Sredina ljeta obično je rezervirana za odmor i uživanje u morskim radostima, no ljubitelji astronomije znaju i da je to izvrsno vrijeme za promatranje noćnog neba.
Uz to što nas početkom kolovoza očekuju već tradicionalne Suze sv. Lovre, odnosno meteorski roj Perzeidi, koji će ove godine svoj vrhunac doživjeti 11. i 12. kolovoza, već noćas možemo pokušati uloviti sektakularne aurore koje će nastati zbog intenzivne aktivnosti sunca.
Naime, posljednjih dana Sunce je više puta eruptiralo i izbacilo koronalnu masu i solarne baklje upravo u smjeru Zemlje. Tako je samo u razdoblju od 24 sata, Sunce izbacilo šest baklji klase M i jednu baklju klase X – radi se o najjačim bakljama koje Sunce može proizvesti i koje šalju ultraljubičasto i elektromagnetsko zračenje prema Zemlji te mogu uzrokovati kratke probleme u komunikacijama.
Osim solarnih baklji, Sunce je izbacilo i velike količine solarne plazme isprepletene s magnetskim poljima, koja se šire Sunčevim sustavom.
I dok solarna plazma na Zemlji vjerojatno neće izazvati neke probleme, izbacivanja koronalne mase mogu izazvati geomagnetske oluje kad udare u Zemljinu magnetosferu te dovesti do velikih poremećaja u Zemljinom magnetskom polju.
Sam udarac nećemo vidjeti, ali ćemo vidjeti posljedice tog udarca i to u obliku prekrasnih svjetlucavih svjetala, različitih boja koje nazivamo aurorama. Jedan takav događaj zbio se ranije ove godine, kad smo tijekom najjače geomagnetske oluje posljednjih desetljeća mogli vidjeti auroru čak i kod nas, piše Zimo.hr.
Ova oluja koja nas očekuje ne bi trebala biti toliko jaka, ali se još uvijek predviđa da će spadati u kategoriju G3, koja se klasificira kao jaka.
Iz NOAA Space Weather Prediction Centera, američke agencije koja prati “svemirsko vrijeme” ističu kako je ova oluja zanimljiva je se radi o fenomenu nazvanom “kanibalsko izbacivanje koronalne mase”.
Kako pojašnjavaju, kanibalsko izbacivanje koronalne mase nastaje kad se dva izbacivanja dogode u relativno brzom slijedu. Ako je drugi brži od prvog, sustići će ga i “progutati” te tako postati jedan golemi, kotrljajući val solarnog materijala.
Iz NOAA ističu kako bi se glavnina ovog udarnog vala trebala osjetiti upravo u utorak, ali je moguće i da se posljedice osjete sve do 2. kolovoza. Aurora bi, s obzirom na jačinu, mogla biti vidljiva i južnije od uobičajenih područja – primjerice u Škotskoj te najjužnijim dijelovima kopnene Australije, piše Zimo.hr.
Iako kod nas vjerojatno neće biti vidljiva, to ne znači da ne treba obratiti pozornost na noćno nebo. Možda nas ipak iznenadi.
(www.jabuka.tv)