Pripadnici GSS-a na prvoj liniji spašavanja, a rad im nije reguliran zakonom

Dolaskom ljetnih mjeseci, stanice gorskih službi spašavanja u BiH zatrpane su pozivima o unesrećenima na brdima i planinama.

HGSS Čitluk je u proteklom razdoblju uspješno intervenirao više od 30 puta na Brdu ukazanja u Međugorju. Iako su na prvoj liniji spašavanja u svim vremenskim uvjetima, rad Saveza gorskih službi spašavanja u BiH nije zakonski reguliran i u potpunosti je volonterski.

Nikola Pekić iz Čitluka član je HGSS-a već šest godina. Plemenitost i hrabrost bili su, kaže on, motivi da pristupi ovoj humanoj organizaciji. Od poziva u pomoć do polaska u akciju, ističe on, potrebno je od 15 do 20 minuta.

Je li to tehnička akcija spašavanja, uzimamo potrebne pojaseve, kacige, tehničku opremu, užad.. Ako je to akcija na Križevcu, znamo lokaciju, znamo stazu, uzimamo medicinsku opremu, transportno sredstvo, radio vezu i krećemo u akciju, kaže za BHRT Nikola.

U prosjeku su to većinom ljudi starije životne dobi, jako često se dogodi da je to fizička nespremnost ili nisu spremni za uvjete u kojim borave na otvorenom prostoru i neurbanom dijelu, ističe Žarko Pehar, voditelj HGSS-a Čitluk.

Stanica u Čitluku trenutno je dobro opremljena, ali riječ je o opremi koja se korištenjem troši.

Primjerice, evo užad koju koristimo, već nam lagano dolaze na zamjenu, a to nije nimalo jeftina stavka. Uvijek kada dođe to razdoblje zamjene lagano počne boljeti glava kako ćemo i što ćemo, naglašava Pehar.

U Bosni i Hercegovini ne postoji Zakon o gorskoj službi spašavanja. Savez gorskih službi spašavanja u BiH djeluje kao neprofitna organizacija koja radi na volonterskoj osnovi, te nemaju osiguran izvor financiranja iz proračuna

U okvirnom zakonu o spašavanju smješteni smo u rangu hobista s lovcima, planinarima i radio amaterima da možemo pomoći, a mi nismo hobisti, mi smo služba. Nije u pitanju samo financiranje, status rješava mnoge druge stvari, uvažava nas kao službu i daje nam određena prava, ali i obaveze koje mi i ovako i onako izvršavamo, ističe za državnu televiziju Zdenko Marić, predsjednik Saveza gorskih službi spašavanja BiH.

Međugorje: Spašavatelji uz pomoć dronova pronašli Čehinju, a pomogli i ozlijeđenom Hrvatu

Ministarstvo sigurnosti BiH s Razvojnom agencijom Republike Češke potpisalo je Memorandum o suradnji, kojim je otpočeo projekt podrške gorskim službama spašavanja u BiH. Projektom je planirana i izrada analize o stanju u oblasti i organizacije gorskih službi spašavanja u BiH.

Nakon završetka analize, plan je da se pristupi izradi Nacrta zakona o gorskim službama spašavanja u BiH kojim bi bilo tretirano pitanje organizacije i financiranja. Plan je da to bude završeno u sljedećoj godini. U implementaciju naprijed navedenog projekta uključene su gorske službe spašavanja u BiH i planinarski savezi, a isti koordinira Ministarstvo sigurnosti BiH i GSS Češke, navode iz Ministarstva sigurnosti BiH.

U susjednim zemljama ova oblast je uređena na državnoj razini. U Hrvatskoj postoji zakon o GSS-u, dok je Gorska služba spašavanja Srbije, kroz Zakon o izvanrednim situacijama, definirana kao strateški partner Sektora za izvanredne situacije MUP-a Srbije.

(www.jabuka.tv)

2 komentara

  • Dobro li će se go*ana najest kad im zakon naprave. Tako su isto tražili pčelari i piloti bespilotnih letjelica itd. pa su samo najebali. Umjesto da im urede zakon na način da ih se organizira i pomogne, oni su im zagorčali svaku stavku moguću. Nego šutite i radite kako do sada i radite, još će vam kakavu naknadu za obavljanje posla na državnom zemljištu uvesti. Plaćat ćete kiriju na korištenje Križevca i šumskih staza. Kad budete probijali staze kroz nepristupačne terene trebat će vam građevinska i uporabna dozvola
    ::Facepalm::

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.