Roditelji štede mjesecima: Sve veći troškovi opremanja djece za školu

Do polaska u školu ostalo je tek nekoliko dana, a da bi roditelji spremili učenike, potrebno je i više od prosječne plaće, koja je u lipnju iznosila 1.400 KM.

Mnogi razmišljaju hoće li svoju djecu moći opremiti za iduću školsku godinu. Početak nove školske godine u Federaciji Bosne i Hercegovine donosi već tradicionalni izazov za roditelje – opremanje djece za školu, posebice u uvjetima visoke stope inflacije. Unatoč činjenici da su u većini županija udžbenici za osnovne škole besplatni, troškovi za školski pribor, odjeću, obuću i užinu predstavljaju značajan financijski teret.

O tome koliki je udar na kućne proračune razgovarali smo s ocem troje školaraca, od kojih su dva srednjoškolca i jedan osnovac, piše Večernji list.

Još od kraja prošle godine pripremamo se za rujan. Srećom, dva starija sina idu u istu školu, jedan će u treći, drugi u drugi razred, tako da mlađi nasljeđuje knjige od starijeg, dok smo knjige mlađeg na kraju prošle školske godine prodali i za taj novac starijem kupili također rabljene. Tako da nam je to veliko olakšanje.

Najmlađi je u osnovnoj i on će dobiti besplatne udžbenike, pa je i to olakšica s obzirom na to da je sav ostali pribor potreban za školu skup i koštat će nas nekoliko stotina maraka. A su i nova odjeća, obuća, ruksaci. S obzirom na to koliki su ostali troškovi života, za polazak djece u školu treba mjesecima štedjeti ili uzimati neke pozajmnice u bankama, kaže za Večernji ovaj otac i dodaje da je posljednjih godina on, ali i brojni njegovi kolege, prisiljen odreći se ljetovanja na moru zbog pripreme za školu.

Grude: Svim prvašićima osiguran besplatan školski pribor

Besplatni udžbenici posljednjih godina veliko su olakšanje roditeljima. Naime, miris knjižare zasjenile su cijene. Za pojedine komplete knjiga potrebno je izdvojiti više od 250 KM, dok bilježnice, školski pribor, torba i pernica koštaju najmanje 200 KM. Osim nabave udžbenika i školskog pribora, trošak predstavlja i kupnja nove odjeće i obuće.

Prema riječima ravnateljice jedne od nakladničkih kuća iz Mostara, Ane Suton, županije u FBiH u posljednjih pet godina poškolskog stupno preuzimaju financiranje udžbenika za učenike od prvog do petog razreda osnovne škole. Ujedno, ove godine uvedeni su i novi udžbenici u skladu s kurikularnom reformom koja obuhvaća prvi i šesti razred devetogodišnje osnovne škole.

Većina županija provela je postupak nabave udžbenika, a očekuje se da će svi učenici do kraja školske godine imati potrebne materijale. Za više razrede, od sedmog do devetog, udžbenici su već dostupni i razmjenjuju se unutar škola, rekla je Suton za RTV HB.

Evo koliko stvarno trebate novca za preživljavanje u BiH

Cijene udžbenika i školskog pribora bilježe blagi rast u odnosu na prošlu godinu, dok su cijene bilježnica uglavnom ostale iste. Iako su besplatni udžbenici olakšanje za kućne proračune, glasnogovornica Udruge roditelja “Naša djeca 2014.” iz Mostara Mirjana Laganin ističe za navedeni medij kako roditelji i dalje moraju planirati financijska sredstva za druge troškove, poput školskog pribora, odjeće i obuće. Cijene školskog pribora značajno variraju, ovisno o kvaliteti i marki proizvoda, pa roditelji mogu potrošiti od 80 do 150 KM, ovisno o dobi djeteta.

Uz kupnju pribora, roditelji se suočavaju i s potrebom osiguravanja novca za školsku užinu, što također predstavlja dodatan trošak. Jedan roditelj procijenio je da iznos potrošen na užinu tijekom školske godine može dosegnuti cijenu cjelokupnog pribora, naglasila je Laganin. “Bijela kuga” odavno se nadvila nad Bosnom i Hercegovinom. Djece je sve manje, što i ne čudi s obzirom na to da plaće ne mogu ni približno pokriti troškove života.

Osim opremanja za školu, djeci su potrebne i izvannastavne aktivnosti, a danas, više nego ikad prije, sve to košta. I to pozamašno. Prosječna plaća, koja se kreće između 1300 i 1500 maraka, neće zadovoljiti cjelokupnu ovu priču.

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)

12 komentara

  • neka štede na kavi, cigaretam, pivi, kocki……….pa će biti novaca za djecu.kad imaju djecu sto kuknjava koliko košta ovo koliko ono, a da ih nije Bog podario , opet sto nejednaki i kuknjava, upitaj te se što ste i kako ste!

    • Marija svaka ti na mistu , nerazumijem koliko se novaca baci na gluposti a onda uvjek ispadaju djeca skupa. u ponekih mama pola prostorije zauzele samo cipele a da nepricamo o drugim stvarima i onda na kraju ispadnu ceteri teke i dvi olovke preskupe

    • kaže iNspektor “Nepotkupović Janko” (zovu ga milja maraka za papir) da je tamo sve (SE)REdno i da nije redno milja maraka kolko košta papir kaže da je REdno….

  • Danas je sve skupo …sve ! Medutim ,danas oce svak da ima sve.Neka tate manje u kladionice manje pica ,drustva ,turnira….a mame manje oko obrva,nokata ,haljina itd.Dite stavite na prvo misto!

  • Jucer slucajno kolega na poslu razgovara s nekim pajdom i pokusava se izvuci da ne dodje na gledanje tekme, ovaj ga smara, ocito porukom nije uspio pa presao na agresivniju metodu, ovaj se izvlaci jer mu je kuci zena i imaju malo dijete, ona moguce prigovara jer ne radi a i ona bi negdje, tako da DJAVO uvijek proba i muci nas, tesko je bitio jak na sve ove ponude

    • Haahahha ovo sve puklo 😂😂😂 sta tebe boli neka stvar za njega idi lijeci se pas mater bezobraznu i zavidnu u tude zivote

  • Samo kukate,pa kako vas više nije stid,a kafići,restorani i kladionice pune?Očito se ima para.Posložite prioritete pa ćete imati za djecu.Nekad je bilo i po desetero djece pa se nije kukalo a danas čim se rode tražite pare,pa besplatne knjige,pa dječiji doplatci,sto pomagala i pelene za bebe i opet nema djece niti možete uzdržavati ovo jedno,dvoje što se rode…

  • malo nas je koji smo za život i djecu općenito, dobro je i soli treba malo i hrana je ukusna.Bog blagosovio djecu i njihove roditelje, radujmo se i sve će biti bolje, pa će se i oni koji gunđaju i koji su pohlepni smekšat .!?

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.