Vukšić: BiH je postala treća država u Europi s apsolutnom muslimanskom većinom

Vrhbosanski nadbiskup metropolita mons. Tomo Vukšić, 7. lipnja, govorio je o međureligijskoj situaciji u BiH na 14. plenarnom zasjedanju Dikasterija za međureligijski dijalog.

Zasjedanje Dikasterija se održava od 6. do 8. lipnja na temu Međureligijski dijalog i druželjubivost.

Nadbiskup Tomo je na početku podsjetio da u Bosni i Hercegovini žive muslimani (Bošnjaci), pravoslavci (Srbi), katolici (Hrvati), Židovi, te druge male skupine” i da je to zemlja u kojoj se također susreću tradicionalno različite kulture i tradicije: srednjoeuropska katolička, mediteranska katolička, bizantska pravoslavna, bizantska osmanska.

Promjene u broju pučanstva

Ovo područje je, međutim, i područje u kojem se ovaj susret često pretvarao u sukob, svaki put s velikim posljedicama, kazao je vrhbosanski nadbiskup dodajući da se čak i na razini konfesionalne prisutnosti još uvijek osjećaju duboke posljedice rana posljednjeg rata koji je završio 1995.

Prema rezultatima popisa stanovništva iz 2013., prisutnost katolika pala je na samo oko 15 % stanovništva, a muslimana je, s druge strane, porasla na nešto više od 50 %. Time je Bosna i Hercegovina, nakon Albanije i Kosova, postala treća država u Europi s apsolutnom muslimanskom većinom. To je činjenica od ne male važnosti, rekao je nadbiskup Vukšić. Kazao je i da je tijekom zadnjih 25 godina u zemlji vidljiv i nemali napredak, ali da još mnogo toga treba učiniti u materijalnom smislu, a prije svega na razini zacjeljivanja psihičkih rana i dubokih trauma, prenosi Katolički tjednik.

Stoga se stvaranje pravnih, društvenih, političkih, kulturnih, vjerskih i ekonomskih uvjeta za izgradnju pravednog i trajnog mira, utemeljenog na dijalogu i punom poštivanju prava pojedinaca i triju konstitutivnih naroda, javlja kao apsolutni prioritet. A za postizanje tog cilja nužna je konkretna suradnja svih sastavnica društva, uključujući i vjerske, kazao je predsjednik Biskupske konferencije BiH. Potom je pojasnio da je, gledano iz katoličke perspektive, međureligijski dijalog koncilski teološki koncept i, u tom duhu, egzistencijalni i moralni zahtjev našeg svakodnevnog života jer Bosnu i Hercegovinu čini stanovništvo podijeljeno u tri velike vjerske skupine.

U BiH preko 50 posto manje katolika nego prije 30 godina

Također se sastoji od tri različita naroda, te isto toliko kultura i civilizacija, čiji sljedbenici tradicionalno koegzistiraju pomiješani u istim gradovima i selima, pa su stoga predodređeni za suradnju, rekao je nadbiskup te pojasnio da u Bosni i Hercegovini postoji dijalog između predstavnika različitih religija kao i Međureligijsko vijeće koje čine predstavnici četiriju spomenutih konfesija, ali da takav dijalog, metodologiju kojom se treba voditi i svrhu dijaloga ne dijele jednako svi konfesionalni i društveni dijelovi.

Političke podjele i međureligijski studij

Nadbiskup Vukšić je potom pojasnio da je politički Bosna i Hercegovina podijeljena na dva entiteta od kojih u jednom pravoslavni Srbi, a u drugom bosanski muslimani predstavljaju apsolutnu većinu, što olakšava mnoge i česte manipulacije protiv hrvatske katoličke manjine. Dodao je da, u potrazi za rješenjem ove situacije, Hrvati predlažu federalizaciju cijele države kao i da je među Bošnjacima jak unitarizam te da Srbima secesionizam nije stran kao i da se u posljednje vrijeme čuje previše neodgovornih riječi pa da čak netko govori i piše o opasnosti budućeg sukoba.

Pastir Crkve vrhbosanske je potom rekao da Katolička Crkva ima Teološki fakultet, Franjevačko bogoslovno sjemenište i Teološki institut u Bosni i Hercegovini te da Pravoslavna Crkva vodi Teološki fakultet te Islamska zajednica ima Teološki fakultet i pojedine akademije (studijske institute) širom zemlje. Kazao je da među njima već postoji neka konkretna suradnja te da se često na katoličkoj strani organiziraju: susreti, studijski dani, dobrotvorne organizacije, posjeti studenata i mladih itd.

