Wimbledon: Hrvatska ima predstavnike u osmini finala muške i ženske konkurencije

Četvrtu godinu zaredom, a šesti put u karijeri, najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić izborio je mjesto u drugom tjednu Grand Slam turnira na wimbledonskoj travi, gdje je u dvoboju 3. kola svladao 27-godišnjeg Amerikanca Stevea Johnsona (ATP – 31.) sa 6:4, 7:6 (3), 6:4 za dva sata i 11 minuta igre.

Hrvatski tenisač je do drugog wimbledonskog tjedna stigao bez izgubljenog seta, a ovo mu je bila treća pobjeda nad Johnsonom u isto toliko dvoboja.

Hrvatski je tenisač prvi set osigurao breakom u desetom gemu prvog seta, realiziravši svoju šestu priliku.

Kad je Marin poveo 5:2 u drugom setu, činilo se da Johnson nema nikakvih izgleda za povratak. Međutim, s nekoliko pogrešaka kada je servirao za vodstvo 2-0 u setovima, Marin je pomogao Johnsonu koji je nanizao tri gema. Marin je propustio tri set-lopte kad je Amerikanac servirao za tie-break, ali je sve pogreške ispravio odlično odigranim 13. gemom, u kojem je osvojio čak četiri poena na servis suparnika.

Johnson je ranim breakom poveo i 2:0 u trećem setu, ali je Čilić odmah vratio izgubljeno i nizom od četiri osvojena gema trasirao put prema pobjedi. Iako je dvaput gubio gemove na servisu, Marin Čilić je ponovno imao odličnu statistiku na početnom udarcu: 81 % realizacije na prvom i čak 69 % na drugom servisu. Imao je 40 izravnih poena i samo 13 neforsiranih pogrešaka, upola manje od Johnsona (26).

U ponedjeljak, kada su u All England Clubu na rasporedu dvoboji osmine finala, Čilić će igrati protiv Španjolca Roberta Bautiste Aguta, koji je sa 6:4, 7:6 (3), 3:6, 6:3 svladao Japanca Keija Nishikorija.

Marin je protiv Španjolca ostvario dvije pobjede u finalima ATP turnira u Moskvi (2014. i 2015.), a Bautista Agut je slavio prošle godine u dvoboju 3. kola na Australian Openu. Španjolac nikada u karijeri nije prošao osminu finala na Grand Slam turnirima, a Čilić će pokušati četvrtu godinu zaredom izboriti mjesto među osmoricom najboljih u Wimbledonu.

Dalje ide i Ana Konjuh

Hrvatska tenisačica Ana Konjuh svladala je u All England Clubu devetu igračicu svijeta Slovakinju Dominiku Cibulkovu sa 7:6 (3), 3:6, 6:4 i po prvi put u karijeri probila se u Wimbledonu do osmine finala.

Konjuh je do pobjede stigla zahvaljujući velikom preokretu u prvom setu, u kojem je Slovakinja vodila 5:1, a pri vodstvu 6:5 propustila je i dvije set-lopte. U tie-breaku je hrvatska Fed Cup reprezentativka povela 3:0, Cibulkova izjednačila na 3:3, ali je Konjuh nanizala četiri poena i stigla do prvog seta.

Scenarij je bio sličan u drugom setu, u kojem je 9. tenisačica svijeta opet stvorila dva breaka prednosti i povela 5:2. Ana je jedan break vratila, ali potom ponovno izgubila servis, čime je odluka o pobjednici ostavljena za treći set.

U njemu je Konjuh odjurila do vodstva 4:0 i kod 5:2 stigla do prvog servisa za pobjedu. Međutim, ostala je na nuli. No, kad je drugi put dobila priliku završiti meč na servisu, 19-godišnja Hrvatica nije ponovila pogrešku. Nakon dva sata i 36 minuta igre, na prvu meč-loptu Cibulkova je promašila retern i poslala Anu u drugi tjedan Wimbledona.

Hrvatskoj je tenisači to drugi najbolji rezultat na Grand Slam turnirima. Bolja je bila jedino na prošlogodišnjem US Openu, gdje je u četvrtfinalu poražena od Čehinje Karoline Pliškove.

Konjuh u osmini finala čeka pobjednicu dvoboja Japanke Naomi Osake i peterostruke wimbledonske pobjednice, Amerikanke Venus Williams.