Usvojen novi Zakon o Mirovinskom i invalidskom osiguranju

Zastupnici Zastupničkoga doma Parlamenta Federacije BiH većinski su podržali na današnjoj izvanrednoj sjednici Prijedlog Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju, prenosi Klix.ba.

U novom Zakonu o MIO-u najavljuje se novi bodovni sustav za obračun visine mirovina u Federaciji BiH, a predlagači zakona su više puta ponovili da će biti pravedniji i da će uvesti više reda u oblast mirovinsko-invalidskoga osiguranja.

Za razliku od važećega, u novom zakonu o MIO-u, koji je Vlada FBiH utvrdila 24. listopada, prepoznaju se jednokratna povećanja za umirovljenike koji su otišli u mirovinu do srpnja 1998. godine u iznosu od 10 posto i pet posto povećanja za umirovljenike koji su otišli u mirovnu do 31. prosinca 2007. godine.

Novi zakon će, prema mišljenju Vlade FBiH, ublažiti razlike u mirovinama umirovljenika koji su ušli u mirovinski sustav do 1998. godine, a istodobno će približiti, odnosno ujednačiti visine mirovina za umirovljenike koji su otišli u mirovinu po novom zakonu kroz vrijednost boda od 14 KM.

Ministar rada i socijalne politike FBiH Vesko Drljača kazao je da je cilj Prijedloga Zakona o MIO-u stabilizirati mirovinski sustav i omogućiti pravedniji sustav izračuna mirovina uvođenjem bodovnoga sustava.

Uz ostalo, prezentirani su izračuni mirovina za različite kategorije, pa je napomenuto da bi mirovina učiteljice s 40 godina staža prema trenutnom zakonu bila 635 KM, a prema novom bila bi 672 KM, odnosno 37 KM više.

Drljača je napomenuo da bi, kada je riječ o umirovljenicima koji su radni vijek proveli u realnom sektoru, bila mirovina uvećana za 25 KM. To isto, prema njegovim riječima, važi i za policijske službenike.

Zastupnik u Federalnom parlamentu Nasir Beganović kazao je tijekom rasprave da Klub SBB-a pozitivno izjašnjenje uvjetuje obavezom Vlade i Zavoda MIO da u idućih, najviše šest mjeseci, pripremi izmjene i dopune zakona i otkloni sve navedene nedostatke. Shodno tome predložen je zaključak o kojem su se zastupnici u nastavku izjašnjavali.

Zastupnički dom odobrio zakon koji zasebno tretira umirovljenje policajaca

S druge strane, opozicijski zastupnici i predstavnici sindikata se žustro protive usvajanju ovakvoga Zakona o MIO-u, što je rezultiralo i prosvjedom pred zgradom Parlamenta Federacije BiH.

Predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH Ismet Bajramović kazao je tijekom današnje rasprave da Ekonomsko-socijalno vijeće nije dalo suglasnost na novi zakon o MIO.

“Sindikat je od početka pripreme zakona imao šest primjedbi koje je prezentirao i upućivao Vladi i zastupnicima, ali one nisu uvrštene niti ih je itko od zastupnika preuzeo da ih predloži u formi amandmana”, kazao je Bajramović, dodavši da će i novim zakonom o MIO biti omogućeno pojedincima da im mirovine budu veće od plaća.

Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH Dženan Đonlagić (DF) upozorio je da ovo zakonsko rješenje nije dovoljno dobro, jer velikom broju budućih umirovljenika znatno snizuje mirovine u odnosu na to kada bi otišli u mirovinu pod važećim zakonom.

“Trenutne mirovine nisu dovoljne za život umirovljenika, ali se povećanje trebalo regulirati izmjenama aktualnoga zakona, a ne prelaznim odredbama novoga zakona”, rekao je Đonlagić.

SDP-ov zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Damir Mašić kazao je ranije za Klix.ba da ne mogu podržati Zakon o MIO-u zato što uvodi strašnu nepravdu i diskriminaciju ljudi koji bi prema istim uvjetima trebali ostvariti ista prava.

“Ne može se teret reformi MIO-a slomiti upravo preko najugroženijih kategorija u našem društvu. S te strane ne postoji nikakav prostor da bismo mi ovakav nakaradan zakon mogli podržati”, kazao je Mašić.

(www.jabuka.tv)

10 komentara

  • Sramite se svi koji ste glasovali za ovako diskriminirajući zakon kojim ste u crno zavili radnike koji moraju raditi 40 godina i dobiti 326 KM.

  • Kako se isto mogu tretirati primjera radi radnici u administraciji i sl.u odnosu na trgovce,skladisne radnike. Bez obzira na strucnu spremu prema poslu koji se obavlja treba odrediti i doprinose

  • Našli ste dobar primjer. Pitam se tko ima 635 km. Ja sam otišao u mirovinu sa 42 godine radnog staža 2004. sada imam mirovinu u visini 446 km. Gdje su ti koji su obećali da će smanjiti razlike. Radili smo iste poslove pod jednakim uvjetima, ali stvarnost kaže da je drukčije i jadnije i tužnije i…

  • Za jel- nije istina.
    Jer sad vojni staza od 7,5 godina NE VRIJEDI…..jer ratni staž nije staž osiguranja i treba ti po novom zakonu 15 godina uplaćenog staza jer ratni ne vrijedi.

  • Bogu plakati .
    Ovdje nema života,nego prodati šta ko ima i otići k djeci u uređene države EU i oni će dati državnu mirovinu ljudima iznad 62 godine ,700 eura kako gdje. Da vise ne živimo od jada i tuge sto nam daju ko milostinju za 40 godina sto smo odradili i po minimalnim doprinosima odbili nam od plaće 96 000 KM za 40 godina i dali ko zna kojim mladim podobnim ljudima koji primaju mirovinu i rade i savjetuju ove sto nam donose diskriminirajuće zakone.

  • Za Anonimno,znam ja da vojni staž nije staž osiguranja dok ga neko ne plati a to će država bez obzira kakva je morati platiti jer su tu uračunati svi narodi ne samo hrvati pa će radi tih drugih radi nas neće sigurno

  • Za jel …nažalost ratni staž nije staž osiguranja tj.to je poseban staž bez uplata osiguranja.
    Da bi netko išao u mirovinu sa 65 godina mora imati 15 ili 40 godina uplaćenog staza osiguranja,bez obzira koliko ima radnog i posebnog staža. I još puno toga su uradili da ljudima bude teze puno nego je bilo ikada.
    Jer prije rata se uzimalo za obračun mirovine 10 najpovoljnijih godina i ako je placa bila 1000 KM mirovina je bila 850 KM.A ovaj novi Zakon se ne može nazvati ni socijalna pomoć,nažalost,

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.