Tri teološka fakulteta, kako bi podržali dijalog i povećali međusobno razumijevanje, zajednički organiziraju međureligijski magistarski studij koji pohađaju pripadnici različitih vjera i uvjerenja. Međutim, bilo bi poželjno proširiti suradnju na teološku i istinski vjersku djelatnost na svim razinama, kazao je nadbiskup Tomo te napomenuo da su pojedine radikalne skupine, na islamskoj matrici, prisutne u Bosni i Hercegovini kao i da je u prošlosti bilo napada sa smrtnim posljedicama, ali u manjoj mjeri u odnosu na ono što se događa drugdje.

Nadbiskup Vukšić je potom podsjetio da je država Bosna i Hercegovina sa Svetom Stolicom potpisala Temeljni sporazum (2006.) i Ugovor o skrbi o vojsci (2010.) čija je provedba i danas pobožna želja, čak i u vrlo jednostavnim pitanjima kao što je npr. legalizacija vjerskih blagdana. Dodao je da je manje-više ista situacija i s Temeljnim ugovorom potpisanim s pravoslavnom Patrijaršijom u Beogradu, koji je kopija onog sa Svetom Stolicom te da, s druge strane, Ugovor s Islamskom zajednicom još u izradi i nije potpisan jer bi, prema onome što se čuje, ova Zajednica tražila više od onoga što je priznato drugim dvjema.

Nadbiskup Vukšić: Osvajačke ratove vode samo ljudi opsjednuti zlom

Intenzivnija i povjerljivija suradnja između različitih vjerskih zajednica također bi bila korisna u promicanju i obrani vlastitih prava kod političkih snaga. Neka od tih prava često se ne poštuju u potpunosti: kao što je, na primjer, poštivanje slobode vjere i autonomije vjerske zajednice, poučavanje vjeronauka u obrazovnim ustanovama, unapređenje vojne duhovne skrbi, duhovne skrbi u bolnicama i zatvorima, načinu dobivanja dozvola za gradnju sakralnih objekata itd.

Čak se nerijetko uskraćuju i druga prava: kao što su, primjerice, dijelom prava studenata i nastavnika u školama i na fakultetima u vlasništvu vjerskih zajednica, primjena zakona o vjerskim zajednicama i ugovori sklopljeni sa Svetom Stolicom i drugim vjerskim zajednicama, provedba zdravstvenog osiguranja vjerskih osoba, povrat imovine nacionalizirane od strane komunističkog režima itd. Unatoč poteškoćama, Katolička Crkva u Bosni i Hercegovini uvjerena je da bi iskreni međureligijski dijalog pomogao uspostavljanju društvenog sklada, zacjeljivanju rana prošlosti te jačanju savjesti i poziva vjerskih zajednica da budu vertikalna moralna, kazao je nadbiskup Tomo.

Pročitan dio izjave BK-a BiH

Potom je vrhbosanski nadbiskup pročitao dio Izjave Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine objavljene na kraju 82. plenarnog zasjedanja, 5. studenoga 2021. u Sarajevu u kojoj se, između ostalog, u vezi sa situacijom koja je nastala u Bosni i Hercegovini u posljednjih nekoliko godina, kaže: Biskupi izražavaju svoju zabrinutost zbog neodgovornoga ponašanja i nepromišljenih izjava pojedinih političkih predstavnika, koji takvim svojim djelovanjem izazivaju osjećanje nesigurnosti i straha kod ljudi. Sve, koji kao izabrani predstavnici sudjeluju u vlasti i donose odluke, i sve koji oblikuju medijski prostor, biskupi pozivaju a) da se suzdrže od teških riječi i uvreda i b) da poštuju pojedinačna i kolektivna prava ljudi, konstitutivnih naroda i manjinskih grupa.

Očekuju također da, radi uspostave društvene sloge i pronalaženja pravednog izbornog sustava i radi provođenja potrebite ustavne i zakonske reforme, svoju pomoć pruže i predstavnici međunarodne zajednice.

