Rijeka slavila na Poljudu, Dinamo pobjedom protiv Osijeka preuzeo 1. mjesto

U nedjelju 29. kolovoza odigrana su dva velika derbija u HNL-u. Dinamo je gostovao u Osijeku, dok je Hajduk na Poljudu dočekao Rijeku.

Dosta je bilo nadanja i iščekivanja odjadranskog derbija u Splitu jer je Hajduk u ovaj susret ušao kao lider na tablici, ali je Rijeka ipak pokazala kvalitetu i zrelost te je sjajnim prvim poluvremenom iskažnjavala Hajduk, a onda zadržala vodstvo i slavila.

Krenuo je Hajduk aktivno i na krilima publike, ali je u desetoj minuti taj balon optimizma naglo ispuhan trenutkom koji je možda i prelomio susret. U jednom ispucavanju lopte se ozlijedio Lovrencsics u kojeg je ušao Pavičić i Mađar nije mogao nastaviti.

Umjesto njega je na desnu stranu obrane ušao Dellova, inače po vokaciji stoper, i to se vidjelo. Izgubio je Hajduk svoju prodornost na toj strani, a Prince Ampem je s lijevog krila počeo raditi dar-mar.

Lakoćom je bivši igrač Šibenika dominirao nad Dellovom i Sahitijem koji mu je pomagao i svojim je akcijama namjestio oba pogotka. U 21. minuti je nakon prodora poslao povratnu na udarac Selahija koji je Posavec obranio, ali je na odbijancu sam Tomečak koji s nekih 13 metara ne griješi.

Visoki pritisak Tomićeve ekipe funkcionirao je sjajno, Rijeka je osvajala lopte u opasnim zonama i odmah je radila kaos. Tako je u 39. Abass nakon kontre i ubačaja Drmića na drugu stativu iz blizine, ali iz trka gađao pokraj gola, a tri minute kasnije pada i drugi pogodak.

Opet je Ampem uzeo loptu, ovaj put na svojoj polovici i lakoćom se otarasio Sahitija pa Dellove, došao u opasnu zonu i na lijevoj strani pronašao Drmića. Ovaj sjajnim lažnjakom izbacuje Simića i desnom sjajno gađa malu mrežu suprotnog kuta za udvostručenje vodstva Rijeke.

Hajduk tako na poluvremenu nikako nije mogao biti zadovoljan jer posjed i napadi nisu urodili plodom, a s druge je strane rezultat mogao biti i gori i bilo je jasno da Gustafsson mora nešto mijenjati ako želi barem bod.

Te promjene su, zanimljivo, stigle tek nakon smanjenja. Hajduk je u istom sastavu izašao na teren i odmah je krenuo s dominacijom i napadima, a to se isplatilo u 54. minuti. Krovinović je izveo korner, a na prvoj stativi je čuvarima pobjegao Josip Elez koji zabija u bliži kut.

To je bilo to od golova, te se Hajduk unatoč brojnim prilikama oprostio od prvog mjesta koje je preuzeo Dinamo.

Krznar nadigrao Bjelicu

Nenad Bjelica nije uspio pokrenuti Osječane i oporaviti ih od neugodnog poraza u Puli. Tamo su potpuno nadigrani, ali i ovdje protiv Dinama koji vjerojatni nije niti sanjao da će ovako lako do bodova u Gradskom vrtu.

U igri Osječana ništa nije funkcioniralo, u 90 minuta stvorili su tek jednu ozbiljnu priliku i to kazneni udarac koji je Livaković obranio, a s druge strane Modri su propustili priliku i uvjerljivije slaviti.

Na lijevoj strani Franjić je u 33. minuti sjajnim dodavanjem u kontru gurnuo Jurića koji nabacuje na drugu vratnicu za Jakića, a on iz blizine šalje loptu u mrežu za 1-0 Dinama.

Bjelica je na odmoru ostavio trojicu igrača u svlačionici, Osijek je krenuo nešto ambicioznije, ali nedovoljno da bi zabrinuo Modre koji su se dobro branili.

U 53. minuti Dinamo je imao sjajnu priliku nakon odlične akcije, Jakić je dodavanje Petkovića spustio za Jurića koji je sam pred golom i puca preko gola, piše Sportnet.

Četiri minute kasnije kazneni udarac za Osijek. Došao je iz ničega, Šutalo je rukom u lice zahvatio Miereza koji pada, a Bebek uz pomoć VAR-a pokazuje na 11 metara. Izveo ga je Marin Pilj, ali Livaković sjajno brani njegov pokušaj.

I kako obično bude, kada ne zabiješ takvu priliku, stigne te kazna. Ubačena lopta iz slobodnog udarca, činilo se da ide u gol aut, ali stigao ju je na liniji Franjić, vraćao u sredinu i pogodio Lončara koji je uklizavao te se lopta od njega odbila u mrežu. Dinamo je došao do 2:0.

U nastavku susreta Dinamo je mirno i rutinski održavao vodstvo.