Tko i kada ima pravo na prijevremenu mirovinu?

Usvajanjem Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju prije nešto više od tri i pol godine u FiH smanjena je minimalna granica za odlazak u mirovinu na 15 godina staža, ukinuta je dotada poznata prijevremena mirovina, ali je uveden termin izuzetne prijevremene starosne mirovine.

Uvjet za odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu te 2018. godine za muškarce je bio minimalno 35 i pol godina staža osiguranja te 60 i pol godina života, dok je za žene vrijedio uvjet 30 i pol godina staža osiguranja i 55 i pol godina života. Ova granica će se pomicati svake godine za pola godine staža i pola godine života dok se ne dosegne granica od 40 godina staža osiguranja.

Što to znači za osiguranike koji se tek spremaju u mirovinu. Prema važećem zakonu, pravo na izuzetnu prijevremenu starosnu mirovinu muškarci u Federaciji BiH moći će koristiti do 2026. godine, a žene do 2036. Tako muškarci koji ovo pravo žele iskoristiti do kraja ove godine trebaju imati 62 godine života i 37 godina staža osiguranja. Oni koji u izuzetnu prijevremenu starosnu mirovinu žele dogodine, za to trebaju imati 62 godine i šest mjeseci života te 37 godina i šest mjeseci staža osiguranja.

Zakon kaže da se u 2023. godini starosni prag za ovo pravo podiže na 63 godine života i 38 godina staža osiguranja, a 2024. na 63 godine i šest mjeseci života te 38 godina i šest mjeseci staža osiguranja. U 2025. godini muškarci u Federaciji BiH će u prijevremenu mirovinu moći tek s napunjene 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, a u 2026. godini sa 64 godine i šest mjeseci života te 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja.

Kada je riječ o ženama, kako doznaje Večernji list, situacija je značajno drugačija, odnosno one će ovo pravo moći ostvarivati čak deset godina dulje nego muškarci. Žene koje žele iskoristiti pravo na izuzetnu prijevremenu starosnu mirovinu u Federaciji BiH do kraja ove godine trebaju imati 57 godina života i 32 godine staža osiguranja, a one koje se na umirovljenje spremaju dogodine, navršenih 57 godina i šest mjeseci života te 32 godine i šest mjeseci staža osiguranja.

U 2023. godini osiguranice iz Federacije BiH za odlazak u ovu vrstu mirovine trebaju napuniti 58 godina života i 33 godine staža osiguranja, dok će u 2024. godini ovo pravo moći iskoristi one osiguranice koje napune 58 godina i šest mjeseci života te 33 godine i šest mjeseci staža osiguranja. Godinu kasnije, odnosno 2025., starosni prag penje se na 59 godina života i 34 godine staža osiguranja, a u 2026. godini na 59 godina i šest mjeseci života te 34 godine i šest mjeseci staža osiguranja.

Tijekom 2027. godine, prema ovom zakonu, za ostvarenje prijevremene mirovine u FBiH žena će morati napuniti 60 godina života i 35 godina staža osiguranja, a tijekom 2028. godine 60 godina i šest mjeseci života te 35 godina i šest mjeseci staža osiguranja, dok se tijekom 2029. godine taj prag podiže na 61 godinu života i 36 godina staža osiguranja.

Ako ne dođe do izmjena zakona, u 2030. godini za prijevremenu mirovinu žene će morati napuniti 61 godinu i šest mjeseci života te 36 godina i šest mjeseci staža osiguranja, u 2031. godini 62 godine života i 37 godina staža osiguranja, a u 2032. godini 62 godine i šest mjeseci života te 37 godina i šest mjeseci staža osiguranja.

S navršene 63 godine života i 38 godina staža osiguranja pravo na prijevremenu mirovinu žene će ostvarivati tijekom 2033. godine, a već godinu kasnije trebat će im najmanje 63 godine i šest mjeseci života te 38 godina i šest mjeseci staža osiguranja.

Zakon kaže da se u 2035. godini prag podiže na 64 godine života i 39 godina staža osiguranja, dok će tijekom 2036. vrijediti pravilo od najmanje 64 godine i šest mjeseci života te 39 godina i šest mjeseci staža osiguranja.

Zakon koji su analizirali novinari Večernjeg lista i koji se odnosi na Federaciju BiH predviđa i da se raniji odlazak u mirovinu destimulira umanjenjima od 4 posto za svaku godinu ranijeg odlaska u mirovinu. Isti zakon stimulirat će ostanak u svijetu rada s 2 posto godišnje te uključivanjem u izračun mirovine bodova i iznad 40 godina staža.

(www.jabuka.tv)

8 komentara

  • Lijepa naša puna lipova
    Pa vi serite po onima koji su otišli put njemačke, jedan od glavnih razloga je upravo mirovina
    Za 5 godina u njemačkoj ko tu za 40, pa vi vidite

  • Molim vas, objavite za neratne invalide 100% prve kategorije sa koliko godina mogu otići u penziju. Svugdje se spominju invalidi i to civilne žrtve rata, RVI, niko neratne invalide ne spominje . A takav zakon usvojili da ima razmak godina da ne mozes ni u penziju. Niko te invalide ne spominje kao da ne postoje u opste. Hvala. Lp.

  • za ovo penzioneri protestvuju i traže da ne mogu političari imat petnaest puta više od njih primanja i ne sliči ni čemu ovo je što im daju socijala mirovine bi trebale biti kao sad plate a plate dignuti prema potrošačkoj košarici jer su oni tamo da nam to osiguraju jer ih debelo plaćamo za to ili njihovu nesposobnost

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.