Tu reformu zahtijeva pravda i radi toga da bi se otklonila svaka pravna i stvarna mogućnost preglasavanja, manipulacija i dominacije, i da bi se pronašao zakonski sustav i rješenje koje će osigurati poštivanje ljudskih prava i dostojanstva u kojemu će svaki narod i manjinska grupa sama birati i imati svoje predstavnike. A dijalog je jedini moralno prihvatljiv način koji izabrani predstavnici moraju slijediti u pregovorima radi pronalaženja rješenja. Potrebno je to također radi ispravljanja nepravdȃ i stvaranja osjećaja sigurnosti, radi podržavanja poduzetničke klime i otvaranja radnih mjesta, posebice za mlade.

Statistike

U trećem dijelu svoga izlaganja nadbiskup Vukšić je kazao da, prema izvorima Katoličke Crkve, danas u Bosni i Hercegovini ima oko 350.000 katolika, a 1991. ih je bilo oko 760.000 što znači da je u zadnjih 30 godina nestalo je više od polovice katolika, dakle i Hrvata, ili oko 54,6 %.

U potrazi za mogućim rješenjem ovog složenog problema katolika i Hrvata treba uzeti u obzir mnoge elemente. Bitno je staviti snažan naglasak na brigu za katolike koji su ovdje, zaustaviti njihovo iseljavanje i povećati natalitet. Prije svega zato što se povratak izbjeglica i prognanika, nažalost, sve više čini prošlošću. Povratak se nikada ne smije zaboraviti, međutim, čak i tamo gdje bi se mogao provesti, on se ne događa, dok se u drugim krajevima na razne načine koči. Zaustavljanje procesa novog iseljavanja je od temeljne važnosti, rekao je predsjednik Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine te spomenuo neke od uzroka za takvo stanje među kojima su: nepovratak izbjeglica i prognanika tijekom posljednjeg rata; vrlo negativan prirodni priraštaj; nova emigracija; visoka stopa nezaposlenosti koja potiče iseljavanje u potrazi za poslom; novo iseljavanje kao rezultat planova razvijenih zemalja da nadoknade svoje demografske gubitke i dobiju radnu snagu; nedovoljna društvena i materijalna podrška ženama; rastuća kriza bračnog morala i sekularizacije; kriza svijesti o vrijednosti života; odlazak mladih i visoka prosječna starost stanovništva…

Kazao je i da su mnogi frustrirani nepravednom unutarnjom podjelom države na dva entiteta, čija je administrativna struktura u oba slučaja na štetu Hrvata, neriješenim nacionalnim pitanjem i činjenicom da je izborna volja pojedinaca i naroda obezvrijeđena izborni zakon, javila je KTA.

Nadbiskup Tomo je istaknuo da je važno stvoriti ozračje sigurnosti svih vrsta u Bosni i Hercegovini, kako za pojedince tako i za sve etničke i vjerske zajednice i da je jednako potrebno graditi međusobno povjerenje i društveni sklad.

Nadbiskup Vukšić: Iseljavanje svih vjernika iz BiH se nastavlja, vlast to ne zanima

U tom kontekstu posebno bi bilo korisno povećati političku i pravnu sigurnost cijelog društva, ojačati dijalog i slogu, smanjiti političke napetosti, zaustaviti prijetnje novim sukobima i postići ustavnu i pravnu jednakost za sve koja će pogodovati gospodarskom razvitku. U tom smislu, radi zaštite ljudskih prava svakoga čovjeka i uspostave društvene pravde, radi otklanjanja svake opasnosti od oružanih sukoba i radi održanja mira, podržavamo napore da se ubrza proces oko pune integracije Bosne i Hercegovine u Europsku uniju i unaprijed zahvaljujemo i unaprijed zahvaljujemo Svetoj Stolici na svemu što će učiniti da se to dogodi što prije, poručio je vrhbosanski nadbiskup te istaknuo da bi bilo bitno donijeti nacionalni plan demografske obnove i stalno tražiti pravedno teritorijalno i administrativno preuređenje cijele države.

