Zašto je vožnja na rezervi opasna?

Mnogi vozači imaju naviku voziti na rezervi goriva, što može dovesti do ozbiljnih posljedica za vozilo i neočekivano visokih troškova za vlasnika.

Mehaničari često upozoravaju na ovaj uobičajeni ali rizični način vožnje, jer šteta koju može prouzrokovati nije zanemariva.

Kada se upali narančasta lampica koja signalizira nizak nivo goriva, najbolje je što prije stati na benzinsku pumpu. Svjetlo nije slučajno upozoravajuće boje, ignoriranje ovog signala može izazvati ozbiljne kvarove.

Mnogi vozači se oslanjaju na putno računalo koje procjenjuje preostali domet, ali te informacije često nisu potpuno točne.

Nastavljanje vožnje čak i kada pokazivač dometa padne na nulu može imati dugoročne posljedice, naročito za vozače koji toče gorivo u manjim količinama i tako stalno voze na rezervi.

Sistem goriva u automobilu zavisi od pumpe koja se hladi i podmazuje gorivom. Kada nivo goriva postane prenizak, pumpa gubi potrebnu podršku, što može dovesti do pregrijavanja i ubrzanog habanja. Uz to, zrak u sistemu goriva može izazvati dodatne kvarove i povećati troškove popravka.

Kod novijih automobila, rezervoari su često manji, pa je vožnja na rezervi još rizičnija. Oštećenja pumpe mogu dovesti do onečišćenja rezervoara sitnim česticama koje završavaju u sistemu za ubrizgavanje, oštećujući injektore i pumpu za ubrizgavanje.

Najbolji način da izbjegnete potencijalne kvarove je da redovno točite gorivo, idealno kada kazaljka padne na pola rezervoara. Time štitite sistem goriva i smanjujete rizik od štete.

Redovno mijenjanje filtera goriva, posebno kod dizel motora, ključno je za dugotrajno i pouzdano funkcioniranje vozila.

Iako se vožnja na rezervi može činiti praktičnom, dugoročno može uzrokovati više problema nego koristi.

(www.jabuka.tv)



Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.