Proizvodnja električne energije u termoelektranama u Bosni i Hercegovini sve je skuplja.
Vlasti oklijevaju sa mjerama energetske tranzicije, kako bi stara postrojenja zamijenili obnovljivim izvorima energije. Istovremeno, energetska postrojenja na ugalj ubrzano se gase u Europi.
Tržišni uvjeti presuđuju postrojenjima na ugalj i prije nego je planirano. Njihovi vlasnici u Europi opterećeni su konkurentnošću proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora, plaćanjem štetnih emisija i ispunjavanjem ekoloških uvjeta.
Vlada FBiH će pomoći socijalno ugroženima s plaćanjem struje
Prethodnog mjeseca Danska je ugasila posljednju termoelektranu. U ovom mjesecu isto planira Velika Britanija. Slovačka je to uradila u ožujku. Slovenija i Bugarska državnom intervencijom sprječavaju bankrot posljednjih postrojenja na ugalj, ali je njihova likvidacija izvjesna ranije nego je planirano. Naše termoelektrane su u problemu i prije uvođenja famozne CBAM takse.
Termoelektrane su postale neefikasne. Nemamo dovoljno uglja, pogotovo kvalitetnog i proizvodnja je preskupa. Tako da u suštini moramo tražiti alternativu struji iz termoelektrana, tvrdi ekonomist Zoran Pavlović.
Stručnjaci upozoravaju da nema ozbiljnog dijaloga o planovima odustajanja od uglja, iako nam termoelektrane proizvode najskuplju električnu energiju i najviše zagađuju okolinu. Svjesni sve težih uvjeta poslovanja, nadležni energiju iz uglja ipak smatraju srednjoročno nezamjenjivom. Uzdajući se, između redova, u odgađanje primjene takse na štetne emisije.
Ukoliko se u 2026. godini primijeni kontroverzni europski sustav oporezivanja CO2, to će biti značajan udar na ove sektore, ali i na cjelokupno stanovništvo i gospodarstvo. Jasno je da će to značajno utjecati na konkurentnost cijena iz termoelektrana i drugih proizvoda. Ali, pitanje je imamo li alternativu u ovom trenutku? Tehnički promatrano – teško, kažu iz Ministarstva energetike i rudarstva RS.
Analizirajući ukupne troškove proizvodnje električne energije iz različitih izvora, u Udruzi za održivu energetsku tranziciju “RESET” došli su do podataka da je cijena MWh u termoelektranama između 50 i 100 eura, dok je iz obnovljivih izvora maksimalno 60 eura. Najlakši put tranzicije, prepuštanje proizvodnje struje građanima i gospodarstvu je, tvrde, opstruiran.
Nažalost, taj dio procesa je skoro zaustavljen, odnosno nema tko ne stavlja prepreke na njega. Imamo usvojene zakone, međutim podzakonski akti su nam vrlo loši ili ih nemamo. Elektroprivrede postavljaju prepreke na to i taj proces je usporen, mišljenja je Damir Miljević iz Udruge za održivu energetsku tranziciju “RESET”.
Ono čemu naše vlasti treba da se posvete zajedno sa elektroprivredama je da se napravi konkretan plan i da prestanu da kriju informacije koje svi znamo da mi uvozimo energiju u prethodnih nekoliko mjeseci, da nama nedostaje uglja, da nas zakoni i podzakonski akti sprječavaju da postavljamo solarne panele na krovove kuća, kazao je Dragan Ostić iz Centra za životnu sredinu.
Planovi državnih elektroprivreda da budu nositelji tranzicije su pogrešni, vjeruju stručnjaci poučeni iskustvima drugih zemalja. Elektroprivrede, mišljenja su, treba prepustiti proizvodnju, a da se bave uslugama balansiranja, skladištenja i agregacije elekrične energije, piše BHRT.
(www.jabuka.tv)
Treba vlast da zaposljava montete po terenu a ne ugljene u kancelarije
Ima 20 godina uvijek isti po terenu od Bosanske Posavine do Neuma 200 montera održava dalekovode
Za 5 godina neće se imati ko popeti na dalekovidni sup
Dobro jos ovo funkcionira u EP
Najmladji montereri 35 40 godina
Prosjek 55 godina
Prije 20 godina bilo je zaposljanje u EP do 25 godina po terenu
Sada pune kancelarije
Založno za EP
Mozda nam spremaju poskupljenje struje. Pripreme idu mudro. Samo o mirovinama ni rijeci. Face oni penzionerima po 100 km pred izbore. Glas 100 km kod sirotinje. I to ce telefonski održati sjednicu vlade. Dubradi svi redom od Niksica pa nadalje.
Ovaj tekst sa za EPHZHB nema nikakve veze.
Šta je skuplje proizvoditi struju kiša pada kao i prije džabe,ide kroz turbine koje je netko drugi izgradio i otplatio tako da nikakvog dodatnog troška nema a jedini trošak su 100-tine politički zaposleni djelatnika u elektroprivredama a sve stručne poslove obavljaju privatne kompanije po enormnim cijenama(tako se izvlači novac iz elektroprivreda i dijeli sa političarima) jer radnici elektroprivrede osim što su višak ne znaju ni ništa stručno ni raditi pa angažiraju vanjske suradnike. Nešto starih djelatnika zna odraditi i kad oni odu u mirovinu više nitko. Ovi samo primaju plaću iz elektroprivrede a ništa ne znaju.
Imate solare po fBih da neznate šta ćete od struje.