Posuška nevjesta odlično se predstavila na olimpijskom maratonu

Kenijka Peres Jepchirchir (27) nova je olimpijska pobjednica u maratonu koji je održan u Sapporu, a Hrvatica Matea Parlov Koštro (inače posuška nevjesta) zauzela je visoko 21. mjesto.

Kao što je poznato, maratonske su utrke prebačene iz Tokija na sjever Japana, u grad Sapporo na otoku Hokkaidu, gdje su vremenski uvjeti trebali biti povoljniji za trkače, ali pokazalo se da su temperature i tamo ovih iznimno visoke, zbog čega je start pomaknut na 6 sati ujutro po lokalnom vremenu. No, ni to nije previše pomoglo, pa je tako temperatura na početku utrke bila 26 Celzijevih stupnjeva, uz 80 posto vlažnosti zraka, a do kraja je prešla i 30 stupnjeva, prenose Sportske novosti.

U takvim uvjetima odustala je svjetska prvakinja Ruth Chepngetich i još nekoliko vrlo kvalitetnih maratonki. Do 33. kilometra u vodećoj je skupini ostalo pet atletičarki, a na 38. kilometru je postalo jasno da će o prvom mjestu odlučivati dvije Kenijke. Na kraju je prva ciljem prošla Jepchirchir s vrlo dobrim vremenom s obzirom na uvjete – 2;27:20. Jepchirchir je, inače, dvostruka svjetska prvakinja u polumaratonu i svjetska rekorderka u istoj disciplini.

Svjetska rekorderka u maratonu Brigid Kosgei (27) osvojila je srebro (2;27:36), a Amerikanka Molly Seidel (27) broncu (2;27:46). Tragičarka utrke ispala je Izraelka Lonah Chemtai Salpeter koja se cijelo vrijeme držala u vodećoj skupini i onda pukla četiri kilometra do cilja.

Dvije hrvatske maratonke očekivano se nisu mogle boriti za sam vrh, ali Matea Parlov Koštro (29) je u tim neugodnim uvjetima napravila odličan posao. Odradila je hrabru i pametnu utrku u kojoj je stalno napredovala i završila na visokom 21. mjestu, što je iznad svih očekivanja.

U cilj je ušla u vremenu 2;33:18, što je nešto više od četiri minute slabije od njezina osobnog rekorda (2;28:52), ali s obzirom na spomenute uvjete i na činjenicu da je članici AK Svetice to bio tek peti maraton u životu, radi se o vrlo dobrom rezultatu. Njezin plasman dobiva još veću vrijednost kad spomenemo da je ispred nje bilo samo pet Europljanki.

Druga hrvatska predstavnica Bojana Bjeljac (AK Dinamo-Zrinjevac) završila je na 53. mjestu u vremenu 2;39:32. Očito se nešto slabije snašla u opisanim uvjetima (osobni rekord joj je 2;27:42), ali uspjela je završiti utrku za razliku od mnogih kvalitetnijih maratonki.