Primjena hidrogela u sadnji voćaka i vinove loze

Kod sadnje različitih poljoprivrednih kultura sve se češće koriste različiti pripravci koji omogućuju zadržavanje vode u tlu i njezino otpuštanje u mjesecima kad je najpotrebnija biljkama. Jedan od takvih pripravaka je i Hidrogel koji pomaže biljkama u vrijeme izrazitih suša.

Ovih dana, na području Hercegovine,  mnogi voćari i vinogradari gledaju u nebo i čekaju ljepše dane kako bi mogli početi sa sadnjom voćaka i vinove loze. Iako su optimalni rokovi sadnje voćaka i vinove loze malo pomaknuti, sadnju je puno bolje obaviti u ovom periodu nego čekati proljeće.

 Preporuka je koristiti Hidrogel

Prilikom sadnje voćaka i vinove loze preporuka je koristiti Hidrogel koji pomaže biljkama u izrazito sušnom periodu tijekom ljetnih mjeseci.

Početkom 60-ih godina prošlog stoljeća američki Ured za razvoj poljoprivrede počeo je razvijati proizvod koji bi zadržavao vlagu u tlu i tako pospješio rast i razvoj biljaka. Tim prvim superupijajućim polimerom počinje doba užurbanog razvoja hidrogelova, koje traje još i danas. Iako se prvi superupijajući polimer pojavio vrlo rano, sve do 80-ih godina prošlog stoljeća i dalje su najviše bili zastupljeni proizvodi za upijanje vode poput celuloze, pamuka ili morske spužve.

Hidrogel zadržava vlagu u tlu

Što je hidrogel?

Hidrogel je bijeli kristal različite granulacije (sličan šećeru) poznat kao spoj natrijev poliakrilata. Hidrogel ili aquagel u kontaktu s vlagom povećava 10 puta zapremninu i omogućuje 100 puta veću moć upijanja od prirodne gline iste veličine.

Upija površinsku vlagu, kapilarnu vlagu i ne dopušta gubitak vode iz tla. Veću količinu vode propušta u dublje slojeve, a otpušta je toliko koliko je potrebno biljkama. S vodom upija hranjive elemente (soli) koji su nedostupni biljkama. Bitan podatak koji se navodi je taj da ostaje nerazložen četiri godine u tlu. Takva primjena hidrogela omogućuje obilno pohranjivanje vode u zoni korijenja biljaka.

Hidrogel polaganim otpuštanjem vode omogućuje preživljavanje biljaka u dužem sušnom razdoblju. Naravno, kao i sve drugo, ni hidrogelovi nisu postojani na razgradnju u zemlji, pa zbog toga njihova moć upijanja vode tijekom vremena slabi. Taj je učinak izraženiji tek nakon 4 do 5 godina, što znači da bi ponovno nakon 4 do 5 godina bilo potrebno unijeti hidrogel u tlo.

Kako primijeniti hidrogel?

Hidrogel se može koristiti na različite načine i kod velikog broja poljoprivrednih kultura. Najviše se koristi kod sadnje voćaka i vinove loze, sjetve travnjaka ili kod proizvodnje presadnica povrća i cvijeća.

Ako se hidrogel koristi kod sadnje voćaka i vinove loze, onda  pri sadnji, voćku ili cijep vinove loze postaviti u rupu te na korijen dodati malo zemlje koja je prethodno pomiješana s hidrogelom. Tom mješavinom prekriti dio u rupi iznad korijenja, pa na sve to dodati ostatak zemlje da se ispuni rupa. Dakle, poželjno je hidrogel deponirati na dubinu od 30 cm do 40 cm (odnosno pri dnu pripremljene rupe za sadnju) kako ne bi isušivao gornji sloj tla. Nakon toga obvezno zaliti biljku.

Sve dodatne informacije o primjenu hidrogela doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj 063/700-700.

Green Garden božićnu pšenicu potražite u Sjemenarninim agrocentrima i u svim bolje opskrbljenim trgovinama u BiH