Sredinom rujna Mostar je europsko središte borilačkog sporta: Marin Čarapina napada titulu

U središtu Mostara, na Trgu Hrvatskih velikana, na platou ispred hrvatskog doma Herceg Stjepan Kosača u subotu, 18, rujna održat će se spektakl u tajlandskom boksu-muaythai.

Mostarac Marin Čarapina, zajedno sa svojim gradom Mostarom piše povijest ovog sporta u Bosni i Hercegovini. Marin će ukrstiti rukavice s Čehom Josefom Talafousom, u meču za titulu profesionalnog prvaka Europe u muaythai-tajlandskom boxu u kategoriji do 79.38 kg. Meč je licencirala i verificirala World Muaythai Council (WMC), Svjetska federacija za profesionalni muaythai sport, sa sjedištem u Bangkoku na Thailandu.

Sami spomen ove asocijacije govori sve. Ona je vrh ovog sporta u svijetu. Ista je zajedno sa svojom srodnom amaterskom asocijacijom IFMA, Internation Federation Muaythai Amateur, glavni kotač za prosperitet ovog sporta u Svijetu. Nakon skoro 3 desetljeća postojanja (1995) i stremljenja ka olimpijskom sportu, sve se posložilo ove godine na Olimpijadi u Tokiju. Muaythai-tajlandski boks predvođen IFMA je i službeno postao olimpijski sport.

Najbolji borci iz cijelog svijeta odmjerit će snage po prvi put na Olimpijadi u Parizu 2024 godine.

Grad Mostar i naša Hercegovina, njegovali su ovaj sport unatrag više od četvrt stoljeća. Vježbali su tiho u malim dvoranama, više puta u neadekvatnim uvijetima. Odatle su odlazili kao nepoznati borci na razna natjecanja i brali najsjajnije kolajne.

Posljednja u nizu je zlatna kolajna s prvenstva Svijeta u Thailandu 2020 godine. Mladi, mostarski borac Petar Drežnak, je došao na prvenstvo i nitko mu nije davao bilo kakvu šansu za medalju. On je u superteškoj kategoriji do 23 godine, protutnjao prvenstvom kao olujna bura mostarskom kotlinom i pomeo sve svoje protivnike.

Na piedestalu je bio na najvećem postolju i tako ostvario svoj dječački san. Jedan  drugi Mostarac je posebno zaslužan za popularizaciju ovog sporta u Bosni i Hercegovini i puno šire.

Marin Čarapina, je borac koji je višestruki prvak Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Osim osvajanja prvenstava ove dvije susjedne države, Marin je zaista kolekcionar kolajni i pokala na raznim međunarodnim natjecanjima u ovom sportu. On je dva puta osvojio i prijelazni pokal Ludviga Lutka Pavlovića. Na turnirima Ludvig Pavlović, prodefilirali su kao borci skoro svi najkvalitetniji borci, a osim njih i većina svjetski poznatih boraca.

Marin ima znanje i golemo iskustvo u ovom sportu i vrijeme je da svoju karijeru okruni europskom profesionalnom titulom. Svi borci, pa i ljudi koji samo prate ovaj sport znaju da će to biti pravi izazov za njega i da će morati uložiti sve svoje znanje, iskustvo i pritom biti maksimalno spreman da to ostvari.

Kada je ova najrenomiranija svjetska asocijacija odobrila dozvolu Marinu za borbu za europski profesionalni pojas 2020 godine, zbog sveukupne situacije odnosno pandemije i Covida 19, to je bilo nemoguće održati. Puno toga se od tada promjenilo. U studenom mjesecu prošle godine kada se definitvino ponovno saznao Marinov suparnik, a to je Čeh Josef Talafous, krenulo se u utrku, tko će biti domaćin ovog spektakla u muaythai sportu.

Česi su kandidirali grad Prag, a Savez tajlandskog boksa-muay thai u Bosni i Hercegovini, na čelu s Alenom Rujovićem, je kandidirao Grad Mostar. Zašto Mostar, jednastavno je odgovoriti na to pitanje.

Mostar je rodno mjesto Marina Čarapine, a tu djeluje i muaythai klub Hunter u kojem je Marin i ponikao i upoznao se s ovim borilačkim sportom. Mostar je doista prelijepi Hercegovački grad, istkan od svojih bogatih povijesnih niti, koje se spajaju sa kulturnim, gospodarskim i sportskim segmentima. Mostar je mjesto u kojemu će ako sve bude u redu, uskoro niknuti i akademski klub u muaythai sportu, a u pregovorima je da ovaj grad bude mjesto u kojem će biti smješten i kamp muaythai sporta, iz kojeg će reprezentativci Bosne i Hercegovine odlaziti na Europska i Svjetska prvenstva, a i na ono najvažnije, na Olimpijske igre 2024. godine.

