Pogledajte kako je bilo na Tepčićima: Sajam ćuptera nadmašio sva očekivanja

Sedmi sajam ćuptera, tradicionalne broćanske poslastice koja je zaštićena oznakom zemljopisnog podrijetla, održan je u utorak, 11. studenoga u Tepčićima kod Čitluka.

Program je započeo u 18:00 sati sv. Misom u crkvi sv. Ante Padovanskog na Tepčićima, dok je sami sajam započeo u 19 sati.

Manifestacija koja slavi ćupter – tradicionalnu hercegovačku slasticu, sve više dobiva na značaju i kvaliteti.

Mnoštvo posjetitelja stiglo je i ove godine na Tepčiće uživati u bogatom kulturnom, zabavnom i gastronomskom programu. Veliki crkveni parking bio je premal da primi sve posjetitelje, od kojih su neki svoje automobile parkirali i do 300 metara od crkve na Tepčićima, što najbolje oslikava ovogodišnji interes.

Stotine posjetitelja stigle su na ovogodišnji Sajam ćuptera

Nazočnima se na početku programa u ime organizatora obratio Mario Doko, predsjednik Društva “Ante” Tepčići, a sajam je otvorenim proglasila Marija Buhač, predsjednica Vlade HNŽ-a. Među uzvanicima su bili i načelnik općine Čitluk Marin Radišić, predsjednik Općinskog vijeća Čitluk Ivica Jerkić, ministar prometa i veza HNŽ-a Ivo Bevanda, direktor Turističke zajednice općine Čitluk Ante Kozina, predstavnici susjednih gradova i općina te sponzora manifestacije.

Na sajmu je premijerno izvedena i “Himna ćuptera” – prva ikad napisana pjesma o ćupteru, a koju izvode Ivan Iko Pehar i prijatelji.

Karla Doko, učenica osnovne škole i članica Društva “Ante” Tepčiči izvela je i recitaciju pjesme o ćupteru, nakon čega je uslijedio glazbeni program u kojemu nastupaju brojna kulturno-umjetnička društva, a prvi su na pozornicu stali članovi muške pjevačke skupine HKUD-a “Sveti Marko” Vionica.

Ove godine na sajmu je sudjelovalo 15 izlagača iz Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, a na kraju programa stručni žiri će proglasiti najbolje ćuptere i dodijeliti prigodne nagrade. Organizatori i izlagači ništa nisu prepustili slučaju pa se u ponudi mogao naći i ćupter bez glutena, kako nitko ne bi ostao “uskraćen” za mogućnost da proba originalni hercegovački proizvod.

Vrgorski ćupter

Rado dolazim ovdje, uvijek sam dobro prihvaćena, ljudi me vole, a i volim i ja njih. Ovo je četvrta godina kako sudjelujem. Kad se vratim doma, ne mogu dočarati koliko mi je lijepo bilo, kazala je Snježana Radonić, izlagačica iz Vrgorca, u izjavi za portal Jabuka.tv.

Posjetitelji su, osim u ćupteru, mogli uživati i u raznim drugim hercegovačkim specijalitetima poput uštipaka, meze, zelja i drugih tradicionalnih jela, a za potpuniji gastro ugođaj pobrinuo se i čitlučki “Masterchef Duo” – Miroslav Kordić i Ivana Soldo koji su postali nezaobilazni dio svih važnijih gastro i kulturnih manifestacija u Brotnju.

Ivana Soldo i Miroslav Kordić

Ćupter jednostavan, prirodan i trajan proizvod, napravljen od soka od grožđa, odmah nakon što se samelje, treba ga odmah pripremiti za kuhanje. Sok se kuha, a po potrebi se dodaje brašno ili griz, dok smjesa ne dobije konzistenciju sličnu pudingu – ne previše gustu, ali ni prerijetku.

Kada se ukuha, izlijeva se u plitke posude. Ćupter se suši većinom prirodnim putem, što traje otprilike dvanaest dana, ako je vrijeme pogodno. Nakon sušenja, proizvod je spreman za odlaganje i konzumaciju, pojasnio je ranije Mario Doko, predsjednik Društva “Ante” Tepčići.

