Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski poručio je da su napadi dronovima na Rusiju odmazda za ruski napad u kojem je oštećen povijesni samostan u Kijevu.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je u četvrtak da su snažni napadi dronovima na Rusiju odgovor na napad u kojem je ranije ovoga tjedna oštećen povijesni samostan u Kijevu, poručivši da će Moskva gorjeti ako se napadi na Ukrajinu nastave.
Deseci dronova tijekom noći ciljali su Moskvu, pogodivši rafineriju nafte u ruskoj prijestolnici drugi put ovoga tjedna.
Ne želimo ovaj rat, nikada ga nismo željeli, i svi to znaju, a znaju i naši partneri. Ali ako Ukrajina gori, gorjet će i vaša Moskva, izjavio je Zelenski u glasovnoj poruci poslanoj novinarima u WhatsApp grupi.
Napad na Kijev i oštećenje samostana
Najmanje deset osoba ubijeno je u ponedjeljak diljem Ukrajine u napadu dronovima i raketama, u kojem je oštećen i 1.000 godina star samostan Kijevsko-pečerska lavra.
Zelenski je napade na Rusiju povezao upravo s tim događajem, naglašavajući da Ukrajina odgovara na ruske napade na njezine gradove i povijesnu baštinu.
Razgovori o protuzračnoj obrani
Ukrajinski predsjednik trebao je u četvrtak sudjelovati na sastanku ukrajinskih vojnih saveznika u Bruxellesu.
Prema njegovim riječima, na sastanku će se raspravljati o opskrbi Ukrajine protuzračnom obranom putem NATO-ova programa, kao i o stvaranju protubalističkog raketnog sustava u suradnji Ukrajine i njezinih saveznika.
Poziv na jači pritisak na Rusiju
Zelenski je pozvao Europu i Sjedinjene Američke Države da pojačaju pritisak na Rusiju sankcijama usmjerenima na ruski vojni i energetski sektor, ali i na šire gospodarstvo, kako bi se predsjednika Vladimira Putina prisililo na prekid rata.
Svi moraju izvršiti pritisak na Putina: Ukrajinci, apsolutno svi Europljani, Amerikanci i Rusi. Vrijeme je da se otrijezne i izvrše pritisak na svog vođu, kazao je ukrajinski čelnik, prenosi Reuters.
(www.jabuka.tv | Foto: ImagoStock&People/Pixsell)

