Težak poraz košarkaša BiH protiv Rusije

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine upisala je težak poraz od Rusije u prvom susretu kvalifikacija za europsko prvenstvo 2017. godine. Najbolji košarkaši BiH na gostovanju u Permu poraženi su rezultatom 83:54 (19:20, 15:15, 27:10, 22:9).

BiH je u ovom susretu bila ravnopravan protivnik Rusima u prvom poluvremenu, ali je u drugom poluvremenu uslijedio veliki pad u igri što je rezultiralo teškim porazom.

Brzim poenima Halilovića i Nurkića BiH je napravila seriju od 6:0 i najavila dobru partiju. Najbolji bh. košarkaši odlično su odigrali prvih 20 minuta, u kojima su održavali rezultatsku prednost uglavnom zahvaljujući dominaciji bh. visokih igrača pod košem.

Prednost BiH bila bi veća da su bh. košarkaši bili precizniji s linije za slobodna bacanja, ali košarkaši BiH su promašaje nadomjestili velikim brojem skokova i zasluženo otišli na odmor s poenom prednosti (35:34) u odnosu na favorita u kvalifikacijskoj skupini C.

Međutim, drugo poluvrijeme donijelo je potpuni preokret na terenu. Rusi su zaigrali mnogo agresivniju obranu i počeli su pogađati vanjske šuteve, što u prvom poluvremenu nije bio slučaj. S druge strane BiH je u trećoj četvrtini doživjela potpuni krah u napadu, te se utakmica veoma brzo okrenula u korist domaćina, a zatim i u potpuni debakl reprezentacije BiH.

U trećoj četvrtini BiH više od šest minuta nije uspijevala postići koš, a Rusi su napravili seriju od 14:0 i već se u tim trenucima nazirao pobjednik ovog susreta. Treća četvrtina utakmice pripala je domaćinu rezultatom 27:10, pobjednik je bio riješen, ali Rusi nisu tu namjeravali stati.

Isti scenarij je viđen i u posljednjoj četvrtini u kojoj je BiH nadigrana u svim segmentima igre. Jedino je Nurkić pod košem bio nezaustavljiv, ali ostali bh. reprezentativci nisu pronalazili način da postignu koševe. Rusija je posljednju četvrtinu dobila s 22:9 te ostvarila pobjedu kojom je pokazala zašto se radi o izrazitom favoritu u skupini C.

U reprezentaciji BiH najefikasniji je bio Jusuf Nurkić s 19 poena i 15 skokova, Milan Milošević je dodao deset poena i šest skokova, a Džanan Musa devet poena i pet skokova.

U reprezentaciji Rusije Kulagin je imao 17, Mozgov 14, a Bykov 11 poena.

Sljedeći susret BiH će igrati u subotu, 3. rujna protiv Švedske, a susret će biti odigran u sarajevskoj ”Skenderiji” s početkom u 20.15 sati.