Dodao je kako je njegova specifičnost u tome što nema rok trajanja, sazrijeva poput pršuta ili meda, a njegova čistoća i prirodnost daju mu posebnu autentičnost i vrijednost. Po njegovim riječima, glavni sastojak mošta mora sadržavati do 70 posto žilavke ili blatine.

Sajam se svake godine održava u ozračju zajedništva i bogatstva tradicije te posjetiteljima na lijep način predstavlja staru hercegovačku slasticu – ćupter, koja je stoljećima krasila obiteljske stolove i okupljala ljude oko jednostavnih, ali dragocjenih okusa domaćeg kraja.

Djelić atmosfere s ovogodišnjeg Sajma ćuptera pogledajte u fotogaleriji na vrhu članka.

Hercegovački ćupter dobio oznaku zemljopisnog podrijetla

(www.jabuka.tv | A.S.)

Autor

Avatar photo

Ana Sušac

Po struci politologinja, fokusirana na društvene i povijesne teme, svakodnevne lokalne priče iz Hercegovine i ljudske sudbine. Kad je god moguće, kroz pisanu riječ nastoji približiti stvarnost "malog čovjeka" široj publici.





10 komentara

  • Koji jad, i paravan za izvlacenje novca. I vidi vidi, drzavna zastava BiH je tu isto, znaci prihvacamo drzavotvornost? Novac ipak iznad svega!

  • Žalosno je kad ljudima svjetovne stvari potamne savijest.
    To se kontinuirano događa na Tepčićima, gdje je od župne crkve i župnog dvorišta učinjen trgovački sajam.
    Sad još više, uz pomoć i potporu općine i policije, izgleda na županijskoj razini, i puno političara.
    Zakon bezakonja, koji na Tepčićima i vlada i stoluje više od dva desetljeća.
    Bože sačuvaj više!!!

  • Mislite prestava.Ja se ne čudim narodu što je došlo u ovolikom broju.Ali me duša boli što su ti toliki pa mozda 80 posto iz legalni župa.
    Pa se pitam kako to njihovi zupnici iz okolni župa gledaju kako odlaze u takvu župu.Izgleda da zatvaraju oči a pričamo kako mi nismo ko jedna Njemačka,Danska…. Mi smo gori…

  • Kada su posrijedi Božje svetinje i prava, treba pokazati vrhunsku ozbiljnost, kao sto je to odlučni Isus učinio na slavu Oca svojega kada je istjerao trgovce iz Hrama.
    Ovaj vašar je pokazatelj nepoštovanja kuće Božje. Izgleda da nema onih koje izjeda revnost za Gospodinov dom.
    Odavno su trguje za Tepčiće, a sajam ćuptera je to jasno pokazao.

  • Reklo bi se da je bilo predivno i dosta je se ljudi odazvalo…Nek se samo veseli pa gdje god da je….Zivimo od danas do sutra ..danas dosta mladi ni ne zna sto je ćupter to ce izumrijet.svaka cast na ideji .samo veselo

  • Bilo gdje druženje je dobro….a to što se prigovara trebaju riješiti na većoj razini…..ko ovo nije doživio može biti samo ljubomoran i zloban…..Hvala fra.Mili što se toliko trudi….hvala Mariju Doki i svima koji su doprinijeli da ovaj sajam ćuptera bude veličanstven …..bez zlobe i mržnje…..samo ljubav!!!!!

    • Bilo gdje druženje nije dobro. Crkveni prostor pretvoren u tržnicu!! Na većoj razini je rješeno davno da fra Mile nije fra, već ex fra Mile, nema nikakvih svećeničkih ovlasti. A on ih vrši nezakonito.
      Ali niža razina ne sluša, ni Papine riječi, već zajedno s ex fra Milom dijele isti neposluh i prave iste nerede.
      Na takv neposluha koji se proširio do ćupterijade nijedan ozbiljan katolik ne može reagirati ljubomorom i zlobom.
      Korjen neposluha je oholost, a ona je prvo i glavno zlo na Tepčićima.

Komentiraj: