Promjene za građane i trgovce u FBiH: Nema više popusta za plaćanje u gotovini

Zastupnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine je u srijedu usvojio Prijedlog Zakona o unutarnjoj trgovini.

Radi se o potpuno novom zakonskom tekstu kojim se uređuje oblast trgovine, a koji je usklađen sa brojnim aktima Europske unije. Ovim zakonom, između ostalog, uređuju se uvjeti i način obavljanja trgovine i trgovinskih usluga, te oblici trgovine, kao i način formiranja i isticanja cijena.

Osim neradne nedjelje ovaj zakon, koji će se u Domu naroda FBiH razmatrati 31. listopada, donosi i još neke promjene za građane i trgovce.

Prema prijedlogu zakona, novi zakon o unutarnjoj trgovini će zabraniti popuste na gotovinsko plaćanje i skuplje proizvode na rate, prenosi Akta.

U članku 99, točki šest, naglašava se da “vrsta i način plaćanja u maloprodaji ne smije utjecati na krajnju cijenu koju kupac plaća”.

U praksi to znači da trgovci više ne smiju davati popuste za plaćanje u gotovini koji ne bi bili dostupni i za druge načine plaćanja. Također, trgovci neće moći naplatiti skuplju robu ako se nudi mogućnost plaćanja na rate.

Novim zakonom se detaljno uređuje i internet prodaja, imajući u vidu njen sve češći udio u ukupnom maloprodajnom prometu. S obzirom na to da se razvojem internet prodaje javljaju i određene devijacije uslijed pravno neuređenog stanja u oblasti elektronskog poslovanja i nepreciznih zakonskih rješenja kojima je u minimalnoj mjeri ova oblast regulirana, istaknuto je da je bilo neophodno predvidjeti adekvatne mehanizme kojima će se to ponašanje sankcionirati.

Predložene su i mjere zabrane nepoštenog trgovanja, kao i nadzor. Propisani su prekršaji za povredu odredaba ovog zakona, kao i inspekcijski nadzor nad njihovim provođenjem, te kaznene odredbe. Precizirane su i materijalno-pravne odredbe koje daju konkretna ovlaštenja za poduzimanje upravnih radnji inspektoru u postupku inspekcijskog nadzora nad primjenom odredaba ovog zakona.

Nedjelja i praznici neradni za trgovce u FBiH, gradovi će moći tražiti izuzeće

(www.jabuka.tv | Foto: SrpskaInfo.com)



11 komentara

    • Naravno da smiju. To nije cijena proizvoda vec naknada za uslugu 😄 majku im ministarsku i privatnu. Mene zanima vrijedi li ovo za kazne?! Tehnički ako ih platim u 5 dana ide u pola cijene. To je popust. Znači li to da odsad ide puna kazna kad god platio?

  • Država radi za bankarski sektor umjesto da bankarski sektor radi za državu. Odavno plaće moraju ići preko banke, znači pola ukupnog prometa u državi, potrošnja , četvrtina preko kartica , te sad preostala četvrtina. Na sve se još plaća visoka provizija bankama. Granice odavno određuju banke, građani poslušno rade.

  • “NAŠA” vlast bi se trebala boriti za interes građana i lokalnih tvrtki a ne za interes banaka. Vrlo žalosna odluka kada znamo da sve troškove kartičnog poslovanja uključujući i plaćanje na rate snosi trgovac što se u završnici prelijeva na nas kupce. Ovime su natjerali trgovce da plaćaju velike provizije bankama a nama kupcima onemogućili da dođemo do popusta kojime bi zaobišli proviziju banke. BAŠ JADNO.

    • Banka isplati trgovcu cijelu iznos za kupljeno na rate,a banka kupcu daje na rate.Tako da trgovac na kupcu ne gubi ništa osim što plaća po ugovoru na eventualne kredite, bilo ih ne bilo,jer tako opet samo zarađuju na kupcu dižući cijene na rate.Trgovci iz rata su se nabogatili na svemu a i ovako.
      Nije ih žaliti zgrade i firme dobili za sitan novac,lako je tako bilo raditi i nezamislivo “zarađivati” .

  • Banka isplati trgovcu cijelu iznos za kupljeno na rate,a banka kupcu daje na rate.Tako da trgovac na kupcu ne gubi ništa osim što plaća po ugovoru na eventualne kredite, bilo ih ne bilo,jer tako opet samo zarađuju na kupcu dižući cijene na rate.Trgovci iz rata su se nabogatili na svemu a i ovako.
    Nije ih žaliti zgrade i firme dobili za sitan novac,lako je tako bilo raditi i nezamislivo “zarađivati” .

    • Pojma ti nemas. Ako je nesto 500KM i kupac uzme na rate trgovacu banka isplati odmah 450KM znaci banka trgovcu uzme 10%… I sta ce biti s tim. Ovdje je trgovac u minusu

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.