U Hercegovini se nalazi najveći mozaik svetog Franje na svijetu

Mjesto Kočerin, koje se nalazi nadomak Širokog Brijega u Bosni i Hercegovini, osim što je poznato po Kočerinskoj ploči, jednom od najvažnijih srednjovjekovnih kamenih natpisa pisanih bosančicom, također je poznato po najvećem mozaiku sv. Franje na svijetu, koji se nalazi na pročelju Kočerinske crkve, a izradio ga je zagrebački umjetnik Ante Starčević 1980. godine.

Kočerin ima jedinstven spomenik ugrađen u pročelje župne crkve sv. Petra i Pavla, a to je najveći mozaik sv. Franje na svijetu, visok 25 metara, čiji je tvorac prof. Ante Starčević.

Mozaik je podignut zaslugom tadašnjega župnika fra Petra Krasića koji je službu župnika u Kočerinu obnašao od 1967. godine, a kočerinska crkva bila je proglašena najljepšom u bivšoj državi.

Godine 2019. fra Petar je dao intervju za Glas Koncila u kojemu je, govoreći o gradnji crkve na Kočerinu, istaknuo:

Godine 1980. dovršena je crkva u Kočerinu. Luk je imao raspon od 18 metara, što je tada bio novitet. Cijelo vrijeme gradnje promišljao sam i bio nazočan na svakom detalju, radio preinake koje su arhitekti zacrtali, zapravo prilagođavali smo sve svojim mogućnostima, a istodobno da bude sve lijepo i funkcionalno u skladu s crkvenim i liturgijskim propisima.

Kad smo privodili radove kraju, Ante Starčević napravio je ugljenom crtež kako bi izgledao mozaik na vanjskoj fasadi, tj. na pročelju crkve. Bio je to velik pothvat. Ostala su 22 dana do otvaranja crkve pa smo i zbog cijene posao na mozaiku dali domaćim majstorima. Tako sam nazočio piljenju svake pločice i njihovu slaganju. Za 19 dana bio je složen mozaik do vrha, ali u oplati. Promišljao sam kako će to izgledati kad skinemo oplatu? I on je dandanas ures ne samo Kočerina, nego cijele Hercegovine i Crkve u Hrvata.

Od ”kralja gozba i zabava” do poniznog i omiljenog sveca

Fra Petar Krasić je istaknuo da se uvijek konzultirao s vrhunskim umjetnicima i arhitektima, a posebno mu je uvijek pri ruci bio Zvonimir Perko.

Kočerin je u hrvatskoj znanstvenoj javnosti poznat po znamenitoj srednjovjekovnoj kamenoj ploči s natpisom. Na njoj stoji kako je Viganj Milošević iz Kočerina pokopan na tom mjestu. Ploča se izvorno nalazila uz Vignjev stećak i tvorila s njim jedinstvenu cjelinu.

Ujedno je na toj ploči i prvi spomen imena Kočerin. Iz spomenutog teksta je jasno da je Kočerin bio naseljen najkasnije u 14. stoljeću, i to upravo pod tim imenom.

Unutrašnjost crkve svetih Petra i Pavla u Kočerinu

Samo ime Kočerin izvorno je trebalo glasiti ”Kod čerina”, pri čemu čerin označava vodoplavno mjesto. Prema tome, Kočerin je mjesto nastalo u blizini nekog vodoplavnog područja, primjerice močvare, ili povremenog poplavljenog polja („blata“).

Kočerinska ploča datira iz 1406. godine, na kojoj Viganj u kamenu piše svoju oporuku, zapravo nadgrobni spomenik. Kočerinska ploča je premještena s originalne lokacije nalazišta i ugrađena u zgradu župnoga stana na Kočerinu.

Uz obljetnicu 600 godina prvoga spomena Kočerina napravljena je replika u prirodnoj veličini i postavljena na mjesto gdje je ploča nađena.

(www.jabuka.tv)

13 komentara

  • Bože mi oprosti, ne zamjeri meni grješniku i slabom čovjeku, misao mi prva pada na pamet:Crkva svetog Petra i Pavla a na pročelju najviši mozaik svetog Franje..
    Sveti i dobri naš Franjo Asiški, ni ti mi ne zamjeri i ne uzmi mi za grih što ovo primjetih i napisah…

      • Zašto će ti itko zamjeriti. Pa Franjevci u njoj vode službu i zato je sv. Franjo na pročelju. Ako budeš u prilici uđi u crkvu pa vidi kako su i sveti Petar i Pavao našli svoje mjesto utkani u mozaik.

    • Nece ti nijedan od spomenutih oprostit :))
      Pa sta ako je crkva sv. Petra i Pavla, a mozaik sv. Franje na procelju?, Dvojica najprije spomenutih kolega sv. Franje ne bi imale nista protiv njega, bilo bi im sigurno drago sto je mozaik tako ljep, nisu oni tako ograniceni 🙂 A mozaika se ne bi posramio ni neki veliki svjetski grad, a ne malo selo Kocerin; jos kad se k tome doda da su ga napravili domaci majstori za samo mjesec dana. Kapa dolje!

  • Ovo kod čerina prvi put čujem, asvaka kast susjedu Broćanskom Čerinu ,a tko ovo donosi i piše imam puno godina pratim i kronološki ,a dali itko spominje potkupljene Mlečane u Požaravačkom sporazumu od Turaka jer je Kočerin tada trebao postati dio imote sa grudama drinovcim virom Posušje ,malo edukacije ,potomak Vignja i Kočerina u našem gradu Širokom Brigu

  • E da je tada Bog dao da je Kočerin i ta druga mjesta postao dio Imote,tj.tim Požarevačkim mirom ili sporazumom dio Hrvatske i danas bi bili Hrvatska.Nebi se barem oni sada bakćali sa Muslimanima,Seksom Komšićem i ostalom bagerom.Mogu samo žaliti što to nije tada provedeno u djelo,a možda Bog da opet neku šansu.

  • A ja vec mislio da je onaj Slovenac Rupnik (ljubimac zenskog spola i prijatelj WEF-suradnika Franje) ponovo ogadio katolicki puk sa vanzemaljskim facama po crkvenim zidovima.

  • Tko je financirao gradnju
    Narod župe Kocerin
    Pa onda šta vas briga tko je na zvoniku
    Možda su trebali staviti Broza
    Onda ne bi zugali

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.