Kardiovaskularne bolesti vodeći su uzrok smrti u BiH, a infarkt se nalazi na vrhu liste smrtnosti.
Prema najnovijem izvješću Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) za Europu i Europskog opservatorija za zdravstvene sustave i politike, kardiovaskularne bolesti predstavljaju najveći uzrok smrti i invaliditeta u BiH. Iako su prerane smrti kod odraslih često posljedica karcinoma, srčane bolesti i dalje odnose najveći broj života.
Stručnjaci ističu kako su glavni uzroci kardiovaskularnih bolesti:
- pušenje
- nezdrava prehrana
- povišeni krvni tlak
- nakupljanje lošeg kolesterola
- stres i fizička neaktivnost
Liječnici upozoravaju da se uz zdrav način života ove bolesti mogu spriječiti ili značajno odgoditi.
Infarkt na vrhu liste smrtnosti
Prema podacima domaćih zdravstvenih institucija, svaka druga smrt u BiH povezana je s kardiovaskularnim bolestima, a infarkt je najčešći uzrok smrtnosti.
U 2022. godini u Republici Srpskoj je od bolesti srca umrlo 5531 osoba, dok je u Federaciji BiH taj broj gotovo dvostruko veći i iznosi 10.449 osoba.
Za usporedbu, u susjednim zemljama situacija je slična:
- U Hrvatskoj su od kardiovaskularnih bolesti 2022. godine umrle 22.303 osobe (39% ukupne smrtnosti).
- U Srbiji je broj preminulih bio preko 51.000, što znači da u prosjeku 141 osoba dnevno umre od bolesti srca.
Prevencija je ključ zdravog srca
Poznati kardiolog Midhat Nurkić savjetuje da su redoviti pregledi i zdrave navike najbolja zaštita.
Redovito mjerite krvni tlak, čak i ako se osjećate dobro. Izbjegavajte pušenje, pazite na tjelesnu težinu i obujam struka te svakodnevno budite fizički aktivni, naglasio je Nurkić.
Zdravstveni sustav u BiH pun izazova
Izvješće SZO-a i Europskog opservatorija istaknulo je niz problema u zdravstvenom sustavu BiH. Zemlja trenutno ima 14 ministarstava nadležnih za zdravstvo i 13 zavoda zdravstvenog osiguranja, što reformu sustava čini izuzetno složenom.
Unatoč obveznim programima socijalnog zdravstvenog osiguranja, pokriće nije univerzalno, što znači da značajan broj građana ima ograničen pristup zdravstvenim uslugama.
Potrošnja iz vlastitog džepa čini 31% svih izdataka za zdravstvo, što uzrokuje financijske poteškoće u 8% kućanstava u Federaciji BiH i 10% kućanstava u Republici Srpskoj.
Što donosi budućnost?
U izvješću Health Systems in Action Insights analizirano je stanje u 15 zemalja izvan EU-a, uključujući BiH, Srbiju, Crnu Goru, Švicarsku i Ukrajinu.
Regionalni direktor SZO-a za Europu, Dr. Hans Henri P. Kluge, istaknuo je kako su uočeni pozitivni pomaci, poput povećanja očekivane životne dobi i smanjenja smrtnosti majki i novorođenčadi.
Međutim, problemi poput starenja radne snage i financijskih prepreka ostaju zajednički izazovi, zaključio je Kluge.
Zdravstveni stručnjaci naglašavaju da je prevencija ključ u borbi protiv kardiovaskularnih bolesti te pozivaju građane da vode računa o svom zdravlju kroz zdravu prehranu, fizičku aktivnost i redovite medicinske kontrole.
(www.jabuka.tv)
Ima li veze cijepljenje s tim