U sklopu manifestacije Briješka zvona sinoć je u Narodnoj knjižnici Široki Brijeg otvorena izložba “Kraj II. svjetskog rata i zločini komunizma”.
Izložba, koja je prethodno predstavljena u Europskom parlamentu u Bruxellesu, donosi pregled sustavnih progona i zločina počinjenih nad hrvatskim narodom tijekom i nakon Drugoga svjetskog rata s posebnim naglaskom na stradanje hercegovačkih franjevaca.
Cilj izložbe je očuvanje povijesne istine, poticanje kulture sjećanja i otvaranje prostora za dijalog o važnosti suočavanja s prošlošću.
Otvorenje je okupilo brojne posjetitelje zainteresirane za teme povijesne istine, kulture sjećanja i suočavanja s prošlošću, a program je započeo izvođenjem himne u izvedbi Ivana Zadre. Program otvorenja vodila je Željka Šaravanja.
U ime domaćina nazočnima se obratio savjetnik gradonačelnika Širokog Brijega Ivan Kraljević koji je istaknuo važnost održavanja ovakvih događaja upravo u Širokom Brijegu.
Posebno je važno što se ova izložba predstavlja upravo u Širokom Brijegu, mjestu koje duboko pamti ratna stradanja i koje nosi snažno povijesno i duhovno nasljeđe. Stradanje hercegovačkih franjevaca i brojnih nevinih ljudi ostavilo je trajan trag u našem narodu i našoj kolektivnoj svijesti, kazao je Kraljević.
Autor izložbe i hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu Stjepo Bartulica naglasio je potrebu očuvanja kulture sjećanja i otvorenog govora o komunističkim zločinima.
Moramo njegovati kulturu sjećanja. Mnogi na ideološkoj ljevici smatraju kako ništa nije bilo sporno i da su partizani mogli raditi što su radili u ime tzv. antifašizma. Kako je nedavno kazala visoka predstavnica EU-a za vanjske poslove Kaja Kallas, u svibnju 1945. dio Europe nije oslobođen. I dalje se inzistira na iskrivljavanju povijesti i indoktrinaciji. Moj mali doprinos je progovoriti o tome. Ova moja izložba je osnova za budući muzej žrtava komunizma, rekao je Bartulica.
Vicepostulator postupka mučeništva “Sluge Božje fra Andrija Topić i 49 braće” fra Miljenko Mića Stojić zahvalio je svima koji sudjeluju u očuvanju sjećanja na žrtve.
Stjepo Bartulica i njegovi suradnici nisu prekrižili ruke i rekli: baš nas briga, neka to rade oni koji su plaćeni za te i slične stvari. Umjesto toga zavrnuli su rukave i uzdignute glave svjedoče o našim žrtvama koje su pale pod rukom zlosilnog jugokomunizma. Hvala im! Hvala i Miji Šuti koji se s majkom dao u potragu, pronašao svoga pradjeda, ali i još neke, kao što su oni u Medviđoj jami o čemu smo slušali prošlih dana. A hvala i svima vama koji ste večeras došli kako zaborav ne bi pao tamo gdje pasti ne smije, poručio je vicepostulator.
Tijekom otvorenja okupljenima se obratio i Mijo Šuto koji je podijelio osobno svjedočanstvo o stradanju svoje obitelji u poratnom razdoblju, dodatno približivši osobne ljudske sudbine iza povijesnih događaja. Ujedno je i službeno otvorio izložbu.
Izložba ostaje otvorena za posjetitelje do 20. svibnja.
(www.jabuka.tv | Foto: Grad Široki Brijeg)



























Prihvaćamo ovu izložbu samo ako organizirate paralelno drugu izložbu pod naslovom “II Svijetski Rat i zločini ustaštva”
Ne nego o suočavanju sa proslošću poturčivanjem predaka za pola kifle.
