Kukuruz šećerac – zlatna ljetna poslastica

Kukuruz šećerac je omiljena poslastica koju konzumiramo tijekom ljetnih mjeseci. Bez obzira kako je kuhan, sa klipom ili bez njega, ukusan je i vole ga i djeca i odrasli. U ljetnom periodu ovo je popularna zanimacija na moru ili rijeci, na kampiranju i izletu. Osim kuhanja, može se peći i na žaru.

Kukuruz šećerac je vrijedna povrtna kultura. Od običnog kukuruza se razlikuje po tome što njegovo zrno u trenutku berbe sadrži znatno veći postotak šećera nego zrno običnog kukuruza. Uzgaja se isključivo za ljudsku prehranu u svježem ili prerađenom stanju. Kod nas se uglavnom koristi kao kuhan ili pečen.

Uzgoj kukuruza šećerca postaje sve popularniji na našim prostorima, zato što se njegovo zrno može upotrebljavati za pripremu širokog spektra jela, od juha pa sve do salata.

Ukoliko i vi želite ove godine u svom vrtu uzgajati kukuruz šećerac sada je pravo vrijeme da krenete u kupovinu sjemena jer početkom svibnja započinje njegova sjetva i traje najkasnije do polovice svibnja, kako bi na vrijeme sazrio za berbu. Osim iz sjemena, kukuruz šećerac se može uzgajati i iz presadnica.

Green Garden sjeme kukuruza šećerca

 

Presadnice kukuruza šećerca u Sjemenarni

 

Jedan od najvažnijih preduvjeta uspješne proizvodnje kukuruza šećerca je prostorna izolacija od običnog kukuruza. Naime, šećerac je stranooplodna biljka čiji pelud prenosi vjetar, pa ako se uzgaja blizu običnog kukuruza može doći do oplodnje njegovim peludom, čime se mijenja struktura zrna i narušava njegova kvaliteta.

Agroekološki uvjeti uzgoja

Kukuruz šećerac heliofitna je biljka. Minimalna mu je temperatura klijanja 13 °C. Mlada biljka može podnijeti i kratkotrajne proljetne mrazeve do -2,5 °C. Optimalna temperatura klijanja je 21 °C do 27 °C.  Vegetativni rast zaustavlja se oko 10 °C.

Šećerac traži dobro pognojenu i vlažnu sredinu, pogotovo od cvatnje pa do zriobe. Za gnojidbu je najbolje koristiti organska peletirana gnojiva primjerice Povrtko, Biorex ili Frutoorto jer kukuruz šećerac voli organska gnojiva. Slabo je otporan na sušu, pa se obavezno mora navodnjavati kada nema padalina.

 

 

Tijekom vegetacije provode se uobičajene agrotehničke mjere kao što su okopavanje te suzbijanje korova što se najčešće radi mehanički ili pročupavanjem.

Optimalni trenutak berbe šećerca je tri tjedna nakon svilanja i traje nekoliko dana. Dobar trenutak za branje je kada se svila osuši na klipu i na lagan pritisak noktom iz njega još curi mlijeko.

Berbu je poželjno obaviti pri nižim temperaturama, odnosno rano ujutro ili u večernjim satima. Klipovi se trebaju skladištiti na temperaturi od 1°C do 4 °C, jer ako su spremljeni na sobnoj temperaturi izgubit će 50% i više šećera za samo jedan dan.

Berba i priprema kukuruza za tržište

Kukuruz šećerac za tržište najbolje je brati rano ujutro, dok je još niža temperatura i odmah ga otpremiti u zaklon. Da se sačuva početna kvaliteta, dobro je pothladiti ga ledenom vodom. Time se ujedno sprječava da komušina povlači vodu iz zrna.

Klipovi očišćeni od komušine mogu se pakirati u PE foliju uz vakuumsko pakiranje i prodaju na rashladnoj vitrini. Pothlađeni šećerac može se skladištiti 6 do 8 dana na 0 °C i pri 95 % relativne vlage zraka, 3 do 5 dana na 5 °C, a samo 2 dana na 10 °C.

Puno više informacija o uzgoju, i drugim agrotehničkim mjerama kukuruza šećerca možete doznati od Sjemenarnine Agro podrške na broj telefona 063/700-700. 

GARDENKO – prirodno rješenje protiv zemljišnih štetnika

 

Poljoprivredna TV