Broj poginulih u snažnoj oluji Helene, koja je pogodila jugoistok Sjedinjenih Država, popeo se na najmanje 155, priopćile su vlasti, dok se predsjednik Joe Biden i potpredsjednica Kamala Harris pripremaju pregledati štetu.
Biden će u srijedu krenuti u Sjevernu i Južnu Karolinu, dok će Harris, koja vodi kampanju da naslijedi svog šefa u Ovalnom uredu, posjetiti Georgiju.
Sjeverna Karolina i Georgia dvije su najteže pogođene države, ali i dva ključna bojna polja na predsjedničkim izborima u studenom, na kojima se Harris natječe da pobijedi republikanskog bivšeg predsjednika Donalda Trumpa.
Najmanje 74 osobe stradale su u Sjevernoj Karolini, 36 u Južnoj Karolini, 25 u Georgiji, 14 na Floridi, četiri u Tennesseeju i dvoje u Virginiji, prema podacima lokalnih vlasti i medijskim izvještajima koje je sastavio AFP.
Djelatnici hitnih službi radili su na ponovnom uspostavljanju opskrbe strujom i vodom u cijeloj regiji. Stotine ljudi još uvijek se vode kao nestale, iako su dužnosnici izrazili nadu da će neki biti pronađeni nakon što ponovno proradi usluga mobilne telefonije.
Dozens saved in East Tennessee as floodwaters overcome a hospital#flood #easttennessee #hospital #hurricanehelene pic.twitter.com/pNuYjqC8aU
— LeanneSpurs 🇬🇧 (@LeanneSpurs) October 1, 2024
Znamo da je razaranje koje je donio uragan Helene nevjerojatno. Zajednice su izbrisane s karte, rekao je guverner Sjeverne Karoline Roy Cooper na brifingu u utorak, priznajući kako vjeruje da će broj žrtava u njegovoj državi tek rasti.
Izazovi su golemi, dodao je, iznoseći detalje o nestanku struje, blokiranim međudržavnim autocestama i zračnim prijevozima hitne pomoći zajednicama do kojih nije moguće doći cestom.
Okrug Buncombe u zapadnoj Sjevernoj Karolini, dom turističkog središta Ashevillea, bio je daleko najrazoreniji s 57 smrtnih slučajeva.
U Južnoj Karolini, guverner Henry McMaster podijelio je novi broj od 36 potvrđenih smrtnih slučajeva, ali je upozorio: Raste i vjerojatno će ih biti više.
(Fena | Foto: ABACA/Pixsell)