U hrvatske škole uvodi se operativni djelatnik za sigurnost i civilnu zaštitu

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih Republike Hrvatske objavilo je javno savjetovanje o izmjenama dvaju Pravilnika kojima se u školi uvodi novo radno mjesto – operativni djelatnik za sigurnost i civilnu zaštitu, izvijestili su u nedjelju iz tog ministarstva.

Dopunama pravilnika o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u osnovnoj školi te pravilnikom o djelokrugu rada tajnika te administrativno-tehničkim i pomoćnim poslovima koji se obavljaju u srednjoškolskoj ustanovi propisuje se da škola zapošljava operativnog djelatnika za sigurnost i civilnu zaštitu. koji obavlja poslove u punome radnom vremenu, ako škola obavlja djelatnost na jednoj lokaciji iu jednoj smjeni.

Škola koja obavlja djelatnost na više lokacija zapošljava operativnog djelatnika za sigurnost i civilnu zaštitu za svaku lokaciju s odgovarajućom količinom radnog vremena, ovisno o trajanju odgojno-obrazovnog rada na pojedinoj lokaciji.

Škola koja radi u dvije ili tri smjene zapošljava dva operativna djelatnika za sigurnost i civilnu zaštitu koji obavljaju poslove u punome radnom vremenu.

U priopćenju nabrajaju i zadaće operativnog djelatnika odnosno djelatnika među kojima su zaštita osoba i imovine od protupravnog ponašanja (otključavanje i zaključavanje škola, obilazak svih prostorija, pregled ispravnosti videonadzora, sustava i uređaja, rasvjete, provjera identiteta osoba) te zaštite od požara i eksplozija ( provjera prolaznosti vatrogasnih pristupa).

U opisu posla je i civilna zaštita i upravljanje krizama (provjera prolaznosti evakuacijskih putova i izlaza te evakuacija i spašavanje) kao i zaštita podataka i informacija (nakon pronalaska osobnih dokumenata izvještava nadležne, brine se o zaštiti osobnih podataka učenika i radnika škole u komunikaciji i davanju). informacija o osobama koje dolaze u školu).

Operativni djelatnik komunicira o temeljima uljuđenosti i poštovanja, upozorava na neprihvatljivo ponašanje, sustav sukoba među učenicima, daje informacije osobama koje ulaze u ustanovu, a obavlja i ostale poslove sigurnosti i civilne zaštite koji proizlaze iz godišnjeg plana i programa rada i drugih propisa.

(FENA)



3 komentara

  • 22 godine OŠ Marka Marulića u Ljubuškom ima električnu sigurnosnu bravu i dežurstvo u prijavnici. Ne može se ući baš tako lako i vanjska kapija se ključa u 07:30. Jedina škola u BiH koja ima zatvoren sustav dok je nastava i to je sve napisano u Zakonu. Ali nije to to. Treba detektor – rendgen na ulazu i osposobljena osoba u prijavnici. Dolaze ružna vremena.

Komentiraj:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.