Mostar s razlogom ima sve predispozicije da postati centar muaythai sporta u Bosni i Hercegovini. Radujemo se i želimo da se to doista dogodi, navode iz KTB Ludvig Pavlović.

Što ova profesionalna titula dosta znači Marinu i što ona donosi gradu Mostaru i što uopće to znači za grad Mostar, za Hercegovačko-neretvansku županiju i Bosnu i Hercegovinu?

Ovaj sport u svim svojim segmentima ima svoj ratnički aspekt i fair play, gdje kroz natjecateljski duh utiče na moralnu, kondicijsku i duhovnu sposobnost nacije (obrane, odnosno nadmetanja u domenu ekonomije, obrazovanje, kulture, umjetnosti, pa i politike).

Sve ove organizacije i sami sport cijelo vrijeme za čovjeka (sudionika, gledatelja i navijača ) ima jednu psihoterapeutsku ulogu, omogućujući masi jedan KATARZIS, tj. Pražnjenje nagomilanih potisnutih nagona i unutarnjih tjeskoba (anksioznost), prouzročenim bremenom svakodnevnog života u konglometrima urbanih “mravinjaka”, te opterećenosti svim negativnim pojavama u svakodnevnom životu.

Ne nabrajajući dalje, poanta je u tome da društvo, kao politički, socijalni, kulturni i gospodarski subjekt mora unutar sebe omogućivati maksimalne uvjete za razvoj sveukupne tjelesne kulture, sportske kulture te vrhunskog međunarodno priznatog sporta. Svjedoci smo, da mnoge zemlje jedino i znamo po ili kroz njihove vrhunske i svjetski pozicionirane sportaše.

Svjedoci smo da je WMC, svjetska muaythai asocijacija odlučivala tko će dobiti domaćinstvo ovog meča i da je ono pripalo gradu Mostaru. To je veliko, preveliko priznanje, a tim više je ovo prva profesionalna titula za prvaka Europe pod okriljem ove asocijacije ikada održana na ovim prostorima. WMC je vijest o ovom meču tekstualno i fotografijama objavila na svojoj web i Facebook stranici.

Moramo biti neskromni i kazati da Mostar i Marin pišu  povijest muaythai sporta u Bosni i Hercegovini. Za Marina ovaj meč ima višestruku važnost i ulogu. On ima šansu proslaviti sebe i svoj grad kroz ovaj sport. Upravo Marin je glavni adut u ovom sportu na Olimpijskim igrama 2024. godine, za Bosnu i Hercegovinu. Ako se sve posloži i Marin osvoji europsku profesionalnu titulu, onda se sve mijenja. Tada za njega počinje sasvim drugi život glede ovog sporta. On mora braniti, titule, a nakon nekoliko obrana stiče pravo nastupa za svjetsku profesionalnu titulu. To je san svih sportaša u svijetu, a Marin je duboko zakoračio tim putem i nema odustajanja.

Marinu je potrebna svekolika podrška grada i županije, da ostvari svoj cilj 18. rujna 2021 godine. Izvršnu organizaciju ovog meča i same priredbe dobio je Klub tajlandskog boksa Ludvig Pavlović iz Ljubuškog. Ovaj klub je daleko, daleko najiskusniji promoter ovog i sličnih sportova u Bosni i Hercegovini i puno šire. Ova priredba će im biti 108 organizacija i promocija ovog i sličnih sportova. Unatrag nekoliko godina radili su organizaciju meča za titulu profesionalnog prvaka svijeta u kickboxingu, a u ringu su rukavice ukrstitili Michael Turinski, tada aktualni prvak Svijeta u superteškoj kategoriji WAKO organizacije i Antonio Plazibat, Solinjanin, pobjednik K-1 World Grand Prix turnira u Saitama areni u Japanu 2017 godine.

On je treći Hrvat, nakon Branka Cikatića i Mirka Filipovića kome je to pošlo za rukom, sa samo 23 godine života.  U ovom meču za titulu prvaka Svijeta Antonio je spektakularnim nokautom svladao Turinskog . Antonio je sada jedan od najboljih i narenomiranijih svjetskih sportaša u kickboxingu. Upravo ova organizacija u Hercegovini je bila njegova prekretnica za uspjeh i daljnu uspiješnu karijeru. Nadamo se da će uz pomoć svih nas i Marin uspijeti ostvariti svoj san.

