U Ljubuškom je u petak održan Forum održivog turizma Županije Zapadnohercegovačke.
Forum je okupio ključne dionike turizma, stručnjake i organizacije koje se bave održivim turizmom iz Hercegovine, kao i predstavnike javnog sektora. Domaćini Foruma su Grad Ljubuški i Turistička zajednica Grada Ljubuškog.
Na Forumu je istaknuto da je turizam jedna od najbrže rastućih grana gospodarstva, ali još uvijek nedovoljno razvijen.
Ivan Jurilj, direktor Ureda za europske integracije ŽZH istaknuo je značaj ovakvih događaja, ali i naglasio da Hercegovina ima određene “proizvode” pomoću kojih može postati prepoznatljiva turistička destinacija, poput vina, biciklizma, kao i mogućnosti da bude destinacija za digitalne nomade i festivalska regija.
Mi svake godine organiziramo određene forume, a i ovaj forum služi kao platforma za povezivanje, umrežavanje i dijeljenje iskustava. Želimo kroz ovaj forum uvesti taj pojam održivog razvoja turizma u Hercegovini kao turističkoj destinaciji i u tom kontekstu ćemo imati i goste iz Hrvatske te UNDP-a da vidimo trendove koji nas očekuju u pogledu održivog razvoja, kazao je Jurilj u izjavi za medije, a pohvalio je i napredak Ljubuškog u pogledu turističkog razvoja.
Ivan Jurilj
Što se tiče ŽZH, ona jest dio turističke ponude, ali se u cjelini ne razvija turizam na institucionalan način. Ali, imamo primjer Ljubuškog koji je primjer dobre prakse. To je grad koji je pokazao da se određenom vizijom i entuzijazmom može napraviti priča i Ljubuški je postao jedno od prepoznatljivijih dijelova Hercegovine kao turističke ponude, rekao je Jurilj.
Na naše pitanje o nepostojanju turističke zajednice na razini Županije Zapadnohercegovačke te vremenskim okvirima kada bi se ta uspostava mogla očekivati radi boljeg uvezivanja turističkih aktivnosti, Jurilj je istaknuo da je i to jedna od tema koje ovaj forum nastoji potaknuti.
Ljubuški je već formirao Turističku zajednicu i to je primjer institucionalizacije na pravi način, Posušje je također donijelo odluku o formiranju Turističke zajednice. Vidjet ćemo kakva je dinamika u ostalim gradovima, ali i ovaj forum ima za cilj to malo potaknuti uz primjere dobre prakse, istaknuo je Jurilj u izjavi za portal Jabuka.tv.
Stjepan Primorac
Da je nepostojanje Turističke zajednice na razini županije veliki nedostatak, slaže se i Stjepan Primorac, predsjednik Udruge za turizam Gospodarske komore FBiH. Ističe da bi turizmu u ŽZH trenutno dao blago prolaznu ocjenu.
Potencijali su nam daleko veći. Imamo jednu destinaciju u ŽZH koja je brendirana, a to je vodopad Kravica. Podatak da jedino Ljubuški u ovoj županiji ima Turističku zajednicu dovoljno govori, činjenica je da Ljubuški ostvaruje i daleko najviše noćenja u odnosu na ostala tri grada, ali i najveći prihod od turizma gdje Kravica generira većinu tog prihoda.
Druga po redu destinacija po atraktivnosti i prihodima je Peć Mlini. Imamo Borak u Širokom Brijegu koji još uvijek nije u funkciji kakvoj bi trebao biti, dok na prostoru Posušja za sada ne možemo reći da je značajno učinjeno u turističke svrhe, kazao je Primorac za portal Jabuka.tv.
Veronika Pinjuh
Veronika Pinjuh, direktorica Turističke zajednice Grada Ljubuškog istaknula je da Ljubuški ima mnoštvo prirodnih i kulturnih bogatstava koje nastoje adekvatno isprezentirati.
Vodopad Kravica je prvi sinonim i poveznica za Grad Ljubuški, ali možemo reći da smo u posljednje vrijeme dosta počeli koristiti više marketinškog alata u svrhu promocije i ostalih lokaliteta, što bi nam doprinijelo i dužem zadržavanju turista u Ljubuškom.
Pored vodopada Kravica, imamo i vodopad Koćušu, brojna kupališta na rijeci Trebižat koja obiluju i gastronomskom ponudom, a također od kulturne-povijesne baštine bih izdvojila najstariji muzej u BiH, muzej na Humcu, kao i Posjetiteljski centar na Gračinama, tvrđavu hercega Stjepana Kosače i slično. Dosta truda, ali i financijskih sredstava se ulaže da se ta priča zaokruži u cjelini, istaknula je Pinjuh.
Na Forumu su prezentirani i statistički podaci koji, kako je naglašeno, ne prikazuju stvarnu situaciju. Zaključno s 18. prosinca 2024. godine, smještajnih objekata u ŽZH na Bookingu ima ukupno 135:
- Široki Brijeg: 24
- Ljubuški: 52
- Posušje: 46
- Grude: 13
U 2023. godini u ŽZH je zabilježeno 11.045 dolazaka te 17.611 noćenja.
Prema podacima Ministarstva gospodarstva ŽZH, u ovoj županiji postoji 9 smještajnih objekata – 4 hotela, 3 motela, 2 objekta za odmaralište i kraći odmor te ukupno 156 smještajnih jedinica.
Forum održivog turizma organiziran je u okviru projekta „RomansWineDanube“, kojeg provodi Ured Vlade Županije Zapadnohercegovačke za europske integracije, a financira se kroz INTERREG DANUBE 2021-2027 program.
(www.jabuka.tv)