Rijeka u BiH primila neobičnu boju, javnost uznemirena

Fotografija na kojoj je rijeka smeđe boje brzo se proširila društvenim mrežama, a o Ukrini se raspravljalo i u klupama lokalne skupštine.

Građani Dervente i okolnih mjesta alarmirali su gradske vlasti, ali i javnost, zbog neobične boje rijeke Ukrine, koja ih je uplašila, i zbog koje strahuju od moguće ekološke katastrofe, te smatraju da je u pitanju nešto ozbiljnije od mulja koji u rijeku dospijeva iz rudnika.

Sanja Dimitrić, odbornik u Skupštini općine Dervente, kaže za Nezavisne novine da je na Skupštini općine Derventa, održanoj prije nekoliko dana, postavila pitanje obavlja mikrobiološka analiza vode rijeke Ukrine na kupalištima te kakva je njena kvaliteta.

Riječ je o javnim kupalištima i smatram da bi građani trebali znati jesu li oni i njihova djeca sigurni. Dobila sam odgovor da takva kontrola postoji samo na bazenima te da je praktično nemoguće vršiti kontrolu riječnih voda, kazala je Dimitrićeva.

Dodala je da je pitanje postavila po uzoru na druge općine i grad Banja Luku, koji testira vodu na rijekama Vrbas i Vrbanja.

Nekoliko dana kasnije su mi javili iz Odjeljenje za inspekcijske poslove da su angažirali inspektore, ekološke i vodne, kao i Javno poduzeće “Vode RS”, te da su izašli na teren, a čak su ekipu poslali u rudnik Stanari, navela je Dimitrićeva.

Istakla je da su joj iz ovog odjeljenja kratko javili da su uzorci vode uzeti i da će svi na vrijeme biti informirani kada rezultati stignu.

Nije problem ako je u pitanju mulj iz rudnika, ali ja ne vjerujem da je samo to u pitanju. Ovo ne predstavlja problem samo za naše građane koji se kupaju na ovoj rijeci, problem je što ova rijeka prolazi kroz naseljena područja, te ako ima nekih kemijskih sastojaka u vodi, to utječe na sav živi svijet, biljke i životinje, kazala je Dimitrićeva.

Milorad Simić, načelnik Dervente, rekao je jučer za Nezavisne novine da su problem neobične boje rijeke Ukrine dosad prijavili uglavnom roditelji s djecom te da je o tome informirano Odjeljenje za inspekcijske poslove.

Na pitanje odbornice Dimitrić, analizirali se voda u Ukrini, ja sam objasnio da se ne radi u kontinuitetu, ali kada građani prijave da se nešto na rijeci mijenja, tada radimo analizu, kao što smo uradili i sada, istakao je Simić.

Istaknuo je da su u Odjeljenju za inspekcijske poslove nakon izlaska na teren rekli da situacija nije alarmantna te da je neobična boja posljedica ispiranja rudače u rudniku Stanari.

Odreagirano je na način kako treba, inspektori su uzeli uzorak i sada čekamo rezultate koje ćemo vjerojatno brzo dobiti, zaključio je Simić, dok jučer nismo uspjeli dobiti komentar nadležnih iz rudnika, jer je bio neradni dan.

(www.jabuka.tv)

1 komentar

  • Ne trebaju strahovati od ekološke katastrofe jer to jest ekološka katastrofa.
    Sve bojare aluminija koje su zabranjene u svijetu su dovukli kod nas koje nesmetano rade i zagađuju rijeke i okoliš.
    Radi zarade vlasnika i onih kome su povjerili ovaj po zdravlje opasan posao kod nas,jer nema vlasti ,da ima zabranili bi im.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.