Rukometaš Marko Grgić (22) u petak će u njemačkom dresu prijetiti Hrvatskoj u polufinalu Eura.
Rođen 2003. godine, ovaj igrač Flensburg-Handewitta i njemačke reprezentacije, unatoč hrvatskim korijenima, odabrao je graditi karijeru pod njemačkom zastavom.
Starije generacije sjećaju se njegovog oca Danijela, koji je rođen u BiH, točnije u Travniku, a bio je povremeni hrvatski reprezentativaca koji je nastupao u eri Line Červara.
Ne znam je li ikad bilo poziva iz Hrvatske. Ali ja sam uvijek govorio da, ako ću igrati za neku reprezentaciju, onda želim igrati za Njemačku, rekao je svojedobno Grgić te dodao kako ne zna ni hrvatski jezik, pa se samim time ni ne osjeća Hrvatom:
Iako mnogi ljudi u Njemačkoj govore hrvatski, ja ne govorim taj jezik. Odrastao sam ovdje, oduvijek živim ovdje i osjećam se kao da tu pripadam. Bila je to laka odluka.
Obitelj Grgić nakratko se preselila u Zagreb kada je Marko imao dvije godine, ali su se onda opet vratili u Njemačku, gdje je otac Danijel nakon igračke započeo trenersku karijeru. Stariji Grgić za hrvatsku reprezentaciju upisao je 26 nastupa, a uglavnom je nastupao za klubove diljem Njemačke. U Hrvatskoj je igrao za Badel 1862 i Agram-Medveščak.
Grgić je prvi put pozvan u širi sastav njemačke reprezentacije u svibnju 2024. godine, a debitirao je u prijateljskoj utakmici protiv Švedske 12. svibnja 2024. Svoj prvi pogodak za nacionalni tim postigao je mjesec dana kasnije, u prijateljskom susretu protiv Francuske, u sklopu priprema za Olimpijske igre 2024.
Ova odluka, iako možda neočekivana s obzirom na njegove obiteljske veze, svjedoči o njegovoj ambiciji i želji za napredovanjem na međunarodnoj sceni.
Zanimljivo je da je rukomet duboko ukorijenjen u Grgićevoj obitelji. Njegov otac, Danijel, ostavio je trag u njemačkom rukometu, a majka Ina također je bila aktivna rukometašica, igrajući u najvišoj ligi za TSG Ruhla.
Inače, Markov otac Danijel Grgić (rođen 1977. godine u Travniku, BiH) zna naravno odlično hrvatski jezik i igrao je svojevremeno za reprezentaciju Hrvatske. Bilo je to u prvoj eri izbornika Lina Červara (od 2002. do 2010. godine) kada je Danijel ponio dres “Kauboja” 26 puta.
Majka Ina je takođe rukometašica i upoznali su se dok je Danijel igrao za Ajzenah, za koji je nastupao i Marko prije velikog transfera u Flensburg, jedan od najboljih klubova Bundeslige, prenosi Večernji.ba.
(www.jabuka.tv | Foto: X)


Ništa odabrao tako i to je njegova stvar.
Velika greška roditelja što im sin nezna hrvatski govoriti.Po meni šteta.
Kakva je to greška? Sta ce mu hrvatski jezik u zivotu, dobio bi infarkt da dodje ovamo zivit kad vidi kako sve funkcionira, jeli mu bolje da zna njemacki
Ako slučajno imaš hr papire vrati ih jer se ne osjećaš kao hrvat i razligu
Nije ga nitko zvao ,tako je izjavio
Zato je odabran Njemačku
I mulcu naravno krivo pa reče da se ne osjeća Hrvatom
Njegov problem i izbor
Švabofili vise vole njemacku nego svoje.
P on ni nije Hrvat,,, sve ok
Šteta za Travnič( Ć) ana što se ne nalazi u svome prirodnom staništu, odnosno gdje i pripada, jer pobogu po ocu se računa, no što se može. Ipak su ga Nijemci odškolovali a i majka je Njemica.
Šteta za nas jer ovaj momak dolazi iz rukometne obitelji i trebao bi po svemu sudeći ne samo igrati nego i nakon prestanka aktivne igre nastaviti raditi u svijetu rukometa. Puno su Nijemci dobili time što je otišao za njih.
Ćaća mu je bio dobar igrač, bio je dio one velike generacije Badel Zagreba koja je tri godine zaredom gubila finala lige prvaka od debelo favorizirane Barcelone protiv koje je u trećem finalu 1999. zaslužio titulu ali je brutalno pokraden u obje utakmice. Nije se pronašao ( čitaj nema para ) u našem rukometu i otišao je i ostvario značajnu karijeru u Bundesligi, tamo je postao pravi igrač, oženio se domaćom i nekako prirodan slijed da će sin igrati za Njemačku. Osobito što ga nitko nije ni zvao.
Sada jel trebalo ranije reagirati na neki način, privoliti ga nekako, jbg i da jeste nije se na vrijeme a šteta je jer im je on među najboljima a vrlo mlad.
Opet nam se može dogoditi Nikola Karabatić, njihov najbolji naš a taj naš upravo protiv nas biva njihov glavni igrač.
