Vijeće ministara: Od provjerenih do nepoznatih

Među kandidatima za ministre u Vijeću ministara su uglavnom poznata imena sa hh. političke scene, ali ima i onih za koje šira javnost ranije nije čula, piše Dnevni avaz.

naime, Adil Osmanović, kandidat SDA za ministra civilnih poslova BiH, rođen je 1963. godine u Lukavcu. Završio je Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu, diplomirao na Filozofskom fakultetu u Prištini, a magistrirao na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu. U Vijeće ministara BiH dolazi s pozicije federalnog ministra raseljenih osoba i izbjeglica. Bio je potpredsjednik RS-a.

Vraćanje nakon smjene

Slavko Matanović, kandidat DF-a za ministra prometa i komunikacija, rođen je 1958. Magistar je ekonomije. Bivši je član SDP-a BiH i član Vlade Distrikta Brčko u prošlom mandatu.

Semiha Borovac, kandidatkinja za ministricu ljudskih prava i izbjeglica, na ovu poziciju dolazi s mjesta državnog koordinatora za reformu javne uprave. Rođena je u Sarajevu 1955. Bila je gradonačelnica Sarajeva, zastupnica u Parlamentu Federacije BiH, obavljala je dužnost zamjenice ministra pravde Kantona Sarajevo. Završila je Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu.

Igor Crnadak, kandidat PDP-a za ministra vanjskih poslova, rođen je 1972. u Zadru, u Hrvatskoj, a živi u Banja Luci. Diplomirani je ekonomist. Bio je izvršni direktor PDP-a te zamjenik ministra obrane. Od 2011. je glavni tajnik PDP-a.

Mirko Šarović, kandidat SDS-a za ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, rođen je u Rogatici 1956., a živi u Istočnom Sarajevu. Diplomirani je pravnik. Od 1996. do 1998. bio je gradonačelnik Istočnog Sarajeva. Bio je potpredsjednik te predsjednik RS. Na izborima 2002. izabran je za srpskog člana Predsjedništva BIH, ali je smijenjen. Vratio se u prošlom mandatu Vijeća ministara BiH, ali je i tu smijenjen u listopadu 2013. godine..

Najmlađi i nepoznat

Dragan Mektić, kandidat za ministra sigurnosti iz SDS-a, u Vijeće ministara dolazi s mjesta direktora Službe za poslove sa strancima BiH. Mektić je rođen 1956. u Prnjavoru. Završio je Fakultet kriminalističkih znanosti. Radio je u policijskim i obavještajnim strukturama. U jednom mandatu obavijao je dužnost zamjenika ministra u Vijeću ministara.

Vjekoslav Bevanda, budući ministar financija i trezora BiH, a još aktualni predsjedavajući Vijeća ministara. Rođen je 1956. u Mostaru. Završio je Ekonomski fakultet. Bio je ministar financija u Vladi FBiH i zastupnik u Parlamentu FBiH.
Martina Pendeš, kandidatkinja za prvu ministricu obrane BiH, rođena je 1964. u Travniku. Diplomirala je na Vojno-tehničkom fakultetu u Zagrebu. Trenutno je zamjenica ministra obrane. Ranije je bila zastupnica u Skupštini Srednjobosanske županije.

Najmlađi i ujedno najnepoznatiji ministar je HDZ-ovac Josip Grubeša. Ovaj 37-godišnji profesor latinskog jezika i rimske kulture na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru predložen je za ministra pravde BiH. Grubeša je član Predsjedništva HDZ-a BiH, a na prošlim izborima bio je kandidat za Zastupnički dom federalnog Parlamenta.

Inače, Središnjem izbornom povjerenstvu i Agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) BiH danas su, uz zahtjev predsjedatelja Vijeća ministara BiH Denisa Zvizdića, dostavljeni na provjeru popunjeni obrasci kandidata za ministre i zamjenike ministara.

Provjera

Glasnogovornica Povjerenstva Maksida Pirić izjavila je Srni kako su obrasci odmah po prijemu dostavljeni na provjeru nadležnoj službi.

“Rok za provjeru je 30 dana, ali očekujemo da bi u ponedjeljak, 23. ožujka, popodne mogla biti održana sjednica na kojoj bi bio razmotren izvještaj o izvršenim provjerama kandidata za ministre i zamjenike ministara u Vijeću ministara BiH”, navela je Pirića.

I SIPA za provjeru ima rok od 30 dana.

“Rok za provjeru počeo je teći danas, odmah po prijemu obrazaca i zahtjeva za provjeru, i mi ćemo se potruditi da u najkraćem mogućem roku završimo taj posao”, rekla je Srni glasnogovornica SIPA-e Kristina Jozić.

Ministre i zamjenika ministara, po izvršenim provjerama i po dobivenom prijedlogu predsjedavajućeg Vijeća ministara, imenuje Zastupnički dom Parlamentarne skupštine BiH.

(Avaz.ba)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.