Talijani nakon drame jedanaesteraca srušili Španjolce za veliko finale

Nogometna reprezentacija Italije je prvi finalist ovogodišnjeg Europskog prvenstva.

U još jednom europskom klasiku, Talijani su nakon lutrije jedanesteraca slavili s protiv Španjolaca i tako okrunili dobre igre koje pružaju tijekom čitavog prvenstva, a ne treba zaboraviti da su sada 33 utakmice za redom bez poraza. U prvih 90 minuta rezultat je bio 1:1, kao i nakon produžetaka. Talijani su onda  pogodili četiri od pet jedanaesteraca, dok su Španjolci promašili dva od četiri i pobjeda je pripala Azzurrima.

Prvo poluvrijeme je bilo prava šahovska partija, ali obje momčadi su težile visokom ritmu igre i gledatelji su imali što za vidjeti. Vrijedi izdvojiti prigode Oyarzabala u 12. i Olma u 25. minuti za Španjolce, ali na semaforu je ostalo 0:0.

S druge strane Talijani, koji su stvarali velik pritisak na posljednju liniju Španjolaca iz prvog poluvremena mogu žaliti za udarcem Emersona koji je pogodio gredu nakon dodavanja Insignea.

Španjolci su imali veliku nadmoć u posjedu lopte, ali nije im bilo nimalo ugodno kad bi Talijani krenuli u napad.

Italija je stigla u vodstvo u 60. minuti. Insigne je sjajno proigrao Immobilea, ali Garcia je spriječio udarac. No, lopta je došla do Chiese koji iskosa s 15 metara sjajno pogađa suprotni kut za 1:0 i veliko slavlje Azzurra.

Ipak, kad je izgledalo da će Talijani iskontrolirati utakmicu do kraja, sve se vratilo na početak u 80. minuti. Španjolci su odigrali odličnu akciju, a u završnici Morata je odigrao dupli pas s Olmom i rutinski pogodio za izjednačenje na semaforu 1:1. Furija se tako 10 minuta prije kraja vratila u igru i odvela utakmicu u produžetke.

U produžecima nije bilo previše prostora za neke promjene i pristupilo se izvođenju jedanaesteraca.

Kod Talijana prvi udarac nije pogodio Locatelli (obrana Simona), dok je kod Španjolaca promašio Olmo (preko gola). Belloti potom pogađa kod Talijana, a Moreno kod Španjolaca. U trećoj seriji pogodili su Bonucci i Alcantara, a u četvrtoj Bernadeschi pogađa za Talijane, dok je Donnarumma obranio udarac Morate. U posljednjoj seriji Jorginho je pogodio i Talijani su mogli slaviti.

Talijani će protivnika u finalu doznati nakon dvoboja Engleske i Danske u drugom polufinalnom susretu u srijedu.