Pobjeda Hrvatske za drugo mjesto u skupini

U posljednjoj utakmici skupine C, U20 reprezentacija Hrvatske je pobijedila Latviju sa 78:90 i time ostvarila drugu pobjedu u tri utakmice u grupnoj fazi Europskog prvenstva.

Susret je tricom otvorio Latvijac Francis Lacis, no nije dugo trebalo čekati na hrvatski odgovor – tricom Antonija Jordana Hrvatska je povela 5:3. Dvije i pol minute do kraja prve četvrtine Hrvatska vodi 14:11, no Latvijci ubacuju tri uzastopne trice, preuzimaju vodstvo i prva četvrtina završava sa 17:22.

Nakon tri početne minute druge dionice Latvija još vodi s 19:26, no Darko Bajo zakucava, Palokaj polaže i Šarić uspješno ubacuje tricu za priključak na 26:27. Od tamo Hrvatska strelovito kreće uzlaznom putanjom da bi se na veliki odmor otišlo s već dvoznamenkastom prednošću (45:34).

Ne može se reći da se Latvija nije pokušavala vratiti u utakmicu. Držali su čvrstu obranu,  rezultat 60:53 je u trećoj četvrtini stajao na semaforu pune dvije minute igre, da bi ga “razbio” Jordano polaganjem. Palokaj sa sljedeća četiri poena dovodi do pristojnog vodstva Hrvatske na 66:53 za ulazak u posljednju četvrtinu u kojoj hrvatski reprezentativci uspijevaju zadržati Latviju na istom odstojanju i privesti utakmicu kraju s 90:78.

Kapetan Toni Nakić je postigao 21 poen uz 3 skoka, a po 12 poena su ubacili Antonio Jordano i Jan PalokajIvan Vrgoč i Mateo Vidović rezultatu su pridonijeli s po 10 poena, a Domagoj Šarić je ubacio 9, ali i pet puta asistirao.

Josip Batinić nije nastupio.

Kod Latvijaca uvjerljivo najbolji bio je Davids Atelbauers s 25 poena i 5 asistencija.

Hrvatsku reprezentaciju sada čeka dan odmora te potom osmina finala u srijedu 17. srpnja, a protivnike će saznati kad se odigraju ostale današnje utakmice na EP u Izraelu. Za sada je izgledno da bi to mogle biti Litva ili Slovenija.