Pogledajte kolike mirovine imaju Švicarci i Šveđani

Dok većina naših umirovljenika jedva pokriva osnovne životne troškove, pogled prema mirovinskim sustavima Švicarske i Švedske otkriva potpuno drugačiju sliku.

Te zemlje, poznate kao “zlatni standard” u socijalnim i mirovinskim sustavima, omogućavaju svojim umirovljenicima dostojanstven i kvalitetan život.

Švicarski mirovinski sustav jedan je od najstabilnijih u svijetu, zahvaljujući svojoj trostupnoj strukturi: Prvi stup je državna mirovina koja osigurava osnovni prihod. Prosječna državna mirovina iznosi između 2.300 i 2.400 švicarskih franaka mjesečno (oko 2.370 do 2.470 eura).

Drugi stup obuhvaća obvezne profesionalne mirovinske fondove koji povećavaju primanja umirovljenika. Treći stup odnosi se na dobrovoljnu privatnu štednju, što pruža dodatnu financijsku sigurnost.

Švicarski sustav omogućuje visok životni standard većini umirovljenika, unatoč visokim životnim troškovima. Socijalni programi, poput subvencija za zdravstveno osiguranje, pomažu onima s nižim primanjima. Umirovljenici često uživaju u kvalitetnim zdravstvenim uslugama i društvenim aktivnostima, osiguravajući aktivnu i zdravu starost.

Umirovljenici bijesni: Vlada nas ponižava iznosom jednokratne pomoći

Švedski model

Švedska također nudi snažan mirovinski sustav, temeljen na tri stupa:

  • Državna mirovina koja se računa prema prihodima i doprinosima tijekom radnog vijeka.
  • Profesionalna mirovina koja je rezultat kolektivnih ugovora poslodavaca i zaposlenika.
  • Dobrovoljna privatna štednja za one koji žele dodatno povećati svoja primanja.

Prosječna mirovina u Švedskoj iznosi oko 17.000 švedskih kruna (oko 1.460 eura). Država dodatno pomaže ugroženijima putem beneficija poput dodatka za stanovanje i financijske potpore starijim osobama. Zahvaljujući tim mjerama, Švedska ima nisku stopu siromaštva među starijom populacijom. Osim financijske stabilnosti, Švedska umirovljenicima nudi pristup kvalitetnim zdravstvenim uslugama, subvencioniranom smještaju te društvenim i kulturnim aktivnostima, piše Klik.hr.

Obje zemlje osiguravaju svojim umirovljenicima visok životni standard, ali s različitim naglascima. Švicarski sustav temelji se na ekonomskoj stabilnosti kroz obveznu štednju, dok Švedska nudi snažnu socijalnu podršku, osobito za umirovljenike s nižim primanjima.

BiH: Alarmantan podatak o broju umirovljenika koji žive u siromaštvu

Međutim, i u Švicarskoj i u Švedskoj umirovljenici se suočavaju s izazovima visokih troškova života. U takvim situacijama, socijalni programi pružaju ključnu podršku, omogućujući dostojanstven život čak i onima s manjim primanjima.

Dok se umirovljenici u Švicarskoj i Švedskoj često mogu vidjeti u restoranima, na putovanjima ili društvenim događanjima, u Hrvatskoj je realnost znatno drugačija. Ovi primjeri iz svijeta pokazuju kako stabilan i dobro strukturiran mirovinski sustav može osigurati sigurno i dostojanstveno starenje.

(www.jabuka.tv | Foto: Davor Puklavec/PIXSELL)



25 komentara

  • Je Švicarska tolika mirovina a kad ostare treba im za starački dom 5 i vise tisuća franaka. Kod nas se dijeca opet pobrinu za stare roditelje

  • Moj dedo radio u YU 35 godina i od tih je išao pješke 5 godina na posao . U Austriji je bio 5 godina. Veća Austrijska mirovina za 5 godina nego u YU 35 godina .

  • To ništa nije uspotedivo s našom obiteljskom tradicijom, pogotovo ako je did ili baba bili u nekoj stranoj zemlji. Kod nas obično od takvih mirovina živi i peteročlana obitelj, dok kod ovih koji su mirovinu zaradili ovdje kod nas, njih više i nema a ako su tu onda sigurno imaju nekog uhljebljenog člana obitelji i svi obično glasaju za ovce!

  • U Svicarskoj trebas imat 42 god punog radnog staza da imas punu penziju (AHV), samci dobivaju 100 %, bracni parovi 150%!!!. Penzija, 2. Stupanj i dobrovoljni 3. stupanj ako prelaze CHF 3‘600.—, zdravstveno oko prilike 600.— do 1‘000.— , zavisi koji kanton, onda porez. Srdacni pozdrav iz Svicarske, gdje zivim 46 godina

    • Bračni parovi bi trebali 200% dobivat, nije baš fer, tamo samci očito bolje prolaze, slabo je to sve na te cijene tamo.

      • Trebali bi ali nemaju, takodje se ukida penzija za udovce/ udovice ako nemate vise djecu ispod 25 godina. Dakle zena ili muz radili i uplacivali citav zivot 5.05 % u mirovinsko 1. stupanj, ali poslije smrti jednog bracnog partnera, nema nista 😟

  • Imali bi i mi duple mirovine,da nam političke funkcije ne kradu,evo krasne afere u Hrvatskoj,da se nebi više lagali tako i još gore je i kod nas,takvi afera u uređenim državama neeeemmmma,strašno jadno i bijedno od ljudi koji su teški kleptomani ,za hitno liječenje…

  • Hebala vas švicarska , radnici u njoj obicni robovi rade ko zivotinje .Plate nisu mrdnule zadnjih 10 godina ni centa a troškovi zivota otislo 300 %.Ako samo jedno radi u obitelji tesla su sirotinja .Ovo je realnost pa vam se svidjelo ili ne .Kranke kasa je oko 350 do 400 franaka za jednog člana stan je naj jeftiniji oko 1600 bez garaža i nebekostena sa ovo dvoje oko 2000 franaka , osiguranja i potezi mijescno po članu oko 800 franaka ,hrana prevoz itd .Većina Balkanaca tamo radi za platu od 3500 do 4200 franaka neto .Dosta bi ih se vratilo al su u dugovima do vrata tako da ne seri te vise .

  • Zajedno 3.600.- fr mirovine, stanarina 1.490.-, (dvosoban stan), zdravstveno zajedno 800..-, nama porez nije odbijen od place, to jos extra placamo.
    Samo smo poceli sa stanom i zdravstvenim 2.290.-. Garaza 150.-…. Ma kakvi restorani i putovanja.

  • Dragi moji jadni švicarci, niste rekli da na kraju radnog vijeka možete podići penzion kasu, koje su nerijetko više od 250000chf po osobi, a nove generacije sa boljim plaćama računaju na minimalno duplo veću penzion kasu.
    Da to su sve legitimni vaši novci ali nemojte kukati je vi bar imate opciju otići bilo gdje izvan ch i živjeti jako dobro.
    Ja vam ne zamjeram niti vam zavidim na tome, pošteno ste radili i zaradili ali netreba preuveličavati stvari i govoriti da vam je teže nego što je, čisto iz poštovanja prema drugima.

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.