Rijeka uvjerljivo slavila i izborila playoff, Osijek ispao

U uzvratu 3. pretkola UEFA Konferencijske lige nogometaši Rijeke su na svom stadionu pobijedili škotski Hibernian s 4-1 (1-0) i tako izborili nastup u posljednjem kvalifikacijskom kolu za ulazak u grupnu fazu ovog europskog natjecanja.

Riječani su na Rujevici od prve minute pokazali da su odlučni ostvariti pobjedu pred nešto više od 4.000 svojih navijača, koja im je donosila plasman u zadnje kvalifikacijsko kolo, s obzirom na to da su prije tjedan dana u Edinburghu odigrali 1-1.

Do prve izgledne prilike Rijeka je stigla u 29. minuti, kad je Abass pucao sa 15 metara, ali je njegov ne pretjerano snažan udarac završio u gostujućem bloku.

U 32. minuti su zaprijetili i Škoti, ali je Murphyjev opasan udarac obranio iskusni Andrej Prskalo.

Četiri minute poslije Rijeka je povela. Murić je bio začetnik akcije odličnom loptom za Ampema, koji je vanjskim dijelom stopala s lijeve strane ubacio u srce kaznenig prostora, gdje je natrčao Domagoj Pavičić i lakoćom proslijedio u mrežu.

U 44. minuti se Prskalo istaknuo još jednom obranom, a zaustavio je udarac Nisbeta. Minutu poslije Riječani su mogli udvostručiti prednost, a još jednom Abass nije uspio pogoditi mrežu i to iz dva pokušaja. Prvi udarac je završio u bloku, a drugi je odlično obranio gostujući vratar Macey.

Promašaje domaće momčadi Hibernian je iskoristio u 56. minuti. Magennis je pobjegao riječkoj obrani i sa 15 metara iskosa s lijeve strane lijevom nogom pogodio suprotan kut.

U 66. minuti su Riječani došli do brojčane prednosti na terenu. McGregor je po drugi put bio preoštar u svom startu pa mu je litavski sudac Donastas Rumšas pokazao drugi žuti, a potom i crveni karton te put u svlačionicu.

Samo dvije minute poslije Rijeka je iskoristila stečenu prednost. Udarac iz kuta izveo je Robert Murić, poslao oštru prizemnu loptu prema bližoj vratnici, gdje je nogu podmetnuo Issah Abass i iskupio se za promašaje u prvom poluvremenu.

Ono što nisu uspjeli učiniti u prvom poluvremenu, domaći nogometaši su učinili u 73. minuti. Nino Galović je ubacio s desne strane pred gol škotske momčadi, gdje su u duelu bili Abass i McGinn, a gostujući branič je u pokušaju da spriječi pogodak glavom nepsretno zahvatio loptu i poslao ju u mrežu za 3-1.

Konačnih 4-1 prekrasnim je solo prodorom postavio 21-godišnji Denis Bušnja u trećoj minuti sučevog dodatka. Driblingom se na malom prostoru oslobodio trojice gostujućih igrača, lažnjakom je u krivu stranu poslao i vratara Maceyja te lagano gurnuo loptu u nebranjenu mrežu.

Prva utakmica doigravanja za grupnu fazu Konferencijske lige između PAOK-a i Rijeke bit će odigrana u Solunu 19. kolovoza, a uzvrat na Rujevici je na rasporedu 26. kolovoza.

Osijek ispao iz kvalifikacija za Konferencijsku ligu

Nogometaši Osijeka nisu se uspjeli kvalificirati u doigravanje za grupnu fazu UEFA Konferencijske lige, nakon što su u četvrtak u Gradskom vrtu odigrali s bugarskim CSKA iz Sofije 1-1 (1-1) te tako nisu nadoknadili dva pogotka zaostatka iz prve utakmice (2-4).

U prvih pola sata Osijek je prijetio preko Miereza, Bočkaja i Kleinheislera, ali sve te udarce je gostujući vratar Bussatto uspio ukrotiti ili odbiti.

U jeku osječkih napada CSKA je u 33. minuti došao do vodstva. Na nešto više od 20 metara s lijeve strane loptu je primio Graham Carey, napravio korak, dva i preciznim udarcem lijevom nogom pogodio lijevi gornji kut pokraj nemoćnog Ivice Ivušića.

Nastojanja domaćih nogometaša u prvom poluvremenu ipak su se isplatila u 45. minuti. Nakon udarca iz kuta i gužve u kaznenom prostoru lopta je došla do osječkog kapetana Mile Škorića koji ju je primirio i preciznim udarcem pogodio desni donji kut. Pogodak nade za Osječane.

No, u nastavku su svi pokušaji Osječana da postignu još barem dva pogotka i tako izbore produžetak, ostali su bez rezultata, što zbog nesnalažljivosti domaćih igrača, što zbog odličnih obrana Bussatta koji je obranio “jedan na jedan” s Dakuom u 81. minuti i precizan udarac glavom Škorića u 85. minuti.

Osijek je u 86. minuti ostao i s igračem manje, jer je izravni crveni karton dobio Danijel Lončar, koji je kao posljednji igrač obrane srušio Caiceda koji je krenuo sam prema Ivušiću.

CSKA je, kao i prije dvije godine, zaustavio europski put Osječana. Tada boljim izvođenjem jedanesteraca, a ove godine s ukupnih 5-3, zahvaljujući lošem izdanju izabranika Nenada Bjelice u prvoj utakmici, piše Hina.

Momčad iz Sofije će za ulazak u grupnu fazu konferencijske lige igrati protiv češkog Plzena koji je u uzvratu pred svojim navijačima nadoknadio dva pogotka zaostatka (2-4) protiv velške momčadi The New Saints. Velšani su do 85. minute držali 1-1, a tada su u devet minuta primili dva gola i utakmica je otišla u produžetak (3-1). Odluka o ukupnom pobjedniku pala je u raspucavanju u kojem su Velšani postigli samo jedan pogodak.