Ta promjena daytonskoga teritorijalnog ustroja trebala bi ići u pravcu reorganizacije cijele BiH na način, kako je to nekada davno učinjeno u Švicarskoj (ili Belgiji). Naime tada se, upravo zbog vrlo sličnih problema i radi njihova rješavanja, poštovalo i istovremeno primijenilo više kriterija: narodni, jezični, teritorijalni, vjerski, gospodarski, povijesni, koji su i danas na snazi i čak se povremeno nadograđuju. Sve u službi konkretnoga čovjeka, svih naroda, njihovih potreba i identiteta, jer su tamošnji ljudi svjesni, da ni jedan oblik državnog ustroja ne može biti skup, ako je u službi pravde, pravednoga mira, društvene sloge, ljudskih prava i dostojanstva pojedinaca i naroda, bez čega je gotovo nemoguće zaustaviti iseljavanje, a ni podići natalitet, citirao je nadbiskup Tomo riječi iz Promemorije Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine o potrebi uspostave pravde i društvene sloge te o sadašnjem stanju Katoličke Crkve i hrvatskog naroda u BiH od 9. svibnja 2022.

Dodao je da trajnog mira u Bosni i Hercegovini može biti samo ako se, uz poštovanje i primjenu kriterija ravnoteže pravde, ugradi i mehanizam ravnoteže straha. Jer ovdje, nažalost, barem u sadašnjem trenutku, drugomu i drukčijemu se obično ne garantira njegova prava zato što netko ima pravo na to, nego zato što se često, zbog bojazni od ugroze svojih prava, mora poštivati prava drugoga.

Mnoga neriješena pitanja

Nadbiskup Vukšić je na kraju kazao da ima mnogo neriješenih pitanja na području odnosa državnih vlasti i Katoličke Crkve i da bi rješavanje ovih problema bilo vrlo važno provesti dva Ugovora sa Svetom Stolicom: Temeljni ugovor, potpisan 2006. godine, i onaj koji se odnosi na Vojni ordinarijat iz 2010. godine.

Državna vlast do danas nije implementirala ništa što je potpisala u ovim sporazumima, niti u ovom trenutku postoji bilo kakav znak da to namjerava učiniti. Možda sam primjer kako se ova dva međunarodna ugovora ignoriraju i ne provode najbolje govori o stvarnom odnosu vlasti prema katolicima i njihovoj Crkvi, zaključio je nadbiskup Tomo.

(www.jabuka.tv | Foto: Katolički tjednik)

21 komentar

  • Narod se iseljava ,vlada nepravda ,Hrvati se iselise zbog politike ,prije zbog UDBE sada HDZ ta to je jedno te isto ,ko ne moze otici radi djece ili necwg drugog a nije u partiji takvi sute i trpe,a to su posteni ljudi za mene ,koji nisu u partiji .nepravda ,bit ce nas Hrvata jos manje ,zbog nepravde ,korupcije , nepotizma,zatvori zjape prazni,vlada nemoral ,lopovluk lokalnih uhljeba firmasa u svakoj zupaniji je tako gdje su Hrvati ,Crkva uvezana uz partiju nazalost ne svi ali vecina i sta cemo pricati onda ,nisu ovo dobra vremena ,kriza ,ekonomska ,zdravstvena ,pravna i svaka druga ,ovdje koje posten covjek prezivljava od prvog do prvog mjeseca ova drzava je za lopove samo ,nema dobra ovdje ,samo interes vlada nazalost,Boze dragi ..😔
    Pozdrav ♥️

    • Sasvim očekivano. 98% ljudi sa Zapada ne želi na Istok. 70% ljudi sa istoka želi na Zapad.
      Pogledaj Srbe u BiH, odakle ih tu? Narodi samo idu prema Zapadu. Na istoku je uglavnom sve smeće. Pogledaj koliko je Srba samo lažno prijavljeno u Slavoniji, npr radi zdravstvene skrbi. Kamoli muslimani… Svi oni znaju da je na Zapadu bolje. Sve je to očekivano.

  • Na blidinju vecinom rade razno razne poslove muslimani od kopanja i frezanja basca do gradnji kuca dok ti isti vlasnici vikendica nedaju hrvatima odgovor ko toboze hrvati nece da rade hrvati oce da rade nego nedaj svom da nesto zaradi bolje dat drugom a brat rodak susjed nek ide u bili svit da kopa i onda se zapitkzjemo sto nas je svaki dan manje dao bog da sagnjije svacija basta kome je kopa musliman a nije dao svome da zaradi koju marku