Organizatori su se odlučili za jednu revoluciju u organizaciji ovakvih priredbi. Održat će je, naravno ako vrijeme posluži u središtu Mostara, na platou ispred hrvatskog doma Herceg Stjepan Kosača. Svi gledatelji će tako moći svjedočiti ovom spektaklu. U slučaju da to vrijeme ne dozvoli, organizacija će biti u sportskoj dvorani na Bijelom brijegu.

U cjelovečernjoj priredbi glavni meč je između Marina Čarapine i Josefa Talafousa za profi europsku titulu, a superfight meč je između Osječana Ivana Horvata, koji je po obitelji vezan za Hercegovinu (ŠirokiBrijeg) i Banjolučana Dušana Kojića.

Njih dvojica imaju meč koji je od WMC-a licenciran i verificiran, tako da pobjednik postaje prvi izazivač europskog profesionalnog prvaka. Znači pobjednik toga meča će napasti Europsku profesionalnu titulu, odnosno pobjednika meča Čarapina-Talafous. Ovaj meč je planiran i predviđen u 2022. godini. Nesumljivo je, da su ovi sportašni jako sretni, što ove mečeve, od životnog značaja u svojim karijerama, održavaju na svojim prostorima, tako reći kod kuće. To zna biti i otežavajući faktor, kada sve što znate o ovom sportu, morate pokazati pred svojom publikom.

Ovaj meč rješava dvojbu, tko je sljedeći izazivač europskog profesionalnog prvaka. Hoće li to biti Republika Srpska i Banja Luka ili ponovo Mostar i Hercegovina. Odgovor ćemo saznati 18. rujna 2021 godine, kasno navečer.

Koji god grad od ova dva bude domaćin, bit će to prava promocija za njih. Dušan Kojić i njegov meč svakako će biti velika promocija grada Banjaluke. Njegov protivnik Ivan Horvat je kazao kako je presretan što će ovaj super fight meč imati u Mostaru, jer njegova mama je Širokobriježanka, a puno rodbine ima u Mostaru.

Rekao je, ja sam tu svoj na svome. Ako pobijedim, razveselit ću i Mostar i Hercegovinu, a naravno svoj Osijek i cijelu Hrvatsku. U glavnom meču Marin će pokušati dati sve od sebe i uz pomoć svojih sugrađana i cijele Hercegovine osvojiti europsku profesionalnu titulu. To bi bio ogroman uspijeh u njegovoj karijeri i put ka svjetskom vrhu, bi se napokon otvorio i bio bi puno lakši. Tada bi on postao respektabilni borac s titulom ovjerenom od najjače i najrenomiranije svjetske profesionalne asocijacije za muaythai sport.

Da bi sve bilo ovako sa sretnim svršetkom, odlučivat će i Marinov protivnik Josef Talafous. Kratko je rekao za ovaj meč:

Nije mi uopće bitno, gdje se meč održava. Dakako, volio bi da je to Prag i moja domovina, ali kad već nije, znam gdje idem i s kim imam meč. Gledao sam Marinove mečeve, a uvjeren sam da je i on moje. Obećavam da će meč biti težak i neizvjestan, a ja se nadam da ću kući doći s Europskim WMC pojasom i da ništa više neće biti u mojem životu, kao do sada. Ako pak ne bude tako, čestitat ću svom protivniku, jer i on želi isto, ali pojas je samo jedan. Vidimo se u Mostaru, vaš “The Prodigy”, kazao je Talafous.

Grad Mostar i Hercegovina zauvijek bi bili upisani zlatnim slovima, kao domaćini ovog spektakla. Otvorili bi se razni putevi suradnje s WMC i IFMA, glede odnosa ovoga sporta u Bosni i Hercegovini, njegove masovnosti, te mogućnosti organizacija kao što su Internationalne muaythai lige i Europska prvenstva.

Nadamo se i vjerujemo da će Marin  zajedno sa svima nama ostvariti svoj san i podijeliti ga sa svim Mostarcima i svojom Hercegovinom. Mostar, 18. Rujan 2021 godine, Trg hrvatskih velikana, plato Hrvatskog doma Herceg Stjepan Kosača.

Vežite se, polijećemo, poručili su na kraju iz KTB Ludvig Pavlović.

(www.jabuka.tv)

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.