U BiH trenutno samo jedna zračna luka komercijalno isplativa

Zračni promet je osjetljiva grana koja često ovisi o subvencijama i malim promjenama u avio prijevozu.

Ekipa RTV-a HB posjetila je mostarsku zračnu luku koja je već neko vrijeme stabilizirala svoje poslovanje, no brojke nisu još blizu onome što bi mogla ostvariti. Ni druge zračne luke u Bosni i Hercegovini osim Sarajeva bez subvencija ne bi mogle poslovati.

Sezonalnost nekih avio linija se najbolje osjeti u ovo doba godine kada vas na sredini dana dočeka mir u mostarskoj zračnoj luci. No, do kraja 2025. godine Mostar je prešao 70 tisuća putnika, dok je lani to bilo 47 i pol tisuća. Dio letova za Italiju se pokazao neodrživ, ali pregovori o novim opcijama su svakodnevica uprave.

Za Mostar će i 2026. biti godina zadržavanja postojećih ruta, a plan je za 2027. pokušati novi iskorak. Danas je vrijeme kada se brže linije mijenjaju i prilagođavaju.

Cjelogodišnje linije Zagreb i Beograd su važne i stabilne, dok se Eurowings za Düsseldorf i Stuttgart puni preko 90%. No, proračun zračne luke se puni uz zastoje i cilj je uključiti druge razine financiranja.

Nužno je i ulaganje u infrastrukturu. Premala zgrada terminala, rasvjeta i središnja svjetla uzletno-sletne staze. Analiza ove zračne luke pokazuje da bi značajnije ulaganje u opremljenost otklonilo i staru boljku Mostara – dodatno obučene pilote.

(www.jabuka.tv | Foto: Zračna luka Sarajevo)





2 komentara

  • Tako je i nedati lopovi od direktora sa se rasipaju poput ovih u sarajevu . Dobro im provjeriti imovinu koju su stekli id nabavki i tenderaci svojih troškova.

Komentiraj: