Samo po bod za Dinamo i Osijek

Kandidati za naslov prvaka Hrvatske, Dinamo i Osijek u svojim su susretima 33. kola igranima u nedjelju osvojili samo po bod, Dinamo je kao gost igrao 1-1 s Lokomotivom, dok je Osijek na svom terenu igrao 2-2 s Istrom 1961.

U Kranjčevićevoj ulici Lokomotiva je povela iz kaznenog udarca kojega je realizirao Sandro Kulenović (30-11m), a Dinamo je u drugom poluvremenu poravnao autogolom Nikole Solde (50-ag).

Po jakoj kiši u prvom poluvremenu dogodilo se vrlo malo zanimljivih situacija, a Lokomotiva je do prednosti stigla nakon što je Ivanušec nespretno rukom u svom kaznenom prostoru blokirao udarac Kulenovića. Centarfor domaćih sam se prihvatio izvođenja kaznenog udarca i nije pogriješio.

Dinamo je najbliži poravnanju bio pred sam kraj prvog dijela kada je Andrić okušao udarac s gotovo 30 metara, ali je lopta prohujala pored vratnice.

Trener Dinama Ante Čačić početkom nastavka u igru je uveo Petkovića i Mišića umjesto Andrića i Baturine, ali nisu te promjene donijele preokret.

Početkom nastavka Dinamo je uz veliku dozu sreće stigao do poravnanja, Ivanušec je pucao iskosa s lijeve strane s ruba kaznenog prostora, taj je pokušaj trebao biti lagani plijen za vratara Nevistića, ali skliska lopta mu je izmigoljila kroz ruke, pa i kroz noge. Ipak, prije no što je prešla gol-liniju do nje je stigao Mersinaj, ali u pokušaju ispucavanja domaći je stoper pogodio svog suigrača Soldu od kojega se lopta ipak odbila preko linije.

U drugom poluvremenu stala je i kiša, ali Dinamo je i dalje imao tek jalovu inicijativu. Za posljednjih 20-ak minuta trener Čačić se odlučio na zanimljivu izmjenu s obzirom na rezultat, napadača Oršića zamijeno je stoperom Šutalom kojega je poslao pred domaća vrata, ali ta promjena nije donijela ništa dobro za vodeći sastav prvenstva, javlja Hina.

Tri kola prije kraja vodeći Dinamo ima 70 bodova, četiri više od drugog Hajduka, a pet više od trećeg Osijeka, dok je Lokomotiva ostala peta sa 45 bodova, pet više od šeste Gorice.

U Osijeku su domaći furiozno krenuli u susret te nakon samo 12 minuta imali prednost od 2-0 zahvaljujući pogocima Kristijana Lovrića (4.) i Mije Caktaša (12.), no loše reakcije na visoke lopte prilikom prekida koštale su ih primanja dva gola koje su postigli Mauro Perković (18.) i Einar Galilea (39.).

Osijek je u vodstvo doveo Lovrić koji je sjajnim slobodnim udarcem s više od 30 metara iskosa s desne strane svladao Collaa. Iako je udaljenost bila velika, gostujući vratar je bio nemoćan jer se lopta odbila od vratnice u mrežu. Nakon pogotka Lovrić se u 12. minuti upisao i u asistente, dobio je loptu na lijevom krilu i uputio oštru prizemnu loptu koja je prošla kroz peterac sve do Caktaša koji je utrčao na drugu vratnicu i silovito zakucao pod gredu.

Istra 1961 se vrlo brzo vratila u igru, njihov najbolji strijelac i igrač koji je stigao na posudbu iz Osijeka Beljo je utrčao u domaći kazneni prostor te glavom opasno zaprijetio nakon ubačaja iz slobodnog udarca, taj je pokušaj Ivušić uspio odbiti, ali samo u gredu, da bi na odbijenu loptu najbrže reagirao Perković i smanjio na 2-1.

Do kraja prvog poluvremena Istra je još nekoliko puta zaprijetila udarcima glavom nakon prekida, a u 39. minuti je i poravnala. Ivušić je pogrešno procijenio let lopte nakon udarca iz kuta, pa se nje domogao Abdallahi na lijevoj strani kaznenog prostora te odmah vratio pred gol gdje je najviši u skoku bio Galilea i još jednom natjerao Ivušića na vađenje lopte iz mreže, javlja Hina.

Početkom drugog poluvremena gosti iz Pule su bili opasniji sastav, da bi se, što je susret išao kraju, ve više povlačili i prepuštali inicijativu Osijeku. No, domaći su bili potpuno bezidejni u fazi napada i prosuli dva vitalna boda u borbi za naslov prvaka.

Istra 1961 je ovim bodom ostala deveta sa 28 bodova, jednim manje od osmog Šibenika, a 10 više od posljednjeg Hrvatskog dragovoljca koji je porazom u Splitu od Hajduka u petak i teoretski izgubio izglede za ostanak u društvu najboljih.