Hrvatska je reprezentativno u prošlosti bila rukometni div za Njemačku.Vrimena su se promjenila i dobro je odabrao.Ima nekoliko godina i rukomet je postao cirkus kao i nogomet.Mislim na reprezentativni.Hrvatska trenutno nema reprezentaciju a ima tu želju za dočekom i da se dica zabavljaju.Svud po svitu to se zna.Bit će opet Tomson i nacija na noge.To druge države nemaju.Po kvaliteti rukometa ima najmanje 10 europski reprezentacija koje su trenutno jače.Franc,Danska,Svedska,Island,Njemacka,Spanjolska,Švicarska,Madjarska,Slovenija.Ne pratim rukomet a dovoljno da jednom pogledas neku reprezentaciju i vidiš dinamiku,način igre i sve ti jasno.Pametan i stručan komentar nikada nije na odmet.
Jesi pametan nema šta… Čim sam pročitao komentar odmah mi je sve jasno…
Uša nervozni komšićevac,roditelji makli od rata bi nisi u stanju dite naučiti materinjim hrvatskim jezikom ,dečko bahati nauči arapski možda ti zatreba ,a tko voli svoj narod ,svoju očevinu,didovinu naučiće hrvatsko ,voliti će Hrvatsku, HR HB ,hrvatski narod jezik hrvatski,nisi bitan bahati polutalibanu,živila Hrvatska,
Da nek se odrekne hr
Idiot, a roditelji još i veći, dite svoje nisu naučili materinji jezik, sramota njihova
Njemu je maternji njemački.
GADIMI SE KAD CUJEV RJEC KAUBOJI POCEMU TO , AMERIKANCI MOGU SEBE ZVATI KAUBOJI NJIHIV NAZIV OVO JE TESKA BLJUVOTINJA NAZVAT TAKO NASU EKIPU KOJI KRETEN TO LANSIRA TUÐE,IMALI ISTA NASE HRVACKO.
Nije dostojan da nosi Hrvatski dres, a njemac neće biti nikad.
Razguli kad se ne osijecas hrvatom bolje da nisi u hrv. rep.
Koji su kriteriji za hrvatski dres?kako nije njemac kad igra za njemačku.
E moj balavac, samo da znas ti nikad neces biti svabo sa ić. Uvjek si Ausländer!!!
Dzabe ti dodvoravanje, nego ti volis pare.
Meša Selimović je ovakve likove odlično opisao.
“Mi smo ničiji. Uvijek smo na nekoj međi, uvijek nečiji miraz. Vjekovima mi se tražimo i prepoznajemo, uskoro nećemo znati ko smo. Živimo na razmeđu svjetova, na granici naroda, uvijek krivi nekome. Na nama se lome talasi istorije kao na grebenu. Otrgnuti smo, a neprihvaćeni. Ko rukavac što ga je bujica odvojila od majke pa nema više ni toka, ni ušća, suviše malen da bude jezero, suviše velik da ga zemlja upije. Drugi nam čine čast da idemo pod njihovom zastavom jer svoju nemamo. Mame nas kad smo potrebni a odbacuju kad odslužimo. Nesreća je što smo zavoljeli ovu svoju mrtvaju i nećemo iz nje, a sve se plaća pa i ova ljubav. Svako misli da će nadmudriti sve ostale i u tome je naša nesreća. Kakvi su ljudi Bosanci? To su najzamršeniji ljudi na svijetu, ni sa kim se istorija nije tako pošalila kao sa Bosnom. Juče smo bili ono što danas želimo da zaboravimo, a nismo postali ni nešto drugo. S nejasnim osjećajem stida zbog krivice i otpadništva, nećemo da gledamo unazad, a nemamo kad da gledamo unaprijed.”
Tebi smeta Tomson, rukomet je za tebe viša matematika
Ajmo Hrvati nema boljeg nego pobijedit najveceg neprijatelja.
Momak se rodio, odrastao i cijeli život živi u Njemačkoj, i ne osjeća se Hrvatom. S obzirom na to, onda je i logičnije da je izabrao Njemačku. To je njegova odluka i ne bi se trebao nitko ljutiti na njega, ali naravno uvijek ima naših krkana koji ga napadaju i pljuju.
To je zove izdaja.
Momče nikom nije žao sto ti nisi Hrvat.
Nije mi jasno sto hoćeš sa svojim izjavama.Živi gdje hoćes,budi što hoceš to je tvoj izbor.
Za koga naši švabofili navijaju…
Kupljeni sudci, tipicno kad njemacka igra
Hrvat iz Bosne, oni su uvijek voljeli tude vise.
Momku svako dobro i puno uspjeha , objektivno je i iskreno objasnio zasto mu nikad nije palo na pamet igrati za Hrvatsku. Momak je rodjen u Njemackj u mjesanoj obitelji Njemice i Hrvata i cjeli svoj zivot zivi u Njemackoj sa njemackim drzavljanstvom. Nije naucio hrvatski jer kako mu je majka njemica svakako su svi morali govoriti njemacki. Osobno mislim cak daga je netko i pozvao za Hrvatsku da igra on bi odbio jer se osjeca kao Njemac i nema nikakve poveznice sa Hrvatskom osim po ocu. Mislim da je momak izravan i ne glumi nista nego iskreno kaze sta osjeca. Ovi nasi zaostali i primitivni Hrvati kojima je najveci domet sjediti svaki dan u kladionici i piti pivu koju im netko drugi plati jer oni sami nemogu , oni su se nasli napadati momka sto je odabrao svoju domovinu Njemacku kao reprezentaciju da igra. Zatucani imbecili drzi te se svoga dometa i ne serite ovde po portalu , klosari
Da nek se odrekne hr. Đubre
Nikada ti nećeš biti švabo uvijek si ti zanji balkanac .
Raselit nas triba da nas manje ima…