Gljivarska sezona u punom je jeku i šumske su staze pune berača.
Mnogi od njih gljive zatim prodaju. No, u Puli je zabilježen najnoviji slučaj trovanja gljivama. Ovog puta, srećom, bez kobnih posljedica, izvještava HRT.
Gljive s njokima. Zvuči ukusno, no jedan pulski par neće baš po okusu pamtiti taj ručak. Slijedila je slabost, mučnina i znojenje. U bolnici im je ustanovljeno trovanje gljivama.
Dobro su, ja sam ih pregledala, znam da su bili odlični, jedan je jako blagi slučaj. Drugi je bio malo teže dehidriran pacijent, ali isto, opservacija preko noći, simptomatske mjere i pacijent je bio dobro već ujutro, naglasila je dr. Iva Polić Kljajić, infektologinja.
Maslinari upozoravaju: Poskoci se skrivaju u krošnjama stabala
Na pulskoj tržnici, kao za inat, nismo pronašli nijednog prodavača gljiva, navodi HRT. Oni moraju imati iskaznicu komercijalnog skupljača, a gljive trebaju imati deklaraciju. Uzorkovanja provodi sanitarna inspekcija.
No, i oblik može zavarati. Jedan od naših najiskusnijih gljivara kaže – posebno treba paziti na dvije vrste.
Slična je lisičarki, a zove se zavodnica, da te zavodi, ona je vrlo slična, malo je žute boje. A druga vrsta je sunčanica, istaknuo je gljivar Ivan Žagrić.
No, kod nas postoje i mnogo otrovnije gljive.
Ako se radi o recimo našoj najotrovnijoj gljivi, zelenoj pupavki, simptomi mogu voditi do akutnog zatajenja jetre, oštećenja bubrega pa nažalost i do smrti, rekao je dr. med. Matej Percan, Nastavni zavod za javno zdravstvo Istarske županije.
Srećom, posljednjih godina u Istri nije bilo slučaja s takvom posljedicom. No, ako posumnjate da ste pojeli pogrešnu gljivu, obvezno se odmah javite liječniku.
Najčešće se u šumama beru jestive lisičarke, vrganji, sunčanice, trube, martinčica, pečurke, dok su one najotrovnije zelena pupavka, zavodnica, ludara, panterova muhara i druge.
Sredinom mjeseca zbog trovanja gljivama na Univerzitetsko-klinički centar Tuzla javile su se 23 osobe, dok je nekoliko pacijenata zadržano na bolničkom liječenju zbog težih stanja. Dva slučaja trovanja gljivama zabilježena su ranije i u Trebinju.
Stručnjaci upozoravaju da se gljive ne beru ukoliko niste vrsni poznavatelj jer mnogo jestivih gljiva ima svoje dvojnice čijom konzumacijom mogu biti smrtne posljedice.
(www.jabuka.tv | Foto: Srecko Niketic/PIXSELL)