Natječajna procedura za izbor izvođača radova na tunelu Prenj počela je u rujnu 2022., a još nije okončana.
Uzimajući u obzir složenost i zahtjevnost navedene dionice za izgradnju, natječajni proces za odabir izvođača radova na predmetnoj dionici je u drugoj završnoj fazi natječaja. Sam tijek natječajnog procesa definiran je Planom nabavki za predmetnu dionicu i usuglašen je i odobren od Banke vodećeg IFI-a. Planom nabavki definiran rok za dodjelu ugovora za izvođača radova je prosinac 2024. godine, rekli su za Avaz iz JP Autoceste FBiH.
Prema ranijim navodima iz Autocesta FBiH, ovo će biti najskuplji projekt na cjelokupnoj autocesti i njegova vrijednost bi trebala iznositi blizu milijardu i 100 milijuna KM. Razlog za to je što će dionica Ovčari – tunel Prenj – Mostar Sjever biti duža od 10 kilometara, a sama dužina desne tunelske cijevi 10.165 metara, dok će lijeva biti pet metara kraća. To će biti najveći tunel u BiH, a deveti u cijeloj Evropi.
Iz Autocesta FBiH naglašavaju da će se tunel graditi uz poštivanje svih sigurnosnih standarda, propisanih Direktivom EU, odnosno s većim profilom i pregradama.
Ključna nepoznanica i najveći rizik pri gradnji tunela jesu stvarni uvjeti geološke sredine u kojoj se probija tunel – koji se ni s veoma opsežnim i skupim prethodnim geološkim istraživanjima ne mogu adekvatno i sveobuhvatno unaprijed definirati i tako smanjiti rizik, tzv. nepredvidljivih fizičkih uvjeta, naglašavaju iz Autocesta FBiH za Avaz.
Iako je kao rok za izbor izvođača izabran prosinac ove godine, oni naglašavaju da su navedeni podaci podložni promjeni ovisno o tijeka evaluacije i brzine odgovora kreditora i ponuđača ili eventualnih dodatnih zahtjeva od ponuđača u evaluacijskom procesu, što JPAC nisu u mogućnosti niti predvidjeti niti spriječiti, nego provoditi proces u skladu s procedurama i pravilima Banke.
Ako dođe do pomjeranja rokova, isto će biti usuglašeno i odobreno od Banke, vodećeg IFI-a na predmetnoj dionici, naveli su iz Autocesta FBiH.
Prema ranijim navodima, za izgradnju ove dionice prijavilo se osam tvrtki, ali dvije su odmah eliminirane jer nisu ispunjavale uvjete, a, prema neslužbenim navodima, kasnije su još tri prekrižene. Na odobrenje EBRD-u poslane su tvrtke „Cengiz Insaat Sanayi Ve Ticaret“, „Makyol Insaat Sanayi Turizm Ve Ticaret A.S.“ i konzorcij „DL Limak Joint Adventure“. Izbor tvrtke bit će poznat nakon što EBRD dostavi izvještaj.
Nedavno je v.d. ravnatelj Autocesta FBiH Denis Lasić potpisao s direktoricom EBRD-a za BiH Manuelom Naessl ugovor o grantu vrijedan 3,5 milijuna eura kojim se podržava priprema i implementacija projekta Ovčari – tunel Prenj – Mostar Sjever.
(www.jabuka.tv | Foto: Avaz)
Koliko li će para klepit,braćo mila
dajte kinezima oni rade u roku i posteno bez mita i korupcije , posten narod
Našim firmama dat,jer će naši morat u Njemačku.