  • Narod se iseljava ,vlada nepravda ,Hrvati se iselise zbog politike ,prije zbog UDBE sada HDZ ta to je jedno te isto ,ko ne moze otici radi djece ili necwg drugog a nije u partiji takvi sute i trpe,a to su posteni ljudi za mene ,koji nisu u partiji .nepravda ,bit ce nas Hrvata jos manje ,zbog nepravde ,korupcije , nepotizma,zatvori zjape prazni,vlada nemoral ,lopovluk lokalnih uhljeba firmasa u svakoj zupaniji je tako gdje su Hrvati ,Crkva uvezana uz partiju nazalost ne svi ali vecina i sta cemo pricati onda ,nisu ovo dobra vremena ,kriza ,ekonomska ,zdravstvena ,pravna i svaka druga ,ovdje koje posten covjek prezivljava od prvog do prvog mjeseca ova drzava je za lopove samo ,nema dobra ovdje ,samo interes vlada nazalost,tesko vrijeme za podnijeti i psihički i fizički,Boze dragi ..😔
    Pozdrav ♥️

  • da ste se brinuli o gospodarstvu, obrazovanju, sportu, turizmu, kvaliteti institucija, pravosuđu i zdravstvu ljudi ne bi iseljavali. Sada kukakate da je BiH većinski muslimanska. jedino što znate 100 godina je brojiti krvna zrnca. zato ljuzd i odlaze. Osim kukanja o ugroženosti nemate šta drugo ponuditi već 30 godina. Niti jedan stučan i vrijedan čovjek bez partije u BiH nije uspio napraviti ništa. Crkva koja samo kozmetički s vremena na vrijeme uputi kritiku hrvatskim vlastima, a nakukava o muslimanskoj opasnosti izravno je odgovorna za nestanak Hrvata u Bih.

  • Samo vi biskpe skidajte gaće pred balijama,i vi i šupci iz HDZ-a ,pa neće bit nitko od Hrvata !
    Uvlačite se u guzicu svima samo da zadržite crkvenu imovinu,a gore po bosni muslimani orgijaju po našim grobljima !

    ubijeni su vatrenim oružjem povratnici Luka Jezerčić (59) i njegov sin Pero (27) za vrijeme večere u obiteljskoj kući. Ubojice su ispalili više metaka. U vrijeme ubojstva Luke i Pere u kući su bili supruga (59) i drugi sin (31). Manje od tri mjeseca poslije iste godine, 26. listopada ubijen je Ivica Domić (30). Ubijen je po istom scenariju, pucnjima vatrenim oružjem kroz prozor obiteljske kuće. Pri tome su teško ranjeni njegov brat Zoran (17) i Ante (56). Do danas nisu otkriveni počinitelji ovih zločina, kao ni progonitelji, pljačkaši ni počinitelji desetaka drugih počinjenih zločina nad Hrvatima u travničkoj općini.
    u Šipoviku kraj Travnika ubijen je u sinovoj kući Fabijan Babić (72), a radi prikrivanja zločina ta je kuća zapaljena, dok je Fabijanova kuća minirana.
    Policajci Perica Bilić i Anto Valjan ubijeni u Travniku.
    Barčni Par ubijen u selu Ratanj pokraj Kraljeve Sutjeske….

    E SVE OVO STE VI BISKUPI I HADEZOVCI PREŠUĆIVALI GODINAMA
    I ZATO NEMOJ PUNO SRAT VEĆ SE BORI

  • Aloo pratre placa mi ista od 2000.godine.Da sam imalo mlađi j… bi mater svima i otisao odavde.Ali pratre slabo i Vi i naši duznosnici ikada ista govorite o tome.Ne daj Bože štogod reci tajkunima nastalim iz titine imovine jer cete onda tako dobit i Vi od šake do lakta.Vi se uvjek javite kad je vec kasno.Prohujalo s vihorom.A da..muslimami su bolje uvezani,bolje lobiraju,bolji im natalitet i sto na kraju?Pušimo ga.

  • moju djecu nije bošnjak preko granice zatro već crkva i udba kao što ste vi a djeca odmah se ispisali za davanje poreza crkvi jer ste vi i takvi od krasica bajevica marica samo gledaju tuđe žene po blidinjama

  • Ovo je sve jad i kukavica. Naši političari nas dobro uništavaju. Ovo je fijasko naše politike i sramota. Sve zbog pojedinaca kojima je uvijek malo. Grabež!

