Zaštitite povrtnice od hladnoće

Dolaskom jeseni u povrtnjacima se siju i sade kulture koje dobro podnose niske zimske temperature kao što su zimska salata, rukola, špinat, matovilac, mrkva, peršin, radič i dr. Da bi ste još bolje omogućili uspješan rast ovih kultura i pri nižim temperaturama, preporučuje se njihovo pokrivanje agril folijom ili agrilom.

Agrotekstilna folija ili agril ima presudan značaj u proizvodnji povrća tijekom hladnih zimskih dana. Naime, navedena folija više nego učinkovito štiti tek posijane i posađene biljčice od štetnih zimskih temperatura, te je od velike pomoći poljoprivrednim proizvođačima.

Što je u biti agrotekstil ili agril?

Agrotekstil ili agril je poseban materijl-folija fine strukture vlakana, koju poljoprivredni proizvođači od milja nazivaju i „paučinom“. Agril folija je UV- stabilizirana i može se koristiti dvije do tri sezone ako se pravilno održava. Osim toga, vrlo je elastična tako da se njome lako rukuje, a postavlja se vrlo jednostavno.

Na većim površinama agrotekstilna folija obično se postavlja posebnim strojevima, a na manjim površinama to se uglavnom radi ručno. Agrotekstil se učvrsti na taj način što se po njegovim rubnim dijelovima motokultivatorom ili ručno – motikom nanese malo veći sloj zemlje.

Međutim, način postavljanja i napinjana folije ovisit će i od same vrste uzgajane biljke te od faze razvoja u kojoj se uzgajana biljka nalazi. Zato se, razumljivo, rubovi folije jače i napinju uz tlo kada će agril biti prisutan samo za vrijeme klijanja i nicanja, dok se obično u Hercegovini tijekom uzgoja salate folija uopće ne skida nego je prisutna gotovo cijelo vrijeme uzgoja. U tom slučaju rubovi agrotekstila se malo popuštaju a sve kako bi uzgajana biljka, u ovom slučaju salata, imala prostora za normalan rast u visinu.

Praksa je pokazala kako se povrće bez većih poteškoća može uzgajati ispod agrotekstilne folije jer je ona propusna za zrak, sunčevu svjetlost i kišu. Dakle, treba biti svjestan činjenice kako navedenu foliju nije potrebno uklanjati sve do berbe iz razloga što pri kišenju ili zalijevanju kapi vode preko mikropora na tkanini polako prolaze i ravnomjerno zalijevaju biljke i tlo ispod folije.

(www.jabuka.tv)