Rusija očitala lekciju i Egipćanima

Odigrana je i prva utakmica 2. kola skupnoga dijela natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Rusiji, a domaćini su u Sankt Petersburgu ugostili Egipćane, dakako u odličnom raspoloženju nakon one startne 5:0 pobjede protiv Saudijske Arabije, a i nadalje su odlično raspoloženi s obzirom da su ponovno slavili, ovoga puta s 3:1.

U prvom dijelu nije bilo neke prevelike napadačke igre, ali smo ipak zabilježili pokoji zanimljiv detalj. Primjerice, Rusi su u 6. minuti u dva navrata prijetili. Najprije Ignashevich udarcem glavom nakon ubačaja iz kuta, no u tom udarcu nije bilo prave snage, a kada su Egipćani krenuli u novi napad izgubili su loptu, pa je Golovin pokušao s 20-ak metara, ali je gađao pored gola.

Egipat je uzvratio u 15. minuti kada je Trezeguet ušao s lijeve strane u kazneni prostor i gađao suprotni kut ruskoga gola, ali nije pogodio, baš kao ni Cheryshev na drugoj strani u 19. minuti kada je nakon njegovoga udarca lopta sjevnula povrh gola.

Dugo se nakon toga ništa zanimljivoga nije događalo da bi Salah u 42. minuti pokazao dio svoga bogatoga repertoara. “Izvrtio” je svoga čuvara i potom pucao s nekih 13-14 metara s desne strane, ali ni njegov udarac nije išao u okvir gola, pa je poluvrijeme završeno bez zgoditaka.

Rusija je odlično otvorila nastavak dvoboja i već u 47. minuti povela s 1:0. Zobnin je uputio dosta loš udarac sa skoro 30 metara, lopta je išla daleko od gola, ali je Fathi u namjeri da je izbaci što dalje pod pritiskom Dzyube nes(p)retno pospremio u vlastitu mrežu za erupciju oduševljenja među domaćim navijačima.

Salah je u 56. minuti dobio loptu na jedanaest metara od gola Rusije, ali je njegov pokušaj pogodio Fernandesa, pa su “Faraoni” iz te akcije izvukli samo novi udarac iz kuta. Najbolji igrač s afričkoga kontinenta tako nije stigao do zgoditka na Svjetskom prvenstvu, ali je zato na drugoj strani u 59. minuti Denis Cheryshev zabio svoj već treći na ovom Mundijalu. Fernandes je odigrao povratnu loptu, a Cheryshev s nekih 7-8 metara kroz noge El Shenawia poslao loptu u mrežu i udvostručio rusku prednost.

Samo tri minute nakon toga i treći gol Rusa. Artem Dzyuba je na vrhu šesnaesterca uštopao jednu “svijeću” upućenu sa svoje polovice terena, zatim ju je provukao kroz noge Gabru i potom neobranjivo pogodio donji lijevi kut za već uvjerljivih 3:0.

Egipćani nakon tog gola malo ipak dolaze do zraka, pa su čak u 67. minuti bili nadomak gola, ali je Trezeguet s vrha kaznenog prostora za malo ostao neprecizan. U toj akciji ga nisu zabili, međutim Salah je u 73. minuti iznudio kazneni udarac, a potom ga sam izveo i neobranjivo pogodio smanjivši na 3:1 za tračak nade njegovoj reprezentaciji u ovoj utakmici, no to je ujedno bio i konačni ishod ovog dvoboja.

SANKT PETERSBURG – Gradski stadion. Gledatelja: 64.500. Sudac: Enrique Caceres (Paragvaj). Utakmica 2. kola Skupine A. Rusija – Egipat 3:1 (0:0). Strijelci: 1:0 Fathi (47 – autogol), 2:0 Cheryshev (59), 3:0 Dzyuba (62), 3:1 Salah (73). Žuti kartoni: Smolov (Rusija), Trezeguet (Egipat).

RUSIJA (4-2-3-1): Akinfeev – Fernandes, Kutepov, Ignashevich, Zhirkov (od 86. Kudryashov)- Zobnin, Gazinskiy – Samedov, Golovin, Cheryshev (od 74. Kuzyaev) – Dzyuba (od 79. Smolov). Izbornik: Stanislav Cherchesov.

EGIPAT (4-2-3-1): El Shenawy – Abdel-Shafy, Hegazy, Gabr, Fathi – Elneny (od 64. Warda), Hamed – Trezeguet (od 68. Sobhy), El Said, Salah – Mohsen (od 82. Kahraba). Izbornik: Hector Cuper.