogdanović završio sezonu i da bi se trebao uskoro priključiti hrvatskoj reprezentaciji, koju od 29. lipnja u Splitu očekuju kvalifikacije za Olimpijske igre u Tokiju, dok će Ivica Zubac s Clippersima igrati protiv Darija Šarića s Phoenix Sunsima za veliko NBA finale.

Zubac je jedva sudjelovao u ovoj spektakularnoj pobjedi Clippersi. Na parketu je bio manje od šest minuta i u to je vrijeme stigao ubilježiti samo jednu blokadu. Bogdanović je za Utu postigao 14 poena (šut 5/11, trice 4/8) uz četiri skoka i tri izgubljene lopte.

Nakon što je Utah prvu četvrtinu završila s dva poena prednosti, u drugoj je šesti igrač godine Jordan Clarkson zabio 21 poen i odveo Džezere na +22, a u trećoj i na 25 poena viška. Tada je započeo preokret pod vodstvom mladića koji je u prve dvije utakmice ove serije ukupno igrao manje od 10 minuta.

U trećoj je četvrtini Mann zabio 20 koševa, a Clippersi su nagrickali zaostatak na samo tri poena. Kroz treću i četvrtu četvrtinu vezali su seriju 40:12 kojom su potpuno preokrenuli utakmicu i naposljetku došli do uvjerljive pobjede.

Kao i većinom sezone Leonardu, Paul George sinoć je bio prvi pratitelj senzacionalnom Mannu postigavši 28 koševa uz devet skokova i sedam asistencija, a Reggie Jackson zabio je 27 uz 10 asistencija. Za Utu je ponovno junački odigrao Donovan Mitchell s 39 koševa, devet skokova i devet asistencija, a Clarkson je ostao na 21 poenu iz druge četvrtine. Toliko je ubacio i Royce O’Neale.

Clippersi su dio NBA lige još od 1970. godine. Zvali su se Buffalo Braves pa San Diego Clippers, a 1984. su se preselili u Los Angeles, usred showtime ere Lakersa s Magicom Johnsonom. Uvijek su bili nebitan predmet ismijavanja. U prvih 40 godina samo su sedam puta ušli u doigravanje, a ni u posljednjih deset, kada su uz Chrisa Paula i Blakea Griffina konačno postali relevantni, nisu uspjeli proći drugi krug. Više od pola stoljeća moralo je proći da se prvi put plasiraju u konferencijsko finale.

Tamo će im protivnik biti Phoenix Sunsi, koji su još u nedjelju pomeli Denver Nuggetse 4:0 i koji će pokušati tek treći put u povijesti ući u veliko NBA finale, u kojem su poraženi 1976. i 1993. godine.

Obje serije polufinala Istoka NBA lige odlučit će majstorica. Philadelphia 76ersi u gostima su svladali Atlanta Hawkse 104:99 i vratili prednost domaćeg terena izjednačivši na 3:3. Sedma utakmica igrat će se u noći s nedjelje na ponedjeljak, dan nakon što o prvom finalistu Istoka odluče Brooklyn Netsi i Milwaukee Bucksi.

Iako njihov najbolji igrač Joel Embiid igra s ozlijeđenim koljenom, a druga zvijezda Ben Simmons u valjda najlošijoj formi karijere, Sixersi su iščupali gostujuću pobjedu protiv najugodnijeg iznenađenja ovog doigravanja. Malo je tko mogao zamisliti da će Hawksi imati tri pobjede u konferencijskom polufinalu.

Embiid je završio s 22 poena i 13 skokova, a Tobias Harris i Seth Curry zabili su po 24 te tako nadoknadili još jednu očajnu utakmicu Simmonsa, koji je zbog problema s prekršajima igrao samo 25 minuta i postigao šest poena. Kao i obično, Atlantu je predvodio Trae Young s 34 koša i 12 asistencija, a Bogdan Bogdanović zbog ozljede koljena je završio utakmicu početkom posljednje četvrtine. Još se ne zna hoće li biti spreman za sedmu, piše Index.

Mlađi brat Stepha Curryja zabio je 12 poena u seriji 14:0 kojom je Philadelphia otvorila treću četvrtinu i prvi put preuzela vodstvo na utakmici. Young je tricom dvije minute prije kraja smanjio na 94:93, a tada je u dvorani nestalo svjetla.

Nakon prekida od nekoliko minuta uslijedila je serija slobodnih bacanja, a Harris i Tyrese Maxey u posljednjih su tridesetak sekundi pogodili ih sedam od osam i tako obranili prednost Philadelphije.