S posebnim naglaskom na ulozi franjevaca u pokoljima nevinih civila
Znači jedan mujo koji se potpisuje “Široki”, “lištička komunjara”, “Rvat” ili “Široki Brijeg u srcu” sije 90% komentara na ovom portalu. Lako ga se prepozna, red jadikovanja, red depresije, red sarkazma, red cmizdrenja jer je sirotinja, red podrške Daliji Orešković, red mržnje prema HDZ-u, Thompsonu, Hrvatskoj, katoličkoj crkvi i tako zadnjih par dana koliko dolazim na portal. Vjerojatno tako spama godinama na ovom portalu. Uglavnom, samo ga označiti s “mujo” čim naletite na njegove depresivne umotvorine koje nam prezentira kao “Hrvat iz Širokog”
Islam je jednako besmislen kao i sve druge vjere, al’ to se mene ne tiče jer se kod nas moramo nositi s katolibanima
Ostarišmo čekajući lustraciju…kažu da je za sve kriv onaj drug Mića,koji je umro 1978 godine…
Hrvati su najviše stradali po postotku od europskih naroda, to je nezampaćeni genocid najbolje govori popis pučanstva 1931g i 1948g danas bi nas bilo 2/3milona više
Samo treba istaknuti i uvijek ponavljati slijedeće: Općina Široki Brijeg je u drugom svjetskom ratu, većinom na završetku i kasnije na križnom putu, izgubila skoro 2300 ljudi ( dvije tisuće i tristo). To je detaljno opisao gospodin Karlo Rotim u svojoj knjizi. To iznosi oko 10% od ukupnog broja tadašnjih žitelja ove općine, danas grada.
Vrlo je važno naglasiti da su pobijeni većinom mladi ljudi od 18 do 25 godina, većinom neoženjeni. Jednostavno je zaključit šta je bio cilj, a da ne govorimo o tome koliko bi bilo danas više hrvatskih obitelji da se ovo nije tada zločinački uradilo.
Ciljano se išlo poubijati što više Hrvata, a ubijanjem fratara htjelo se uništiti vjeru i nacionalni identitet ovog naroda.
A svi oni koji pričaju o zločinima hrvatske vojske u drugom svjetskom ratu, neka izvole pokazat masovne grobnice tih zločina o kojima lupetaju stalno. Za razliku od njih , kosti pobijenih hrvatskih vojnika i civila se stalno otkrivaju a tek smo na početku. Maceljska šuma je puna hama, prostor oko Maribora je pun hrvatskih kostiju kao i većina Slovenije, u jamu kod Nevesinja su bacali pobijeni Hrvati koji su ubijani u Sj.logoru i Ćelovini u Mostaru, na stotine ih se broji.
Žao mi je što se još nije napravio jedan zajednički spomenik na Širokom Brijegu sa imenima svih pobijenih i vojnika, i civila kao i fratara, a zašto? Zato da vječno ostane spomen i uspomena na tu žrtvu, a isto tako treba naglasiti da imamo stalno intencije da ” ako nešto nije zapisano na vidljivom mjestu, nije se ni dogodilo “. Zato, pazimo da našim potomcima nebi mogli reći da nije bilo zločina. Pogledajmo samo neke spomenike npr. Škabrnja, npr Vukovar, npr Srebrenica…..svaka ubijena osoba je zapisana i niko nikada to negirat ne može pa ni velikosrpska i komunistička propagandna mašinerija.
Bravo za 11:27. Uvijek to treba ponavljati!
Bravo za komentar 11:27
Dragi portal Jabuka pratim vas portal iz daleke Australije, hvala Vam na novinarstvo i Vas rad. Samo iman jednu primjedbu – molim vas da ne dopustavajte neistinske, lazne, uvrijedljive, nedostojne, protu vjerske i Hrvatske komentare !
Hvala.
Stalno se govori samo o zločinima ustaša, četnika ili partizana. Nitko ne govori o zločinima njemačkog i talijanskog okupatora na tlu hrvatske. Npr. Zagreb, svi spominju partizane i ustaše, a ne znaju da je i Gestapo također sprovodio likvidacije po Zagrebu, kao i to da su oni ranjenici koji su likvidirani na Jazovci, većinom bili njemački vojnici, a manjim dijelom ustaše, koje su Nijemci nakon povlačenja iz Zagreba, zaboravili evakuirati. Među njima je bilo čak i dobrovoljaca iz arapskih zemalja, koji su se borili u redovima oružanih snaga Trećeg Reicha.