Bosna i Hercegovina suočava se s ozbiljnim ekonomskim izazovima, dok farme propadaju, a uvoz mesa u zemlji je čak 15 puta veći od izvoza.
Prema podacima Večernjeg lista BiH, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća za svibanj 2024. godine u Federaciji BiH iznosila je 1384 KM, dok je sindikalna potrošačka košarica za lipanj iznosila 2964,10 KM. S obzirom na to, postavlja se pitanje kako građani preživljavaju u ovim uvjetima.
Inflacija koja je posljednjih godina zahvatila BiH, prema tvrdnjama ekonomista, uvelike je uvezena. BiH je zemlja koja je izrazito ovisna o uvozu, posebno hrane, s procjenama da čak 80% prehrambenih proizvoda dolazi iz inozemstva. Ova situacija je posebno zabrinjavajuća s obzirom na izvanredne uvjete koje BiH ima za proizvodnju hrane, uključujući plodno tlo, povoljne klimatske uvjete i bogate vodne resurse.
Unatoč tim prednostima, domaći poljoprivrednici, osobito stočari, bore se za opstanak zbog prekomjernog uvoza mesa iz inozemstva. U prvih šest mjeseci ove godine, uvoz mesa u BiH iznosio je blizu 38.000 tona, čija je vrijednost dosegla 263,76 milijuna KM. S druge strane, domaći proizvođači uspjeli su izvesti tek 4000 tona mesa, uglavnom piletine, u vrijednosti od 18,35 milijuna KM.
Prošle godine BiH je izvezla mesa i mesnih prerađevina u vrijednosti od 132,4 milijuna KM, što je povećanje od 4% u odnosu na prethodnu godinu, dok je uvoz mesa iznosio 662,9 milijuna KM, što je rast od 20,28% u usporedbi s 2022. godinom. Količinski je zabilježen rast izvoza svježeg ili rashlađenog goveđeg mesa, posebno u Tursku, te povećanje izvoza mesa peradi i kobasica. Međutim, izvoza svinjskog mesa gotovo da nije bilo, s padom od 93%.
Ovi podaci jasno pokazuju da se BiH suočava s ozbiljnim problemima u poljoprivrednom sektoru, dok je ovisnost o uvozu hrane sve izraženija, unatoč potencijalu za domaću proizvodnju.
(www.jabuka.tv)
Nema straha našu vladari će se za nas pobrinuti.
Tkoo daje dozvole za uvoz????
Moraju sisovic koji dinar zaradit
Suludo je davati dozvole za izvoz kad nemaš dovoljno ni za svoje tržište. Isto tako uvoz bi se trebao dozvoliti samo za količinu koja fali tržištu ali da mora biti iste kvalitete po kojima mi izvizimo na njihova tržišta. Najgore od svega je što kvalitetno meso izvozimo a otpad meso puno hormonima,dugo zamrznuto iz nekih zaliha se uvozi i truje narod a što je najluđe nekad ga prodaju po većoj cijeni od prirodnog i domaćeg. Dok god zajedno se ne pobunimo da želimo najbolje i zdravo bez obzira odakle dolazi tako će nam biti. Vani je meso kvalitetno kao što mi izvozimo desetke eura po kili pa zamislite šta oni nama šalju šta je u njih za uništenje radi roka ili puno hormona pa ga ne žele….
Svi se mi možemo pobrinuti za sebe i svoju hranu. Skoro svi smo naresli na selu ili i sad u njemu živimo, pa aktivirajmo kokošinjce, krmetare i štale i eto nam zdravog mesa, jaja i mlika. E, ali teško je radit, linost nas uzela. Njive nam postale šikare i od njih nema nikakve koristi. Onda kupujmo ono što nam se nudi, isto je bilo uzgojeno ovdje ili negdje drugdje, hormoni nam ne ginu, a zdravlje strada.
More li se to sve radit priko fejsa i istagrama pa da krenemo s poslom.