Proizvođači peleta u BiH prijete gašenjem proizvodnje

Energetska kriza pokucala je i na vrata Bosne i Hercegovine.

Nafta i njeni derivati su u posljednjih mjesec dana primjetno poskupjeli. Ništa bolja situacija nije ni kada je riječ o ogrjevnom drvetu i peletu. Zbog najave brojnih građana da će prijeći na grijanje putem električne energije, Elektroprivreda RS-a priprema takozvane blok tarife da bi građane odvratila od ove ideje.

Nezadovoljstvo i zbog posljednje odluke Vijeća ministara BiH kojom se dozvoljava izvoz ogrjevnog drveta, a zabranjuje izvoz peleta.

Sirovina može u izvoz, ali finalni proizvod ne, iako baš dostupnost i cijena sirovine na domaćem tržištu izravno diktira proizvodnju, a i cijene peleta. Odluka Vijeća ministara Bosne i Hercegovine za mnoge nelogična, posebno kada se uzme u obzir da je domaće tržište podmireno više od 95 %, izvještava Federalna televizija.

Na osnovu čega je Vijeće ministara donijelo odluku da cijepano drvo i sirovina može ići u izvoz, a pelet ne može i koliko još tona peleta trebamo proizvesti da opskrbimo domaće tržište. Problem je kod javnih ustanova bio zato što su one napravile proračun i uokvirile se na količinu peleta po cijenama od prošle godine, kaže Almir Idrizović, vlasnik poduzeća Ekomadera iz Bugojna.

Prije samo nekoliko dana, činilo se da postoji solomonsko rješenje koje bi moglo zadovoljiti i proizvođače peleta i domaće tržište, bar na razini entiteta.

Čekamo da Vijeća ministara Bosne i Hercegovine donese odluku i dozvoli proizvođačima da izvezu 50 posto proizvodnje, 50 posto da moraju plasirati na domaće tržište i cijena tog plasiranja na domaćem tržište, imajući u vidu da su dobivali repromaterijal po veoma stimulativnim cijenama, neće moći prijeći 550 KM, poručio je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

Očigledno se sama odluka Vijeća ministara Bosne i Hercegovine kosi s tim prijedlogom i on je nevažeći i ništa to konkretno nije donijelo. Odluka je donesena – zabrana izvoza peleta do 31. siječnja 2023., ističe za FTV Goran Ivanović, predsjednik Asocijacije proizvođača peleta u Bosni i Hercegovini.

Poručuju proizvođači peleta da je jedan od mogućih motiva za produžetak zabrane izvoza problem nabavki javnih institucija. Poskupljenje energenta, kažu, rezultat je mnogih faktora.

Produžena zabrana izvoza oblovine i peleta

Moramo razdvojiti proizvođače peleta i trgovce. Nisu svi proizvođači nazočni na javnim nabavkama. Na proizvodnju utječu i razni faktori. Jedan od njih je i oslobođenje izvoza cijepanog, ogrjevnog drveta. Samom tom odlukom poskupjela je sirovina kod nekih proizvođača peleta za 30 posto, objašnjava Ivanović.

Trenutna cijena peleta je od 650 do 750 maraka. Proizvođači su vlastima dali rok od sedam dana, a nakon toga uslijedit će set reakcija jer im spomenuta zabrana stvara štetu koju mjere stotinama milijuna maraka. Kažu, jedna od mogućih posljedica je i gašenje pojedinih poduzeća zbog gubitka već ugovorenih tržišta.

(www.jabuka.tv)

15 komentara

  • A to vam je zgodno ne proizvodite i rješen problem ili još zgodnije proizvodite i prodajite po realnoj cjeni, a ne ugledali sve poskupilo 30 posto a vi bi duplo, dozva se narod pameti vraća se na struju ili drva

  • Narode na noge i na granice .pustiti izvoz peleta koliko zele ali tek kad na granici izvoznici plate 500 km po toni a onda ce mo mi sufinancirati nase potrosace

  • Treba skupljati potpise za raspisivanje referenduma gdje bi narod trebao traziti da se narodu obezbijedi dovoljno prihoda za normalan zivot a tek onda da drzava moze nesto traziti od naroda .sa cim ce ljudi kupiti zimske gume a vi imate zakon da su obavezne .narod treba obustaviti sva pplacanja prema drzavi jer to koriste samo pojedinci

  • Listi dedovinu, u većine je zaraslo, i drva i grijanja a i ledina di su bili vinogradi, voćnjaci i njive. A ne držati po cijele dane i noći mobitel i drušvene mreže i iz kafića u kavić i nuški i žene pogotovo, a ni ručak se ne može skuhati.

  • Krajnji bezobrazluk. Ako kupuju domaću sirovinu pelet ne bi trebao biti skuplji od 300 KM. Obrnite pilu, neka uvoze drvo i onda izvoze pa ćete vidjeti kad ih uhvati krivljavina. Ratni profiteri. Država mora stati svemu na kraj. Uvesti minimalne marže
    ne samo za pelet nego o ostale namirnice bez kojih se ne može živjet pa tko želi uloviti u mutnom opaliti mu kaznu da mora zatvoriti pogon. Samo ograničite marže i nedajte domaću oblovinu, pa neka zarade

  • Odmah neka prestanu s radom i ne trebaju nam, ja se grijem na pelet ali po ovoj cijeni ga ne mogu kupiti , tako da neka prekinu proizvodnju. Kažu ne traži niko od domaćeg stanovništva pelet, pa da im se pusti izvoz, a ovamo ne spuštaju cijenu, cijena i dalje 700 KM, ko će ga bogati tražiti i kupiti po njihovim pohlepnim cijenama, hoće da se obogate na jadnom narodu da narod nema šta jesti, a da kupi pelet, kriminalci su to, proizvođači peleta, to treba pohapsiti nista drugo

    • Nema tu neke velike pameti, država mora postaviti pravila igre, po zakonu, kao i za svaki energent država odredi najveću i najnižu cijenu za pojedini energent koji je neophodan za normalan život ekonomije i same kvalitete života građana

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.