Pojedine britanske tvrtke odlučile zadržati četverodnevni radni tjedan

Više od 60 britanskih tvrtki su pola godine testirale četverodnevni radni tjedan. Većina njih su zadržale taj način rada nakon testiranja, tvrdeći da su od nje imale više koristi.

Faye Johnson-Smith je mislila da je previše dobro da bi bilo istinito kada joj je šef rekao da će svake srijede biti slobodna, bez da joj se snizi plaća. Njena tvrtka je sudjelovala u spomenutom testiranju. Kao i većina radnika koji su bili obuhvaćeni testiranjem, bila je zadovoljna zbog toga što će kraće raditi.

Sve tvrtke su bile dio globalnog projekta “4 Day Week Global” koji je u Velikoj Britaniji primijenjen od lipnja do prosinca prošle godine. Autori projekta smatraju da bi ovo moglo označiti velike promjene, a jedna od njih je da postane uobičajeno da slobodan dan bude u sredini tjedna ili da postoji trodnevni vikend.

Faye vrši nadzor u tvrtki Citizens Advice, a, osim nje, testiranjem je bilo obuhvaćeno 200 njenih kolega. Kako je rekla, dodatni slobodan dan predstavlja priliku da se oporavi. Tvrdi da se sljedeći dan na posao vraća spremnija te da u četiri dana uradi više nego što je prije radila u pet dana. Njena kolegica Bethany Lawson također tvrdi da joj je sada lakše raditi.

Rezultati testiranja

Poslodavci od četverodnevnog radnog tjedna očekuju povećanje produktivnosti. Kako je objavio BBC, rast produktivnosti je bio nerješiv problem za britansku ekonomiju. Velika Britanija je posljednjih godina zaostajala za mnogim drugim bogatim državama po pitanju vrijednosti stvorene po radniku. Tražilo se objašnjenje zašto je to tako i kako ovaj problem riješiti.

Autori projekta tvrde da postoje snažni argumenti u prilog uvođenja četverodnevnog radnog tjedna.

Ne znamo šta se točno dogodilo s produktivnošću, ali znamo da smo po drugim parametrima imali stvarno dobre rezultate, bilo da govorimo o prihodima, opadanju radne snage, izvještajima radnika o produktivnosti, dobrobiti radnika i troškovima, istaknula je Juliet Schor s bostonskog sveučilišta koji je sa sveučilištima Oxford i Cambridge bio dio spomenutog testiranja.

Većina tvrtki je naglasila da je bila zadovoljna produktivnošću. Financijske izvještaje nakon testiranja podnijele su 23 tvrtke te je iz njih vidljivo da je njihov prihod ostao isti tijekom polugodišnjeg testiranja.

Od 61 tvrtke koja je sudjelovala u testiranju, 56 je odlučilo da nastavi s četverodnevnim radnim tjednom i nakon testiranja. Njih 18 se odlučilo da to bude trajna promjena. Konzultacijska tvrtka a zaštitu okoliša Tyler Grange je jedna od tih tvrtki.

Iskustvo jednog direktora

Generalni direktor ove tvrtke Simon Ursell je istaknuo da je prvi mjesec testiranja bio uzbuđen, ali i da je strahovao. Prema njegovim riječima, nije tražio da se u četiri dana radi posao koji se ranije radio u pet dana, jer bi se time radnici stavili pod prevelik pritisak.

Umjesto toga, odlučio se na prestanak sastanaka, putovanja i administrativnih poslova koje je smatrao nepotrebnima. Zaposlenici su sami shvatili kako da budu učinkoviti.

U osnovi, ako ljudima date nevjerojatan poticaj u tome da će imati još jedan dan slobodan, onda će se stvarno truditi da nešto urade, zaključio je Ursell.

Rekao je da njegovi zaposlenici u četiri dana rade dva posto više nego što su radili u pet dana. Tvrdi da su zaposlenici sretniji te da se izostajanje s posla smanjilo za dvije trećine. To je bio slučaj i u drugim tvrtkama, prenosi BBC.

(www.jabuka.tv)

2 komentara

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.