  • Hrvati su najviše stradali u BiH. Gdje je miješano stanovništvo otišlo je svih tih 400 tisuća. Gdje su Hrvati većina isto kao da je druga država fini se živi. Evo jedan prigovara zašto zapošljavamo muslimane…jer naši ne žele raditi baš taj najneškolovaniji rang, gledam susjede,koji žugaju na sve, ne želi nitko niti kopati niti cijepati drva niti kod renoviranja štemati,.. niti za dnevnicu 70 KM ali muslimani hoće. Problem je što misle ako se znaju služiti internetom da imaju neko znanje, dok ljudi sa fakultetom rade i do 10 sati dnevno pa kad dođu kući rade i fizičke poslove kao i ja. Onda žugajte na sve, svi im krivi a sami su krivi. Mnogi i što fino zarade potroše u kladionici ili gostionici, puše cigarete minimalno po 200 do 300 KM,…. svi im problem osim njih samih

  • Za sve su krive naše “vođe”. Da zlo bude veće i dobar dio crkvenih dužnosnika stalo je uz njih misleći da to narod ne vidi.
    Smuči mi se kad dođem u crkvu i vidim ih u prvim redovima po gotovu kad im pojedini svećenici upućuju pozdrave i zahvale što su došli a mi ostali kao da ne postojimo.
    Nismo bolje ni zaslužili,jedino mi žao mladih života koji su bez veze izgubljeni kao i nas koji smo ostali narušenog zdravlja. Zato neka se mladi snalaze i nek odlaze jer ovdje dobra nema a vrijeme nemlosrdno prolazi i ovdje se ništa ne može promijeniti jer je korupcija pružila svoje debele korijene duboko.

    • Naj vise se odlazi vani zbog mali placa,,,iste place 20 godina,,a ulje u Becu kosta 2 litra,,taman ko kod nas 1 litar,,vec Vi svecenici djelujte da se place podizu,,posebno kod privatnika ,,,

    • REALIST, u pravu si to za pozdravljanje političkih glavonja s oltara.Kao da ih je samo Bog poslao, a nama običnom puku nekako nelagodno.Kao da smo ljudi treće klase. Pratri, okanite se toga! Trebali bi svi biti isti.

  • Kad se zenske oblace oskudno kao neka moda a meni je to jad ,zar ne mogu naci pristojnu odjecu haljine normalno ali ne, jos k tome markirano da se vidi bogatstvo koje imaju bas zalosno ,grozno 😔🌜

  • Bili siu oni većina i dok je ovdje Turska gazdovala. Zna se kakve su sve zločine radili, krmad pokvarena. Sad bi ovi opet uveli svoju torturu. Neće ići. Izvan 23 posto ne smiju prdnuti.

  • Dosta je tomu pridonio dio sarajevske katoličke crkve dok im nisu počeli napadati časne sestre po Sarajevu. Sad okreću ploču. Od 47 tisuća Hrvata u sarajevskoj županiji ostalo vas 7 tisuća. Iz Bosne je protjerano u ratu i ubijanjem Hrvata nakon rata oko 400 tisuća. Prema tome samo Hrvatska Republika Herceg Bosna je spasila da ostanu Hrvati. Gdje su bili hrvatska policija, hrvatske institucije tu smo ostali. Znači početi odmah sa otporom na svim razinama, ne mogu nas sve smijeniti a izdajice koji pokušaju kao i udba surađivati sa neprijateljima zna se kako se postupa sa takvima.

  • Federacija je već. Treba je rastaviti na dijelove iz čega je nastala. Rasturiti zločinačku tvorevinu Muslimaniju koja je protjerala 400 tisuća Hrvata nakon rata

  • Vukšiću eto ti si sad glavni, zabrani rad onih fratara koji klanjaju na ovčjoj koži ushićeni što su Turci u 500 godina pobili nabijanjem na kolac milijun i tko zna koliko Hrvata, krali djecu janjičare i vraćali ih da ubijaju svoje roditelje, kraljicu Katarinu skoro ubili, sinove joj silom poturčili. Ostalo vam je 7000 poluhrvata u sarajevskoj biskupiji, ne znam ima li ih 100 katolika, sve mišancija i zašto se borite dok i vi i Komarica utapate ovo što je ostalo. Ništa mi nije jasno. Povucite se ako ste Hrvat.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.