Širokobriješka gimnazija nadaleko je poznata po svojoj povijesti, postignućima učenika i djelatnika škole.
Povijest današnje Gimnazije fra Dominika Mandića na Širokom Brijegu duboko je vezana uz franjevce koji su 1844. godine došli u Hercegovinu iz Bosne Srebrene i počeli javno djelovati. Zahvaljujući franjevačkoj zauzetosti za opće dobro i obrazovni razvoj svoga pomlatka, prema propisima tadašnjih zagrebačkih gimnazija, odlukom Hercegovačke franjevačke provincije i Uprave naukovnoga zavoda u Širokom Brijegu u školskoj godini 1889./90 utemeljen je prvi razred gimnazije.
Godinu dana kasnije osnovan je i drugi razred, dok je treći razred osnovan 1897. godine dolaskom innsbruških profesora. Od tada dolazi do konstantnog rasta gimnazije zahvaljujući tadašnjem ravnatelju fra Mirku Matijeviću i fra Didaku Buntiću. Četvrti je razred osnovan 1900. godine, da bi u najvećem jeku dogradnje južnog krila gimnazije u franjevačkom Probandatu u Širokom Brijegu tijekom 1903. godine bio uveden i peti razred.
Fra Didak Buntić je 1904. godine širokobriješku gimnaziju, koja je do tada nosila naziv Probandat, preimenovao u Franjevačku gimnaziju. U školskoj 1917./18. godini održana je prva matura s pravom javnosti, čime se širokobriješka Franjevačka gimnazija svrstala uz bok Isusovačke gimnazije u Travniku i Franjevačke gimnazije u Visokom. Naime, širokobriješka se gimnazija tada reformirala u pravu, javnu i potpunu gimnaziju.
Nova zgrada gimnazije dovršena je u školskoj 1931./32. godini, a već sredinom tridesetih godina proglašena je najboljom školom takve vrste u staroj Jugoslaviji. Od 20 profesora, u školskoj 1938./39. godini, njih 15 je imalo titulu doktora znanosti.
Širokobriješka je franjevačka gimnazija prvi put prestala s radom u zimu 1943. u jeku krvavih borbi Drugoga svjetskog rata i tada je gimnazijski prostor pretvoren u bolnicu za njemačke vojnike. Za Široki Brijeg kobne 1945. godine partizani su zapalili gimnazijsku zgradu, a preostale knjige, zajedno sa župnim maticama, uništili 1947. godine, čime su nestali svi gimnazijski kabineti i zbirke te knjižnica s oko 70.000 svezaka.
Gimnazija je ponovno otvorena 1955. godine, da bi se Šuvarovim Zakonom o školstvu 1979. godine ukinule gimnazije i uvelo tzv. usmjereno obrazovanje.
Širokobriješka je gimnazija rekonstruirana i, moglo bi se reći, po treći put rođena 1990. godine, a zgradu je otvorio tadašnji hrvatski predsjednik Franjo Tuđman.
Od tada do danas kroz širokobriješku gimnaziju prošle su na tisuće učenika, a pohađale su je ili u njoj predavale brojne poznate i uspješne osobe iz svih sfera društvenoga života.
Širokobriješka Gimnazija još u plamenu: Vatrogasci se i dalje bore s požarom
(www.jabuka.tv | Foto: Digitalni arhiv Široki Brijeg)
Ubijena gimnazija!
Davno ju je trebalo obnoviti al sačuvati povijesne detalje
Da je Bogdo ostala ovakva.
Divna gradevina
’45.zapali, ’47. zapalili i unistili knjiznicu ,kabinete, sve sumski neobrazovani razbojnici …
Da dalmatinski partizani sve spalili uništili pobili
i onda danas imaš glavonja u Širokom koji navijaju za Hajduk iz te partizanske brigade. Uške tifusari
U širokom se navija za Široki!!!!
HDZ ovci kažu da su to utemeljitelji današnje Hrvatske
Strašno da strasnijr ne može bit
A najvise je dala budala..
😂
i nas pametnjakovica 😁
skrenuo bih paznju nasim pojedinim gospodarstvenicima ,politicarima i generalima da dnevnici i glavne knjige nisu izgorile da se slucajno nebi hvalili da su pohađali ovu skolu
Pa o čemu pišete,a tko dobije “nobela”masoni u 90% slučajeva,a ovo je naša Briška Fratarska gimnazija,a masonim se okreće želudac od Katolika,ajde ne pišite svašta
Više ljubavi, a manje mržnje bit će zrak čist od ljudske zlobe i molim uredništvo filtrirajte odgovore