Zdenko Klepić, Vedran Smiljanić i Igor Planinić u novom NO Aluminija Mostar

Vlada Federacije BiH jučer je dala prethodnu suglasnost za imenovanje Zdenka Klepića, Vedrana Smiljanića i Igora Planinića za vršitelje dužnosti članova Nadzornog odbora gospodarskog društva Aluminij d.d. Mostar, piše Večernji list BiH.

Oni će biti članovi NO ispred državnog kapitala do okončanja natječajne procedure na razdoblje do najviše tri mjeseca. Vlada je tako, praktički na dan kada je istekao mandat dosadašnjem sazivu Nadzornog odbora, iz njegova sastava razriješila Dalibora Miloša, koji je bio predsjednik Nadzornog odbora, te Zorana Pandžu.

Zaustavljena propast

Novi-stari član Klepić je redoviti profesor, prorektor za poslovanje, ljudske potencijale i upravljanje kvalitetom Sveučilišta u Mostaru. Smiljanić je predsjednik Odbora za reviziju EP Hrvatske zajednice Herceg Bosne, dok strojarski inženjer Planinić dolazi u NO Aluminija nakon što je u proteklom mandatu bio savjetnik hrvatskog člana bh. Predsjedništva te je radio u Hypo banci. Za njihovo imenovanje Skupština će glasovati 11. siječnja sljedeće godine.

U Nadzornom odboru i dalje ostaje predstavnik hrvatske Vlade Ivica Martinić, koji je i zamjenik predsjednika Nadzornog odbora, dok male dioničare zastupaju Samir Anić, Davor Ramljak i Branko Sesar. Odluka Vlade Federacije BiH o razrješenju dužnosti dijela svojih članova u Nadzornom odboru Aluminija dolazi nakon iznimno dramatičnog dvomjesečnog razdoblja u kojemu je doslovno došao u pitanje opstanak ove kompanije.

Aluminij su visoke cijene električne energije i sirovina, pad cijene metala te višegodišnja nebriga predstavnika vlasnika doveli u situaciju da danas ova kompanija duguje oko 360 milijuna maraka

Na nemoguće uvjete za nastavak poslovanja upravo je ukazivao aktualni menadžment te Nadzorni odbor. Nakon toga su se u rješavanje ovoga problema uključili najviši hrvatski dužnosnici u vlasti te je, zahvaljujući potpori iz Zagreba te Vladi FBiH, napravljen aranžman koji bi trebao omogućiti nesmetan nastavak poslovanja ove kompanije sljedećih godinu dana bez da se dovodi u pitanje opskrba električnom energijom i ključnim sirovinama te da neće doći do blokade njegovih računa.

Traže kupca

U međuvremenu će vlasnici, a što je potvrdio i federalni premijer Fadil Novalić, nastaviti tražiti strateškoga partnera koji bi privatizirao ovu kompaniju iz Mostara te tako stvorio uvjete za potpuno stabiliziranje njezina poslovanja. Aluminij su visoke cijene električne energije i sirovina, pad cijene metala te višegodišnja nebriga predstavnika vlasnika doveli u situaciju da danas ova kompanija duguje oko 360 milijuna maraka.

Pandža o Aluminiju: “Ovo nije rješenje, možda ćemo preživjeti do 2019. godine”

(www.jabuka.tv) 

3 komentara

  • “Aluminij su visoke cijene električne energije i sirovina, pad cijene metala te višegodišnja nebriga predstavnika vlasnika doveli u situaciju da danas ova kompanija duguje oko 360 milijuna maraka”
    Aj ne rise vise, poput papagaja ste, svi drugi su krivi, samo vi uredno vodite firmu – u propast.
    Duzni ste EP-u 180 mil. KM otprije, sad još 40-ak, te ce sada izgleda biti odgoda plaćanja struje 60-120 dana. Otići će to na 6 mj. a svaki x 12 mil.
    Razbucali ste giganta za 5-6 godina sustavne pljačke. To vrlo dobro zna svatko tko je samo bacio pogled na onu površnu reviziju vašeg poslovanja. Godinama ste radili proizvodnju punim kapacitetom iako je svaka tona proizvedenog Al generirala egzaktne gubitke, dijelom i
    zbog niske cijene Al na svjetskom tržištu.

  • …umjesto toga ste trebali zbrojiti 2 i 2 te smanjiti proizvodnju, radnike plaćati doma i manje gubitke bi ste namlatili. 1 i pol godinu struja vam je bila gratis, a vi štancali gubitke, KAKO?!!!
    Cijena struje je godinama bila oko 45€ kad ju kupujete na godišnjoj bazi, ali vi bi ste se malo ku*vali pa sada istu plaćate na dnevnoj bazi po 70 koliko li?!
    Dosta više vas i vašeg kmečanja, ako možete opstanite (to vam i želim), ako ne možete adio mare…

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.